آرتمیا از گنجینه های کویر شهداد است.!!!

برای همراهی با مطالب بالا با آدرس های لینک شده در این مورد مراجعه بفرمایید: مطالب در رابطه با شهداد/آرتمیا هستند!!!

http://www.dana.ir/News/56945.html

http://aqu.blogfa.com/post-9.aspx

در خصوص سفر مدیر کل جهاد کشاورزی استان کرمان به شهداد و گفت و گو در مورد پرورش آرتمیا در رودخانه دائمی شور با این مقام مسئول ایشان: قول همکاری با همه عزیزانی که در این زمینه علم کافی را دارند داشتند و در این زمینه از قبیل تسهیلات بانکی که برای کار لازم هست نیز قول مساعد دادند.(از این جانور مفید جهت پرورش ماهی و میگو استفاده میگردد).

در این زمینه یکسری نمونه جمع آوری شده و برای شناسایی و بررسی آرتمیا به دانشگاه شیراز و اساتید مجرب این دانشگاه ارسال در این خصوص صحبت شده تا روش های نوین پرورش این جانور مفید را در حالت خارج از منطقه کویری (استخرهای پرورش) در اختیار بنده قرار دهند و من بتونم در اختیار شما مخاطبین فعال و علاقه مند قرار بدهم.

از همه عزیزان فعال در امر گردشگری در شهداد که به مناطق بکر سفر میکنند درخواست دارم در صورت مشاهده حشره و یا جانور فعال و غیر فعال با رعایت احتیاط کامل تصاویری از آن ها تهیه کنند تا بتوانیم خودمان در شهداد کار پژوهشی و تحقیقی در زمینه شناسایی حشرات/ جانوران/... داشته باشیم.( از آقای ابراهیمی زاده مسئول حفاظت میراث فرهنگی شهرستان شهداد نیز به واسطه همکاری بسیار تشکر و قدردانی).

آرتمیا چیست:
آرتمیا سخت پوستی فیلتر کننده غیر انتخابی که کلیه ذرات کمتر از 50 میکرون را تغذیه می کندو در آبهای بسیار شور زندگی می کند. و هیچگونه وسیله دفاعی ندارند. در ایران در دریاچه های ارومیه ، مهار لو ، طشک، بختگان و آبگیر های نظیر نوق رفسنجان،کال شور گناباد و حوض سلطان قم وجود دارند.(به تازگی در رودخانه دائمی کویر لوت شهداد)

طبقه بندی

• آرتمیا سخت پوستی است که.اولین بار در سال 1958 لینه در آبگیر شور لمینگتون انگلستان آنرا شناسایی و بنام L. Artemia salina نامگذاری نمود.در ادامه تحقیقات دانشمندان گونه های مختلفی از آرتمیا را شناسایی و ثبت نمودند که می توان به آرتمیا ارومیانا،آرتمیا پارتنوجنتیکا، آرتمیا سینیکا، آرتمیا پرسیمیلیس، آرتمیا فرانسیسکانا، آرتمیا مونیکا، آرتمیا تونیسیانا، آرتمیا قزاقستان اشاره نمود.

تولید وپرورش آرتمیا
• با توجه به نیاز صنعت آبزی پروری به سیست آرتمیا ، بسیاری از کشورهای پیشرو در امر آبزی پروری مجبور به واردات از کشور آمریکا شدند ، نوسانات قیمت سیست در بازار جهانی و وابستگی شدید به سیست، موجب گردید ، فرایندتولید در مزارع تولید نمک ،آبگیر های دست ساز و غیره طراحی وانجام گردد. بسیاری از کشورهای آسیای جنوب شرقی نظیر چین، ویتنام ، فیلیپین ، تایلند و سریلانکا در این خصوص از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار بوده و نتایج قابل قبولی در طی سالهای اخیر بدست آورده اند . میزان برداشت در کشورهای مختلف با توجه به سیستم پرورش، نوع مدیریت ، شرایط اقلیمی و اهداف نهایی(تولید نمک مصرفی یا صنعتی)متفاوت می باشد. بعبارتی مدیریت برداشت، تولید و فراوری سیست وبیوماس آرتمیا بستگی به نوع منبع ،میزان تولید و حجم عملیات دارد . هم اکنون در دنیا برداشت و تولید سیست و بیوماس آرتمیا از چندین منبع بشرح ذیل انجام می گردد:

