استاندار به مصوبات 17 گانه شورای حفاظت آب استان کرمان اشاره کرد!!!

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی در گفتگوی خبری ساعت 22 شبکه استانی کرمان در شب گذشته، تخریب سفره‌های آب زیرزمینی، نشست زمین، خشکیدگی درختان و کاهش کیفیت آب را از جمله عواقب برداشت‌های بی‌رویه آب در استان کرمان ذکر کرد.


رزم حسینی به مصوبات 17 گانه شورای حفاظت آب استان کرمان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: آموزش بهره برداران، همسو کردن نهادهای اجرایی، تشکیل شورای حفاظت منابع آب، استفاده از سیستم نوین آبیاری در مزارع و باغات با حفظ سطح زیرکشت موجود و ... از جمله این مصوبات است.
وی یادآور شد: اولین مصوبه این طرح مربوط به بحث «آموزش بهره‌برداران» است لذا آموزش 207 هزار نفر در روز در این طرح گنجانده شده زیرا معتقد هستیم اگر مردم را در اجرای طرح پلیس آب مشارکت کنند، راندمان آبیاری ارتقا می یابد.
استاندار کرمان به دومین مصوبه شورای آب «همسو کردن نهادهای اجرایی در انسداد چاه‌های غیرمجاز» نیز اشاره کرد و گفت: این کار به تنهایی نمی تواند صورت بگیرد لذا همه دستگاه‌های اجرایی باید کمک کنند تا این طرح به مرحله اجرا برسد.
رزم حسینی چهارمین مصوبه طرح پلیس آب استان کرمان مربوط به «استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری» دانست و افزود: هم اکنون 92900 هکتار مزارع در استان کرمان تحت آبیاری تحت فشار هستند که هدف این مصوبه آن است که 300 هزار هکتار از این مزرع در یک برنامه پنج ساله  با اعتباری بالغ بر 2700 میلیارد تومان تحت آبیاری نوین قرار گیرد که با این کار 890 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی خواهد شد.
وی یادآور شد: مصوبه پنجم شورای آب استان کرمان شامل «لوله‌گذاری در سطح مزارع و باغات و خطوط انتقال آب» است که مصمم هستیم در 5 سال آینده 27 هزار کیلومتر مربع را با اعتباری بالغ بر30 میلیارد تومان برای صرفه جویی در 215 میلیون متر مکعب آب، لوله گذاری کنیم.
استاندار کرمان تاکید کرد: در طرح لوله‌گذاری در سطح مزارع و باغات و خطوط انتقال آب کشاورزان حق توسعه کشاورزی را ندارند و در جاهایی باید سطح زیرکشت کاهش یابد تا وضع موجود حفظ شود.
رزم حسینی به مصوبه ششم طرح پلیس آب استان کرمان شامل «حذف کشت‌های با مصرف بالای آب» نیز اشاره کرد و گفت: جهادکشاورزی موظف شده است در این مورد مطالعاتی انجام دهد لذا مصمم هستیم به سمتی حرکت کنیم که کشت هایی که آب مصرف زیادی دارند جای خود را به کالاهای کم آب مانند زعفران، زرشک، گل محمدی و ... دهند و با اجرای این مصوبه 161 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود و همچنین سبب بهره وری بخش کشاورزی می شود.
وی «اصلاح و بهبود روش‌های آبیاری، تجهیز و یکپارچگی اراضی» را موضوع مصوبه هفتم مصوبه شورای آب استان کرمان عنوان کرد و افزود: با اجرایی شدن این طرح 48 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.
استاندار کرمان یادآور شد: هشتمین مصوبه طرح پلیس آب استان کرمان دربرگیرنده «استفاده از روش‌هایی برای کاهش تبخیر آب» است که در این بخش 129 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد و نهمین مصوبه شامل «خاموشی موتور پمپ‌های کشاورزی» در برخی فصول است که با اجرای این مصوبه می‌توانیم، 300 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی کنیم.
رزم حسینی با اشاره به اینکه با صرفه جویی در بخشی از آب کشاورزی، می توانیم 50 درصد آب شرب استان را داشته باشیم، خاطر نشان کرد: باید با تعامل با کشاورزان و آموزش این قشر مراحل طرح را به مرحله اجرا برسانیم.
وی با تاکید براینکه نزدیک به 14 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان وجود دارد که بیشترین عدد در این زمینه متعلق به استان کرمان است، گفت: دولت در خصوص چاه های غیرمجاز طرحی دارد که منتظر تصمیم اساسی در این زمینه هستیم و امیدواریم دیگر در این بخش مصلحت اندیشی نشود.
استاندار کرمان در ادامه سخنانش افزود: بیش از 300 حلقه چاه، آب شرب استان را تامین می کنند که سالانه با کاهش سطح آب این چاه ها مواجه هستیم لذا مطالعاتی از قبل برای انتقال 180 میلیون مترمکعب آب از بهشت آباد به استان انجام شده بود که هم اکنون این طرح با موافقت وزیر تصویب شده و این انتقال آب در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد و در لایحه بودجه سال 94 نیز قرار خواهد گرفت.
رزم حسینی به طرح انتقال آب از خلیج فارس برای صنعت نیز اشاره کرد و یادآور شد: این طرح  با کمک بخش خصوصی در حال اجراست که با این انتقال حدود 50 هزار حلقه چاه آب آزاد خواهد شد.
وی گفت: قیمت آب در کشور و استان ما پایین است و مابه التفاوت را دولت یارانه می دهد لذا مردم باید قدر قطره قطره آب را بدانند و بهینه مصرف نمایند.
منبع خبر: http://www.gov.kr.ir/
 
/ 0 نظر / 45 بازدید