کشاورزی بخش مهم اقتصاد شهرستان کرمان

فرماندار شهرستان کرمان با اشاره به کم آبی سالهای اخیر و ارتباط این موضوع با بخش کشاورزی خاطر نشان کرد : کشاورزی و بویژه موضوع باغداری بخش قابل توجهی از اقتصاد شهرستان کرمان است و حوزه کم رقیب آن را باغات پسته تشکیل می دهد هر چند به دلیل کم آبی مشکلاتی داشتیم اما هنوز این محصول مهم و استراتژیک نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد که به لحاظ اهمیت این موضوع بایستی جلسات متعددی در بخش آبیاری این محصول و همچنین سایر محصولات گذاشته شود تا از تمامی ظرفیت ها استفاده شود .

وی با توجه به قرار گرفتن در فصل برداشت پسته خواستار هماهنگی های بیشتر و تلاش مضاعف دستگاههای متولی شد و خاطر نشان کرد : باید در پروسه محصول پسته از زمان برداشت تا آماده سازی جهت روانه به بازار مصرف ، تمامی دستگاهها همکاری کنند ، جهاد کشاورزی ، نیروی انتظامی و مالکین و باغداران تدابیر لازم را انجام دهند .

فرماندار کرمان با تأکید به استفاده از نیروی کار انسانی مورد استفاده در باغات پسته اظهار داشت : در صورت استفاده از اتباع غیر ایرانی ضروریست مجوزهای لازم را داشته باشند ، اعتماد نباید باعث ایجاد برخی مشکلات امنیتی شود به کارگیری کارگر غیر ایرانی قطعاً تبعات و مسائل امنیتی به دنبال دارد لذا باید مراقبت های لازم را در این خصوص انجام دهیم تا مسائل امنیتی در پی نداشته باشد .

رئیس کارگروه کشاورزی شهرستان کرمان با اشاره به سرمایه گذاری های انجام شده در بخش کشاورزی در سنوات گذشته با اذعان به اینکه سرمایه گذاری های فوق با نزدیک به نصف ظرفیت خود کار می کنند خواستار مدیریت و نظارت جهاد کشاورزی شد تا با حداکثر ظرفیت کار کنند .

توحیدی رعایت اصول بهداشتی محصول پسته را از باغ تا انبار ضروری دانست و تصریح کرد : جهاد کشاورزی ، مرکز بهداشت ، استاندارد ، بخشداران و سایر دستگاه های متولی به جد پروسه بهداشتی این محصول استراتژیک و ارزآور را مد نظر قرار دهند ، به گونه ای که شرایط استاندارد کشورهای وارد کننده را که اکثراً اروپایی هستند داشته باشد حال چنانچه این پروسه دچار مشکل شود تبعات بسیار و هزینه های سنگینی در بر خواهد داشت .

فرماندارکرمان با اشاره به نقطه اوج و پیک برداشت پسته که از اواسط شهریور تا اواخر مهر ماه می باشد همت مضاعف مسئولان را در این زمان ضروری برشمرد.

افضلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کشاورزی کرمان منابع تأمین آب شهرستان را شامل 596 رشته قنات ، 886 حلقه چاه آب و 5 رشته رودخانه دائمی و سطح زیر کشت محصولات زراعی را 12500 هکتار با تولید 75667 تن که 4/4 درصد تولید استان را به خود اختصاص داده با ارزش  ریالی قریب به 45 میلیارد تومان اعلام کرد .

وی سطح باغات شهرستان کرمان را 59500 هکتار با تولید 70500 تن و سهم 39/13 درصد استانی با ارزش 991 میلیارد تومان ذکر کرد .

افضلی تصریح کرد : تعداد دام های سبک در شهرستان کرمان 302000 رأس و دام سنگین 37000 رأس ، 4 میلیون قطعه جوجه ریزی سالیانه،  106000 کلنی زنبور عسل و 21 مزرعه پرورش ماهی که جمعاً با ارزش اقتصادی قریب به 307 میلیارد تومان سبب کسب رتبه اول در استان در این زمینه شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان با ارائه گزارشی از وضعیت پسته در شهرستان کرمان اذعان داشت : میزان سطح کشت پسته شهرستان کرمان 48670 هکتار است که 43000 هکتار آن بارور و با تولید 25000 تن در سال 33 درصد از صادرات پسته را به خود اختصاص داده است .

وی مشکل کم آبی ، خسارات ناشی از سرمازدگی ، نامناسب بودن ساختار باغات و برخی ارقام نامطلوب را از جمله مشکلات فعلی پسته برشمرد .

افضلی از شرکتهای نفت ، آب ، برق ، مرکز بهداشت و نیروی انتظامی شهرستان کرمان خواست حداکثر همکاری را در فصل برداشت پسته با باغداران معمول نمایند .

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان تشکیل کلاسهای آموزشی ، توسعه کشت گل محمدی در سطح 63 هکتار ، برنامه ریزی توسعه کشت زعفران در 60  هکتار ، اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار ، اجرای خطوط انتقال آب و برداشت گندم در 3000 هکتار از اراضی را از اهم فعالیتهای انجام شده جهاد کشاورزی شهرستان کرمان در سالجاری برشمرد .

/ 0 نظر / 150 بازدید