واکسینه کردن دامهای استان در برابر ویروس تب برفکی

دامهای استان در برابر ویروس تب برفکی واکسینه می شوند. مدیرکل دامپزشکی استان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر کرمان از مشاهده نوع جدیدی از این ویروس به نام ( آسیا وان ) در استانهای همسایه خبر داد و علت آن را ورود دام قاچاق آلوده به کشور عنوان کرد. دکتر حسین رشیدی دامداران را به همکاری با اداره کل دامپزشکی استان برای پوشش مناسب علیه این بیماری دعوت کرد و گفت: واکسن جدیدی علیه این بیماری موجود است و واکسیناسیون همه دامهای استان توسط تیمهای دامپزشکی رایگان انجام خواهد شد . دو  میلیون و 600 هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستانهای شمالی استان تحت پوشش این طرح قرار می گیرند .

منبع: http://kerman.irib.ir/

شهداد کشاورز:

آیا برای بخش شهداد هم تدبیری اندیشیده شده؟

 آیا برای همکاری دامداران و هماهنگی با گروه در شهداد اطلاع رسانی صورت پذیرفته؟

آیا راه اندازی پست قرنطینه ای برای جلوگیری از ورود دام های آلوده با توجه به همجواری با استان های مرزی با شهداد ضرورت ندارد؟

آیا وجود یک نفر دامپزشک ثابت در بخش شهداد لازم نیست؟!

و باز تکرار گفته های گذشته:

با توجه به وجود ارتباط جاده ای بین شهداد-نهبندان تعدادی از همشهریان اقدام به خرید دام زنده از استان همجوار نموده اند که :  عدم وجود ضوابط بهداشتی دقیق در آن سوی مرز و احتمال سرایت بیماری از طریق ورود دام ،وجود یک مرکز تشخیص و آزمایشگاهی مرزی دامپزشکی را که بتواند واکنش سریع داشته و بموقع ، دقیق و در اسرع وقت ، عوامل بیماری بخصوص بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام را شناسایی کند، ضروری می دانیم و باید گفت : تشخیص دقیق،درست و سریع نقش حیاتی و استراتژیکی در کنترل بروز و شیوع بیماری دارد و می تواند بسیار موثر در حفظ سلامت افراد جامعه باشد.

اگر دامپزشک در شهر شهداد حضور داشت و به صورت سیار در بازه های زمانی کوتاه مدت در روستاها به معاینه و بررسی سلامت و یا وجود بیماری در انواع دام سبک و سنگین می پرداخت دامدار زیر بار هزینه های ناشی از بعد مسافت تا رساندن دام خود به  اولین مرکز درمانی دام و طیور و  یا هزینه های تلفات ناشی از عدم درمان به موقع نمی رفت،  لذا از رئیس جهاد کشاورزی در خواست می گردد با توجه به نیاز فوری و ضروری مورد اشاره شده اقدامات لازم را معمول نمایند/.

ضرورت تقویت بخش آموزش و اجرا در حوزه دامپزشکی در منطقه شهداد دیده میشود تا دامداران باید در اطلاع مسائل روز دام (همچون بیماری های شیوع یافته و راه های پیشگیری و انتقال توسط مروجین) قرار گیرند.

نقش دامپزشکی را در تامین سلامت و امنیت غذایی مصرف کنندگان غیرقابل انکار ،حساس و حیاتی ارزیابی میکنیم و با توجه به خطر ابتلاء به بیماریهای مشترک ، سختی شرایط کار ،گستردگی فعالیت های دامپزشکی در راستای حفظ و حراست از سرمایه های دامی منطقه و کشور و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه بسیار زیاد میدانیم/.

/ 0 نظر / 74 بازدید