• 1- دریاچه های طبیعی: نظیر بزرگ نمک، ،ارومیه
• 2-مزارع تولید نمک دایمی: نظیر پتروشیمی بندر امام درایران و سایر مزارع تولید نمک دردنیا
• 3- واحد های فصلی: واحد های که در فصل خشک در اکثر کشورهای آسیای جنوب شرقی وجود دارند
• 4- پرورش متراکم آرتمیا در استخر های میگو ویا منفرد
• بدیهی است تولید آرتمیا دراستخر های ماهی ومیگو و مزارع دایمی تولید نمک اقتصادی خواهند بود.
• 5- پرورش در تانک
• با توضیحات ارایه شده، و امکانات دردسترس نوع و شیوه تولید سیست وبیوماس آرتمیا متفاوت بوده و می تواند در داخل سالن و خارج سالن (استخر های انجام گردد.بطوریکه تولید اقتصادی در استخر های خاکی به پارامترهای مختلفی وابسته بوده که بشرح ذیل آورده می شود:

پرورش آرتمیا در استخر ها:
برای پرورش آرتمیا لازم است ابتدا محل مناسب برای پرورش انتخاب گردد در انتخاب 
• مکان یابی
• در انتخاب محل برای طراحی و ساخت مزارع واستخرهای پرورش آرتمیا موارد ذیل را می بایست مدنظر قرارداد:
• - شرایط اقلیمی(آب وهوا)
• - توپوگرافی
• شرایط خاک
در صورتی که از حوضچه های تولید نمک برای تولید سیست استفاده می شود پیشنهاد می شود ، استخرها اصلاح و مرمت گردند.

محمد جهانشاهی، مسئول مرکز اکوتوریسم میراث فرهنگی کرمان و فعال گردشگری اظهارداشت: کویر و بیابان گنجی است که در اختیار مردم استان قرار گرفته است و نباید به آن به عنوان یک تهدید نگاه کرد. وی کویر شهداد را از جمله داشته های غنی استان برشمرد و گفت: وجود آرتمیا در این منطقه بسیار ارزشمند است اما مهمترین قابلیت شهداد جاذبه های گردشگری و بکر بودن منطقه است که باید حفظ شود. وی گفت: آرتمیا در منابع آب شور که دارای شرایط خاص زیستی باشند وجود دارد حتی پیش از این شنیده شده که در رفسنجان برای تغذیه میگو این جانور را پرورش داده اند و در آبگیر رفسنجان نیز این جانور زندگی می کند.

وی افزود: کرمان دارای عرصه گسترده کویری در شمال استان است و به خوبی می توان از امکان وجود آبهای شور برای پرورش این جانور سخت پوست استفاده کرد.

وی به سرنوشت آرتمیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: اگر آرتیما در رودخانه شور وجود داشته باشد باید مورد حمایت قرار گیرد و برداشت از جانور و پرورش ان در این منطقه می تواند نسل آن را به شدت مورد تهدید قرار دهد و تهدیدی هم برای جاذبه های گردشگری کویر شهداد باشد.

وی ایجاد استخرهای پرورش آرتیما و استفاده از سدهای موجود در استان را برای پرورش این نوع آبزی مناسب دانست و گفت: پرورش این گونه نیز می تواند همانند پرورش ماهی و میگو برای بهره برداران درآمدزا باشد اما صدمه ای به محیط زیست و طبیعت بکر مناطق گردشگری کرمان نزند.

/ 1 نظر / 74 بازدید
شهدادی

سلام مهندس کار خودت هست اگر مسئولین شما را حمایت کنند دست جوانان این شهر را هم میگیرید ما که نمیدانیم چه هستند .