تولید ورمی کمپوست و آشنایی با مزایای آن

کود ورمی کمپوست :

برای تهیه آن شما هر خوراکی را که قیمت پایینی داشته باشه  و کرم نیز بتواند انرا بخورد  تهیه میکنید،بعد از خورده شدن توسط کرم و دفع و به عنوان ورمی کمپوست ،بهترین کود ارگانیک استفاده میشود.برای اینکار در ایران معمولا از دو روش پشته ای و یا سبدی استفاده میشود که در روش پشته ای خوراک و بستر مورد نیاز بر روی زمین درست میشود و با تزریق کرم به ان ، بعد از چند ماه تمام ان پشته تبدیل به ورمی کمپوست شده و کرم موجود در ان نیز چندین برابر میشود.

در روش سبدی غذای کرم در سبدهای پلاستیکی تولید ورمی کمپوست ریخته شده و بعد از دو ماه نگهداری تمامی مواد موجود در سبد تبدیل به ورمی کمپوست شده و کرم های موجود در سبد نیز زیاد میگردد 

اثرات‌ بیولوژیک‌:

اصلاح‌ خاکهای‌ کشاورزی‌ توسط کرمهای‌ خاکی‌ به‌ دو صورت‌ انجام‌ می‌گیرد: یا از طریق‌ افزودن ‌کرم‌ بطور مستقیم‌ به‌ خاک‌ و یا با افزودن‌ مدفوعات‌ آنها که‌ همان‌ بیوهوموس‌ است‌. هوموس‌ کرمهای ‌خاکی‌ را کرمی‌‌کمپوست ‌(1) می‌نامند و آن‌ عبارت ‌است‌ از فضولات‌ کرمهایی‌ که‌ از زباله‌ شهری‌، کودگاوی‌، لجن‌ فاضلاب‌ خانگی‌ و یا هر ماده ‌آلی‌ دیگر تغذیه‌ کرده‌باشند.

یکی ‌از اعمال‌ مهم‌ کرمهای‌ خاکی در این‌ است‌ که‌ بطور غریزی‌ باکتریهای‌ غیرهوازی‌ و قارچها را که‌ حضور آنها نامطلوب‌ می‌‌باشند، می‌‌خورند و مانع‌ از تکثیر آنها در محیط می‌‌گردند همچنین‌ از بذر علفهای‌ هرز نیز تغذیه‌ می‌‌نمایند. آنها مواد آلی‌ را به‌ ذرات‌ خیلی‌ ریز خرد کرده‌ و فعالیتهای‌ میکروبهای‌ مفید را به ‌سبب‌ افزایش‌ سطح‌ کود، بالا می‌برند. اطراف‌ این‌ مواد به‌هنگام‌ دفع‌ از بدن‌ کرم‌، غشایی‌ پوشیده ‌می‌شود که‌ به‌ معدنی‌ شدن‌ و آزادسازی‌ تدریجی‌ موادغذایی‌ کرمی‌‌کمپوست‌ حاصل‌ کمک‌ می‌کند(فرمحمدی‌ 1374).

جهت دسترسی به اطلاعات مورد نیاز این دوست عزیز و دوستداران و علاقمندان کار با این نوع کرم مفید به لینک زیر مراجعه فرمایید:

برای شروع تولید ورمی کمپوست در منزل چکار کنیم؟


/ 0 نظر / 40 بازدید