مرکبات(پرتقال و ...) شهداد، نیازمند توجه بیشتر.

باسلام، در پاسخ به سوال یکی از همراهان خوب شهدادکشاورز :

آیامیشود درختان شهداد رانجات داد و شهداد را به بیست سی سال گذشته که دراوج بود (ازنظر مرکبات )رساند؟

از چند منظر این موضوع قابل پیگیری است:

خاک ، آب ، علف های هرز ،  بازسازی زمین

همانطور که هر چیزی نیاز به نگهداری و مراقبت دارد خاک کشاورزی هم نیاز به مراقبت دارد و باید بازسازی و نگهداری شود، اما متاسفانه هیچ اقدامی برای مراقبت از خاک انجام نمی‌شود در نتیجه خاک ما در حال تبدیل شدن به زباله است. چراکه خاک مناسب کشاورزی باید حداقل 5 تا 10 درصد مواد ارگانیک داشته باشد در صورتی که مواد ارگانیک به‌طور میانگین در خاک فعلی ما یک صدم یا یک هزارم درصد است و با این روند رو به جلو خاک ما شاید خالی از مواد موثر شود.بدون خاک مناسب نمی توانیم مواد غذایی مناسب تولید کنیم، در حالی که اگر خاک مناسب داشته باشیم بدون هیچگونه عملیات خاکورزی می توانیم محصولات کشاورزی مناسب برداشت کنیم.به شکلی که اگر یک کشاورز بیل بردارد و میان زمین های بایر برود و حتی زمین هایی که الان باغ هستند و شبیه زمین فوتبال شدند به زحمت بتونه ابزار خودشو در خاک فرو کنه و داخل خاک رو ببینه که این موضوع ناراحت کننده است و عواقب منفی بر روی گیاه دارد.

و متاسفانه آنگونه شده که  یک کشاورز چندین هکتار باغ و زمین در اختیار داشته باشد ونمی‌توانند درآمد سالانه را از زمین خود به دست آورند.!!!

اجاره دادنهای مکرر باغ ها به  کشاورزان بدون زمین باعث شده است که توانایی خاک ما کاهش پیدا کند.(بی توجهی ، کم لطفی نسبت به باغ).

در این مورد که چه راه حل مناسبی وجود دارد شاید این مورد باشد که:

کشاورزان باید به همان الگوهای سنتی بازسازی زمین برگردند و حداقل برای سه تا 5 سال، در زمستانها یونجه و شبدر بکارند و تا جایی که ممکن است از کودهای حیوانی و حتی کودهای سبز برای بازیابی زمین استفاده کنند تا به نوعی و با در انجام آزمایش های خاک مناسب دوباره به خاک حیات بخشند.

در مورد موضوع آب سرمایه هر باغدار:

در چنین شرایطی خصوصا در مناطق خشک و کم آب لزوم به کارگیری روش ها و تکنیک های کاهش دهنده تنش های رطوبتی ضروری می باشد. حفظ رطوبت و منابع آب با توجه به محدودیت های فعلی امری الزامی و اجتناب ناپذیر است علیزاده (1380). 

چگونه ممکن هست در شرایطی که شهداد در تابستان ها بسیار گرم و تبخیر آب بسیار زیاد است و خسارت به گیاهان بسیار؟

چند راهکار در این موراد بیان شده که مختصر توضیح داده میشود:

راهکارهای فنی: شامل تسطیح اراضی، استفاده از روش های آبیاری بارانی، قطره ای، پشته سازی، در آبیاری به نحوی که از اتلاف روان آب جلوگیری شود.

راهکارهای مدیریتی: شامل برنامه ریزی صحیح آبیاری، آبیاری در زمانی که گیاه از نظر تولید محصول به شدت به آب نیاز دارد، انجام عملیات خاک ورزی در جهت ذخیره آب در خاک، نگهداری بهتر کانال ها و تجهیزات آبیاری.

