رییس جمهوری در کنفرانس خبری اعلام کرد:

رییس جمهوری افزود: در سال جاری تمام تلاش ما این است که از رکود خارج شویم و رشد ما در پایان سال مثبت باشد. بسته خروج از رکود دولت ۱۷۷ بند دارد، که ۳۰ بند آن نیاز به قانون دارد لذا به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و بقیه در دولت تصویب شده و دستور العمل اجرایی برای آنها صادر می شود که با این برنامه امیدواریم از رکود عبور کنیم و کشور شاهد رونق اقتصادی باشد.

رییس جمهوری با اشاره به برنامه های دولت در زمینه رفع معضل بیکاری گفت: بی تردید اگر رشد تولید داشته باشیم، معضل اشتغال هم کم و بیش حل خواهد شد البته معضل بیکاری معضل جدی و اساسی در سراسر کشور است و امیدواریم امسال به پیش بینی هایی که برای اشتغال داریم برسیم و تا پایان سال یک حرکت مثبت و خوبی در زمینه اشتغال خواهیم داشت.

دکتر روحانی گفت: در زمینه مسأله درآمد و وضع خزانه و وضع مالی، در سال گذشته بودجه را اصلاح کرده و بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی را تقدیم مجلس کردیم که البته مجلس کمی اضافه کرد و به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان رساند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه درآمد سال گذشته دولت با رقمی که در اصلاحیه لایحه بودجه پیشنهاد کرد، نزدیک بود و از ۱۵۰ هزار میلیارد پیشنهادی دولت، ۱۴۸ هزار میلیارد تومان آن تحقق پیدا کرد، گفت: در سال جاری بعید است بر مبنای بودجه مصوب بتوانیم همه آمار و ارقام را محقق کنیم ولی تلاش دولت بر این است که بودجه عمرانی را تا جایی که امکان پذیر است عملیاتی و اجرایی کند.

دکتر روحانی رقم تخصیص یافته بودجه عمرانی در ۵ ماهه اول امسال را نسبت به پارسال ۳.۲ برابر ذکر کرد و افزود: بودجه استانی نیز در این ۵ ماه، ۱۳ برابر بودجه استانی پنج ماه ابتدایی سال گذشته است.

رییس جمهوری اظهار داشت: دولت تحرک بسیار خوبی در زمینه بودجه عمرانی در استان‌ها داشته و در کل، وضع نسبت به پارسال بسیار بهتر است، اما باید به تلاش‌های خود ادامه دهیم تا همه وعده‌ها محقق شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه در زمینه وضع آب، لوله‌کشی‌ها و زهکشی‌ها در سراسر کشور، مهار آب و بهره‌وری درست در زمینه آب کشاورزی، دولت قدم‌های بسیار مهمی برداشته است، گفت: در سال جاری و پایان سال گذشته مجموعاً ۱۰ میلیارد دلار در زمینه آب و لوله کشی و زهکشی اختصاص دادیم که البته ۲ میلیارد دلار آن امسال اجرایی و عملیاتی می‌شود و بقیه‌اش طی ۳ تا ۴ سال آینده عملیاتی خواهد شد.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح‌ها تحول بسیار خوبی در زمینه رفع یکی از مشکلات بزرگ کشور بوجود می‌آید چرا که آب، معضل بزرگ کشور است. برای رفع این مشکل باید دو کار مهم انجام گیرد، یکی مهار آبهای مرزی و دوم ارتقای بهره‌وری استفاده از آبهای کشاورزی.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم در مصرف آب در کشاورزی صرفه‌جویی قابل توجهی انجام دهیم، می‌توانیم در حل معضل آب در کشور توفیق داشته باشیم، گفت: در این زمینه در استان‌های غربی کشور، در استان خوزستان و سیستان و بلوچستان طرح‌های مفصلی داریم که قبلاً ‌در سفرهای استانی اعلام شده است.

رییس جمهوری اضافه کرد: در سفرهای استانی مبنا بر این است که پروژه‌هایی اعلام شود که امسال یا نیمه اول سال ۹۴ به اتمام می‌رسد و یا طرح‌های بزرگ و مهمی که در دولت یازدهم اجرایی شود و یا بخش اعظم آن در طول سه سال عملیاتی و اجرایی شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت در زمینه انرژی تلاش بسیار زیادی کرده تا نفت و میعانات گازی را به مقداری که کشور نیاز دارد، بتواند بفروشد، چرا که هنوز در شرایط تحریم هستیم و بحمدالله آن مقداری که جزو برنامه‌ریزی ما بوده اجرایی و عملیاتی شده است، اظهار داشت: در زمینه گاز کشور به افزایش توان صادرات و تولید نیاز داخلی بسیار نیاز دارد که امسال ان شاء الله ۱۰۰ میلیارد متر مکعب به تولید گاز افزوده خواهد شد و سال آینده نیز به همین مقدار به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود و همچنین طرح‌هایی در زمینه منابع مشترک گازی با کشورهای همسایه داریم.

طرح های بزرگ دولت در عرصه کشاورزی و انرژی

رییس جمهوری تصریح کرد: در زمینه کشاورزی در کل وضع ما از سال کشاورزی گذشته بهتر بوده است. مثلاً در تولید گندم امسال تاکنون بالای ۷ میلیون تن محصول خریداری شده که ممکن است یک مقدار دیگر اضافه شود که نسبت به سال قبلش خیلی متفاوت است.

دکتر روحانی تاکید کرد: در زمینه تولید بقیه محصولات زراعی نیز به طور نسبی وضعیت خوب بوده و در زمینه کشاورزی برنامه‌ریزی که وزارت جهاد کشاورزی دارد این است که در طول ۴ تا ۵ سال آینده کاملاً کشاورزی کشور متحول شود و بر طبق این برنامه داریم پیش می‌رویم.

رییس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت در زمینه محیط زیست گفت: مسأله محیط زیست مسأله بسیار پیچیده و مشکل کشور ما بوده و در این خصوص قدم‌هایی را برداشته‌ایم و امروز در شهرهای بزرگ وضع هوا نسبت به سال گذشته بهتر است البته نه اینکه همه مشکل حل شده باشد بلکه بهتر شده است.

دکتر روحانی اضافه کرد: در زمینه محیط زیست مشکلات فراوانی داریم که برای همه آنها در حال برنامه‌ریزی هستیم و حل و فصل بعضی از آنها به برنامه طولانی نیاز دارد و برخی کشورهای همسایه باید ما را یاری و کمک کنند.

/ 0 نظر / 14 بازدید