صیانت از کهور ایرانی در شهداد ضروری است!!!

اگر به حاشیه روستاهای تکاب سفر داشته باشید شاهد رشد زیباترین کهور ایرانی هستید؛ به شخصه در منطقه حسن آباد، روستای ابراهیم آباد و  دهنو این نوع کهور منحصر بفرد را از نزدیک مشاهده کردم / حفظ این گیاه زیبا ضروری است / متاسفانه از ریشه این گیاه جهت مصارفی خاص و فروش استفاده میشود به گفته یکی از روستاییان این گیاه در حالی که سرسبز و زنده است با خالی کردن کنار درخت و لطمه وارد کردن به ریشه و خارج کردن آن باعث نابودی این گیاه میشوند!!!.

در تصویر بالا کهور سمت راست مربوط هست به منطقه ریگان و کهور سمت چپ مربوط به منطقه حسن آباد شهداد ؛ اگر شرایط برای این گونه گیاه از لحاظ زیستی مهیا باشد میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای گیاه دانه روغنی کرچک (Ricinus communis) که در پارک ها و میدان های شهداد و همچنین میتوان از آن به عنوان کمر بند سبز اطراف شهداد و مخصوصا" در ورودی و خروجی شهر استفاده نمود علاوه بر زیبایی بسیار شرایط متناسب با آب و هوای منطقه دارد و بر زیبایی شهر افزوده خواهد شد.

این‌گونه گیاهی به دلیل ساختار خاص برگ‌های خود در فصل‌های خشک و بدون بارندگی قادر است رطوبت مورد نیاز خود را از طریق برگ جذب کند ؛ سر شاخه‌های این‌گونه گیاهی زیبا و منحصربه‌فرد به دلیل کالری زیاد در برگ‌ها توسط دامداران و همچنین به دلیل چوب مستحکم و زغال مرغوب توسط افراد سودجو قطع میشود.


با توجه به افت شدید آبهای زیرزمینی در اثر خشکسالیهای اخیر و برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی و توسعه شهری و روستایی زادآوری طبیعی درختان کهور ایرانی به شدت کاهش یافته و تعدادی از پایه های سبز شادابی خود را از دست داده اند و در حال خشک شدن هستند.


کهور ایرانی :

این گونه با نام علمی prosopis cineraria از تیره Mimosaceae گونه بومی نزدیکی پایین شهداد (ضلع شرقی شهر) و روستاهای تکاب (ابراهیم آباد، دهنو، حسن آباد و ...) است.

برگها دراین گونه دوبار شانه‏ای با 2-3 جفت شانه ثانویه است که هریک از آنها شامل 6-12 جفت برگچه است. میوه آن نیام بدون بند و ناشکوفا است که دانه ها درون آن قرار دارد. ارتفاع درخت به 8 متر و بیشتر هم می‏رسد بعضاً پاجوش هم تولید می‏نماید.

/ 0 نظر / 85 بازدید