هشداری برای کمربند سبز اطراف روستاها!!!

امروز که جهت مسئله ای به منطقه روستای رودخانه رفته بودم از نزدیک شاهد موضوعی ناراحت کننده تعدادی از عزیزان روستابودم، بسیار متاثر شدم!!!.

قطع درختان تیشه به ریشه محیط زیست می زند!!!

موضوع از این قرار بود که آنها با شکستن سرشاخه ها و شاخه ها که در مسئله اطراف روستا بسیار تا بسیار مهم هستند به نوعی مقدمات نابودی آن ها را مهیا میکردند. بسیار جای نگرانی برای ادامه زندگی درختان گز هست و امیدواریم مسئولین مربوطه اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

اقدامات ضروری که باید به سرعت پیگیری شوند:

  • افزایش آگاهی های عمومی
  • مدیریت صحیح منابع آب و خاک
  • مقابله با بیابانزایی
  • بادشکن ها

    بادشکن ها موانعی هستند که معمولا عمود بر جهت باد غالب در منطقه فرسایشی احداث می گردند تا با کاهش سرعت باد فرسایش را محدود سازند. یک باد شکن وقتی نقش خود را خوب ایفا میکند که بطور صحیح طراحی شده و دایما در حالت بهینه نگهداری شود. بادشکنها را با توجه به موادی که از آن ساخته می شوند به دونوع زنده(درختی یا بیولوژیکی) و غیر زنده(مصنوعی یا مکانیکی) تقسیم کرد. نحوه عمل بادشکنها به این صورت است که سرعت باد قبل از برخورد به بادشکن و در فاصله ای از آن شروع به کم شدن می کند و پس از عبور از آن به تدریج افزایش می یابد و در فاصله های از آن به سرعت اولیه خود می رسد. شاید یکی از دلایل افزایش پدیده گردو غبار در شهداد ازبین رفتن نخلستانهای موجود در روستاها و گزها باشد،که قبلا به عنوان کمربند سبز و بادشکن در منطقه عمل می کردند. بادشکن های مصنوعی می توانند شامل دیوارهای سنگی، فلزی، چوبی، پلاستیکی، حصیری یا دیواره های تهیه شده از شاخه های بریده شده از درختان موجود در منطقه باشد. که این عمل بسیار کار ناشایسته ای است که از درختان قطور که سالیان سال با گرمای کویر دست و پنجه نرم کردند و رشد کردند به این راحتی برای اهدافی بی ارزش دست به چنین کاری بزنیم!!!.

  • به هر هدفی این اعمال قابل قبول نیست؛ در گزارش های قبلی از این وب موضوع های دیگر که باعث خسارت شده بود تذکر داده شد!!! 

  •  بر روی لینک زیر کلیک نمایید: 

  • http://saeedshahdady.persianblog.ir/post/203/{گز خبیصی (تکابی) را به چه قیمتی برداشت میکنیم!!!}

/ 0 نظر / 173 بازدید