سرما و کشاورزان شهدادی

با توجه به برف کم سابقه در منطقه گرمسیری شهداد یکسری از همشهریان شاید این سوال براشون پیش اومده باشه که این سرما بر نخل و مرکبات چگونه اثر داره و راه پیش گیری از خسارت و جلوگیری از آن بر مرکبات چگونه است. اصلا این شکل برف بر نخل و درختان شهداد اثر داره؟ در ادامه در همین مورد بحث میکنیم:

نقطه صفر رویشی نخل خرما درجه حرارت 7 درجه سانتی‏گراد است و از این درجه حرارت بالاتر رشد نخل خرما شروع می شود و در درجه حرارت 32 درجه سانتی‏گراد مطلوبترین رشد را خواهد داشت. رشد نخل خرما تا درجه حرارت 40-38 درجه سانتی‌گراد به خوبی صورت می‌گیرد ولی از درجه حرارت 40 درجه سانتی‏گراد به بالا کاهش می‏یابد.

 زمانی که درجه حرارت برای مدت خاصی به زیر صفر درجه سانتی‏گراد نزول کند احتمال بروز عوارض متابولیکی و وارد آمدن خسارت جزئی یا کامل به برگها وجود دارد.

در دماهای ثبت شده در شهداد با توجه به اطلاعاتی که بنده کسب کردم تا به الان در زمستان شهداد تا 3- درجه سانتی گراد ثبت شده .

 در درجه حرارت 9- تا 15- درجه سانتی‏گراد برگهای قسمت خارجی و میانی تاج درخت (سایه انداز) خسارت دیده و می‏خشکند. اگر این درجه حرارت برای مدت طولانی ادامه پیدا کند (12 ساعت الی 5 روز ) تمام برگها دچار سرمازدگی شده و درخت خرما ظاهر سوخته پیدا می‌کند. بر اساس اظهارات ماسون (1925 ) رشد نخل خرما متوقف نمی شود به شرط آن که:

حداقل درجه حرارت روزانه پائین‏تر از نقطه صفر رویشی (7 درجه سانتی‏گراد) نباشد.

حداکثر درجه حرارت روزانه در مرکز رشد نخل خرما پائین‏تر از 9 الی 10 درجه سانتی‏گراد نباشد.

خوب در مورد مرکبات :

موقعی که دمای هوا بیش از چهار ساعت از 2.2- پایین تر برود میوه دچار خسارت سرمازدگی می شود . میوه سرمازده در بیشتر اوقات نشانه های خارجی از خود نشان نمی دهد ولی آسیب یخبندان موجب از دست رفتن زیاد آب میوه ، خشک شدن کیسه های عصاره و جدا شدن برچه ها از همدیگر می شود . در دیواره و گوشت میوه های مرکبات یخ زده بلور های گلوکوزیدی سفید به وجود می آید .

یخبندان های ملایم موجب آبگز شدن برگ ها یا پیچیدگی موقت می شود . در مواردی که یخبندان شدید نباشد که موجب مرگ کامل برگ ها شود ، ممکن است لکه های بافت مرده ی کوچکی در پهنک برگ ظاهر شود .

روشهای فعال در زمان بروز سرما برای مقابله با سرما زدگی

1-استفاده از دود (کیسه های پر شده از کاه و کلش گیاهان+ مقداری روغن سوخته یا گازوئیل)

2- پیش بینی وقوع سرما واحتمال خطر سرمازدگی (با آبیاری مناسب و حفظ رطوبت مناسب خاک)

3- روش حفاظت به وسیله پوشش 

قبل از این که زمستان برسه باید چکار میکردیم:

1- جهت مبارزه با پدیده سرمازدگی در مرکبات علاوه بر استفاده از روش‌های مکانیکی یکی از تدابیر موثر حفاظتی افزایش مقاومت گیاه در برابر صدمات سرما و یخبندان، تقویت و اعمال مدیریت صحیح خاک با مصرف صحیح و به موقع کودهای شیمیایی(ماکرو و میکرو) که باعث تقویت گیاه می‌شود می‌باشد.

2- باغات و خزانه‌هایی که مبتلا به کمبود پتاسیم هستند در مقابل سرما مقاومت کمتری دارند. بنابراین لازم و ضروری است که نسبت به تامین میزان پتاسیم خاک آنها تا سطح 250 میلی‌گرم در کیلوگرم اقدام نمود.

3- از مصرف کودهای ازته در پاییز که باعث طولانی شدن رشد سبزینه‌ای شده و در نتیجه از مقاومت گیاه در مقابل سرمای زمستان کاسته می‌شود جداً خودداری گردد.

در مورد کشاورزان سیر کار هم قبل از شروع زمستان و در زمان آماده سازی زمین اگر زمین از نظر کود دهی و کامل بودن خاک بررسی شده باشد و آبیاری مناسب میتوان مقداری از سرمازدگی جلوگیری کرد.

         لزوم پیگیری کشاورزان برای بیمه محصولات مخصوصا سیر و مرکبات
/ 7 نظر / 24 بازدید
دروگر

سلام و ادب اطلاعات جالبی بود. ممنون

شهدادی

سلام از اینکه در تمام فصول سال همراه کشاوذزان منطقه شهداد با مطالب ارزنده پیش میروید متشکرم .

ف/ ط/ م

سلام هو ای شهداد هم سرد بود و این جاهم برف بارید جای شما خالی بود امید وارم که سال دیگه ام برف ببارد امید وارم که شما سال دیگه هم این جا باشی

دهقانی

سلام - لطفا پیگیری نمایید بخش وسیع ایران شهداد تبدیل به شهرستان شود - شهداد وگلباف میتوانند مجموعا به عنوان یک شهرستان بزرگ و وسیع بر گرده شرق استان بدرخشد روستاهای جنوب استان چرا شهرستان شدند؟!

دوست

باسلام جناب اقای مهندس سعید مومن زاده از اینکه پایان نامه خود را با موفقیت به پایان رساندید لذا این قبولی را به شما وخانواده محترمتان تبریک میگویم وامید است که با این موفقیت جهت پیشرفت شهداد خدمت کنید ودر زندگی همیشه موفق باشید .

بابا

با توجه به اینکه پایان نامه شما با موفقیت به اتمام رسید وموجب خوشحالی بنده ودوستان من شدید از همینجا این موفقیت را به شما تبریک گفته امیدواریم که همیشه شاد باشید وارزوی سلامتی شما را از خداوند متعال خواهانم .موفق وموئید

دیارآراتا

سلام با اجازتون من این عکس رو کپی کردم ودر وب خودم به نام شما به نمایش گذاشتم[گل][گل][گل]