راهکارهای زراعی: همچون انتخاب ارقامی که به ازاء هر واحد آب مصرفی حداکثر محصول را تولید کنند، ارقام مطابق با شرایط اقلیمی، ارقام مقاوم به خشکی، انجام کشت مخلوط برای استفاده حداکثر از رطوبت آب.

نکاتی در همین بخش قابل بررسی است:

1-آگاه سازی عمومی و مشارکت مردم دربرنامه ریزی و مدیریت آب 

2-ارتقاء سطح فرهنگ مردم و جامعه دراستفاده ازآب 

3-به کارگیری تجربه های کشورهای موفق در زمینه ی کشاورزی در منطقه با شناسایی و معرفی و تشویق

4-اصلاح و احداث شبکه آبیاری در واحد های کوچک برای نمایش کشاورزان و ترویج استفاده از روش های نوین

5-حداقل برای ضرورت بررسی شبکه ها ی آب رسانی خراب برای جلوگیری از اتلاف آب

از جمله مشکلات آبیاری سنتی میتوان به :

( اتلاف آب در شبکه های انتقال . رو باز بودن نهرها و تبخیر شدید آب اتلاف آب توسط گیاهان هرز کنار نهرها و روش آبیاری غرقابی و ...) نام برد که هر کدام میتواند ضربات بسیار سنگینی به کشاورزی در کشاورزی مدرن بحساب بیاید.

...............................................................................................................

استفاده از کودهای مقاوم درخاک های خشک ، بالا بردن مقاومت درختان ، شخم سطحی  برای شروع عملیات بازسازی زمین ها  ضرورت دارد.

آبیاری در ساعات خنک روز که در آبیاری نوین این عمل مورد توجه است صد درصد به گیاهان کمک میکند تا بهتر آب را جذب کنند که در آبیاری غرق آبی آب در اوج گرما ممکن است داده شود و برنامه خاصی ندارد و سریع هم تبخیر میشود و سهم گیاه از آب بسیار ناچیز است.

آب دیگر نباید یک منبع لایتناهی و فراوان تلقی شود. روش ها و فنونی که به کمترین میزان آب برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده نیازمند هستند باید در برنامه ریزی های کشاورزی و حتی غیرکشاورزی جایگزین روش های سنتی در مصرف منابع آب گردد.

مسائلی که مختصر کوتاه بیان شد و شاید همه شما عزیزان از آن اطلاع داشتید امیدوارم زنگ خطری برای باغ های مرکبات شهرستان شهداد به حساب بیاد و همه و همه بکوشیم تا به شکلی مرکبات شهداد دوباره صادر و درآمد زایی برای همشهریان داشته باشند،( یادمان باشد که شهداد کشاورزان خوب و زمین مناسبی برای کشت داردو خدارو شکر آب هم هست فقط مدیریت و برنامه ریزی مناسب مشکلات بخش کشاورزی شهداد را به راحتی حل میکند).

لطفا پیشنهادات خود را در زمینه باغات مرکبات شهداد بعد از مطالعه مطلب بیان کنید و راهکار بیان نمایید.

 


/ 3 نظر / 17 بازدید
مجتبي

سلام مگه شهداد مركبا دارد ديگه[سوال][سوال] من كه نديدم[تعجب][تعجب]

مجتبي

باتشكرفراوان اميدوارم كه مسئولين هم مثل شما بفكر شهداد باشند.موفق باشيد.يك شاخه[گل]براي شماكه[گل][گل][گل]...

همشهری

مطالبت خوبه ولی برای شهداد اینجوری که گفتی جواب نمیده عزیز باید بدونی تجربه پدر علم محسوب میشه و شما دکتر هم که باشی تا وقتی یک درخت رو بزرگ نکنی نمیتونی درکش کنی عزیزجان باید همراه کشاورزان عرق بریزی تا بفهمی کشاورزی یعنی چی تئوری رو بنداز بیرون