پیامد های گرد و غبار بر درختان و راهکارها

علت اثرگذاری گرد و غبار بر گیاهان
ذرات رس معلق در هوا بر روی برگ های درختان می نشینند و باعث بسته شدن روزنه ها می شوند. این امر از فتوسنتز و تنفس گیاه جلوگیری می کند، علاوه بر این، باعث کاهش جذب نور توسط برگ ها خواهند شد، بعد از مدتی به علت اختلال در مکانیسم طبیعی حیات درخت، برگ ها از تاج درخت شروع به ریزش می کنند که این امر مقاومت گیاهان را کاهش داده و امکان حمله آفات افزایش می یابد هر چه درخت دارای برگ های پهن تری باشد، به علت جذب بیشتر غبار آسیب بیشتری می بیند که با توجه به پهن برگ بودن درختان پهن برگ، این مسئله تاثیر چشمگیری بر تاثیرپذیری این درختان از گرد و غبار داشته است.
محصولات کشاورزی هم به علل فوق نمی توانند تولید دانه داشته باشند و تنها رشد رویشی خواهند داشت و بعد از مدتی بدون تولید محصول قابل توجه برگ هایی نازک و آسیب دیده رشد می کند و درصورت دانه دهی هم قوه نامیه کافی ندارند.

تغییرات محیط زیست، خشکسالی، از بین رفتن تالاب ها، دخالت های بشری، گرمایش جهانی زمین و افزایش اثرات گازهای گلخانه ای همه دست به دست هم داده و منشا» ایجاد پدیده گرد و غبار شده است

این پدیده زمینه مساعدی را برای رشد کنه های گیاهی و درختی فراهم نموده است.

شستشوی درختان به وسیله نازل های آب پاشی باعث دور شدن اثرات گردو غبار میگردد، یکسری راهکار در آینده روی وبلاگ قرار داده خواهد شد.

دکتر پرویز کردوانی استاد دانشگاه تهران در مطلبی این مورد را بیان میکند که:

دکتر کردوانی در توجیه شیوه پیشنهادی خود که متکی بر دانش پدیده شناسی و آزموده های فردی اوست، می گوید: پوشش طبیعی ای در بیابان ها هست که شدیدترین بادها، توانا به بلندکردن و به هوابردنش نیست. در راه یزد به بافت و در بیابان لوت، حتی بادهای سهمگین، توانا به خیزاندن ریگ نیستند. در شهداد، ابراهیم آباد و روستاهای تکاب، اگر توفان باد هم بیاید، از آن جایی که پوشش ریگی دارد، غباری بر نمی خیزد که بیابان نشین ها را آزار دهد.بنیانگذار مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران، بهترین راه مقابله با ریزگردها را درس گرفتن از طبیعت اعلام می کند و می گوید: در مناطقی از کشور ما شاهد وجود پوشش بیابانی هستیم که به رغم وجود بادهای شدید شاهد گرد و غبار و این ریزگردها نیستیم. کردوانی، با بیان اینکه ریگ را می توان از محل اتصال رودها تامین کرد، بیان می دارد: ریگ در ایران فراوان است و می توان با استفاده از لودر و کامیون آن را جمع آوری و انتقال داد. می توان با انتقال و پهن کردن و سپس غلتک کردن ریگ در مناطقی که منشا تولید گرد و غبار است، با این پدیده مقابله کرد که علاوه بر داشتن هزینه کم، عوارض مختلف مالچ پاشی نظیر بوی بد، از بین رفتن گیاهان و... را ندارد. وی با تاکید بر اینکه گرد و غبارهایی که در مناطق مختلف کشور مشاهده می شود، منشا داخلی ندارد، می افزاید: منشا اصلی این گرد و غبارها مناطق هورالعظیم در کشورعراق است. این مناطق سه هزار و 100 کیلومترمربع وسعت دارد که هزار و 200 کیلومتر مربع از آن در ایران و بقیه در عراق است. در ایران به دلیل وجود رود کرخه و نیزار بودن، هورالعظیم مشکلی ایجاد نمی کند، اما در عراق به علت آتش زدن نی ها و رفت و آمد خودروها، گرد و غبار تولید و با توجه به جهت باد، گرد و غبار به سمت غرب و جنوب ایران حرکت می کند. استاد دانشگاه تهران، با بیان اینکه گرد و غبار تا 15 هزار پا بالارفته و حرکت می کند، بر ضرورت کنترل و برخورد با منشا تولید آن تاکید دارد و می گوید: این پدیده به دلیل شرایط جوی و گرم شدن هوا سال به سال افزایش می یابد و مشکلات بیشتری را به دنبال دارد.

روزنامه ایران، شماره 4838 به تاریخ 21/4/90، صفحه 23 (ایران زمین)

 

/ 3 نظر / 150 بازدید
بابا

باسلام ایا در زمان گرد غبار میشود با بارانهای مصنوی از بلند شدن گرد غبار جلوگیری کرد یا با پیش بینی وضع هوا جلوتر این کار را انجام داد تا گرد غباری بلند نشود قبلا از توضیحاتی که نوشتید متشکر وخسته نباشید استفاده بردیم .

فاطمه

سلام چه کنیم شهداد تف بادهای فراواتن میاید .داغ وداغ ما مثل نخل ایستاده ایم .

محمد

تشکر.استفاده کردم و بسیار مفید بود.