گیاهشناسی درخت کنار،شناسایی آفات وبیمار های

کود دهی:کمبود ازت ، فسفر و پتاس در کنار باعث توقف رشد اندام های رویشی ،کاهش میزان گلدهی و کاهش شدید محصول می شود.استفاده از 50-40 کیلو گرم کود حیوانی و 750 گرم سولفات آمونیوم به ازای هر درخت در هر سال و بعد از تشکیل میوه برای تغذیه کنار توصیه شده است .

آبیاری:درخت کنار به دلیل مقاومت شدید نسبت به کم آبی و داشتن ریشه های قوی و عمیق بعد از مرحله استقرار به آب بسیار کمی نیاز دارد و حتی بدون آب نیز قادر به ادامه حیات و تولید محصول است درخت کنار در زمان رسیدن میوه ، دوره خواب و زمان برداشت محصول نیازی به آب ندارد و در زمان گلدهی نیز باید از آبیاری درختان کنار جلوگیری کرد چون که ریزش گل ها را به دنبال خواهد داشت . در سایر ایام رشد درخت آبیاری هر ماه یک بار کفایت می کند .

آفات و بیماری های کنار
کنار همانند سایر درختان میوه مورد حمله چندین نوع آفت و بیماری قرار می گیرد که در بین آفات مگس میوه و در بین بیماری ها سفیدک پودری خطر ناکترین آنها به شمار می آیند .

مگس میوه با نام علمی

Carpomyia vesuviana مهمترین و خطرناکترین آفت کنار در تمام نقاط کشت آن می باشد . خسارت آفت توسط مرحله لاروی و از زمان تشکیل میوه شروع می شود.لارو ها با تغذیه از گوشت میوه باعث فساد و ریزش میوه ها می شوند . شخم عمیق کف باغ در فصل تابستان برای از بین بردن شفیره ها ، جمع آوری و انهدام میوه های آلوده ، استفاده از تله های حاوی متیل اوژینول و همچنین سمپاشی درختان کنار به فواصل هفته ای یک بار با حشره کش هایی مانند فوزالون به غلظت 2 در هزار پیشنهاد شده است. از دیگر آفات نسبتاً مهم کنار می توان سوسک برگخوار کنارpallens Adorocus کرم مودار Euproctes fra terma برگ باف کنار و سوسک پوستخوار کنار نام برد . در ایران علاوه بر خسارت شدید مگس میوه، خسارت نوعی کنه ازخانواده اریوفیده که بر روی شاخه های جوان کنار گال های اسفنجی تولید می کند قابل توجه است .


بیماری سفیدک پودری کنار مهمترین بیماری آن به شمار می آید
این بیماری توسط قارچ Oidium sp ایجاد می شود. درجه حرارت پائین و ابری بودن هوا
( رطوبت نسبی بالا) باعث شیوع واپیدمی این بیماری می شود ابتدا لکه های سفید رنگی روی برگ ها و میوه ها ظاهر می شوند که در موارد آلودگی شدید تمام سطح برگ و میوه به وسیله پودر سفید رنگی پوشیده می شود و باعث بد شکلی ، کرکی شدن و ریزش میوه ها می شود .

محلول پاشی با قارچکش دینو کاپ به غلظت0.2درصد با باویستین به غلظت 0.05 درصد و به فاصله 10 روز یک بار برای کنترل بیماری توصیه شده است .

در پایان کشاورزان دقت داشته باشند که برای استفاده از هرنوع سم ابتدا با کارشناس مربوطه مشورت وبعد نوشته های بر روی ظرف حاوی سم را به دقت مطالعه و اجرا نمایند.

/ 4 نظر / 460 بازدید
شهرام حسامی

موفق باشید

داود

باسلام سعید جان روستایی در نزدیکی شهداد بنام کناران در قدیم بوده که از این درختان امرار معاش میکردند میتوانید از نزدیک اگر وقت کردید ببینید وبه انها کمک کنید چون ان رئستا در حال نابودی است باتشکر .

بابا

باسلام وخسته نباشید مگر میشود از دل کویر حشره پیدا کرد وبه نتیجه نرسید امیوارم که به ثبت برسد . موفق باشید

محسن

ازاطلات شما ممنون