فرمولهای مبارزه با جوندگان و طرز تهیه آنها

1- طعمه گندم مسموم:

برای تهیه طعمه 100 کیلوگرم گندم و 2 لیتر روغن پارافین و 10 کیلو فسفوردوزنگ مورد احتیاج است. برای تهیه اول 2 لیتر روغن را با 100 کیلوگرم گندم با پاروک خوب مخلوط کرده و سپس فسفوردوزنگ را به تدریج به گندم اضافه کرده و با پاروک هم می زنند تا سم با گندم بطور یکنواخت مخلوط شود. از این طعمه برای مبارزه با موش مغان در فصل پائیز و زمستان از قرار 2- 1.5 کیلو طعمه در هکتار بطور دست پاش استفاده می­ کنند. طعمه تهیه شده را در همان روز باید مصرف نمود. اگر بخواهند با این طعمه با موش­ های جنس Merionesدر پائیز و زمستان استفاده کنند به جای 10 درصد فسفوردوزنگ باید میزان فسفوردوزنگ را تا 5 درصد تقلیل داد.

چنانچه بخواهند از این طعمه در مبارزه با موش خانگی که در مزارع زندگی می­ کنند یا موش جنگلی استفاده کنند، میزان فسفوردوزنگ را تا 3 درصد باید پایین آورد.

۲- طعمه با مغز گردو:

10کیلو مغز گردو و 200 گرم روغن پارافین، 0.5 کیلو فسفودوزنگ و طرز تهیه مثل طعمه گندم می­ باشد. این طعمه را می توان در فصل پائیز و زمستان برای مبارزه با موش ورامین در باغات بکار برد. برای این کار طعمه را با قاشقک در داخل لانه­ های فعال می­ گذارند. در این روش باید کلیه لانه­ ها را یک روز قبل از انجام مبارزه کوبید و روز بعد طعمه گذاری را فقط در سوراخ­ هایی که باز شده ­اند،‌ یعنی لانه­ های فعال انجام داد. مقدار مصرف طعمه در یک هکتار حدود 0.5 تا یک کیلوگرم طعمه خواهد بود.

۳- طعمه سبز:

علف سبز (هر نوع علف هرز یا گیاه زراعی فرق نمی­ کند) 100 کیلوگرم، فسفوردوزنگ مخلوط با خاکستر یا پودر تالک حدود 10 کیلوگرم در این طریقه ابتدا پودر تالک و فسفوردوزنگ را با هم به خوبی مخلوط می­ کنند سپس فردی که مجهز به دستکش و ماسک و یک سطل با ظرفیت حدود یک کیلوگرم، کار را شروع می­ کنند. ضمن عبور از مزرعه به محض برخورد با لانه فعال، مقداری علف چیده و آن را به اندازۀ سوراخ خروجی موش گلوله کرده و یک طرف گلوله را با مخلوط سم و تالک آغشته کرده و طرف آلوده با سم را داخل سوراخ موش کرده و راه ورود لانه را می ­بندد و سراغ سوراخ بعدی می­ رود. در این روش باید یک روز قبل از مبارزه کلیه لانه ها را لگد کوب کرد و روز بعد فقط در سوراخ­ های باز شده طعمه گذاری کرد. این طریقۀ مبارزه را در فصل بهار و تابستان برای موش مغان، موش آبی و مریون­ ها می­ توان به کار برد. با این مقدار می­ توان 12-10 هکتار را سمپاشی کرد.

۴- طعمه سیب زمینی یا هویج:

10کیلوگرم سیب زمینی یا هویج و 0.5 کیلوگرم فسفودوزنگ مورد احتیاج است. ابتدا هویج یا سیب زمینی را به قطعات کوچکی به اندازه حبه قند تقسیم می­ کنند. سپس فسفوردوزنگ را بتدریج روی این قطعات پاشیده و با پاروک آن را به هم می­زنند تا سم بطوریکنواخت با طعمه مخلوط شود و باید بلافاصله طعمه گذاری را شروع کرد. این روش را می­توان برای موش آبی یا موش­ های خانگی در مزارع در فصل تابستان و پاییز بکار برد و طعمه گذاری را باید هنگام عصر انجام داد.

۵- طعمه با یونجه خشک:

یونجه خشک 10 کیلوگرم، ملاس چغندرقند یک لیتر،‌فسفودوزنگ یک کیلوگرم مورد احتیاج خواهد بود. این روش را در روزهای برفی برای مبارزه با خرگوش می­ توان بکار برد. برای تهیه طرف صبح روی یونجه خشک ملاس چغندرقند یا محلول 10 درصد شیره را به تدریج پاشیده و یونجه را زیر و رو می­ کنند تا محلول بطور یکنواخت یونجه را خیس کند. سپس روی آن را با گونی یا نایلون می­ پوشانند و تا عصر به همان حال می­ گذارند تا یونجه­ ها رطوبت بردارند. طرف غروب یونجه­ ها را به دسته­ های کوچک (10-8 ساقه یونجه در هر دسته) تقسیم می­ کنند. سپس فسفور دوزنگ را روی آن پاشیده و آرام آرام بهم می زنند. این طعمه را طرف غروب در سطح باغی که پوشیده از برف می­ باشد و مورد حمله خرگوش ­ها قرار می­ گیرد پخش می­ کنند. در هر10 متر مربع یک دسته کوچک یونجه کافی است. صبح روز بعد طعمه­ هایی که مورد استفاده خرگوش قرار نگرفته است باید از سطح باغ جمع آوری و معدوم شود.

۶- طعمه با نان و مربا:

این روش مخصوص موش شکول می­ باشد. مواد مورد نیاز 10 کیلونان سفید، 200 گرم مربا بهتر است مربای زردآلو باشد، نیم کیلو فسفوردوزنگ خواهد بود.

هنگام غروب نان­ ها را از وسط بریده و لای آن را مربا می­ مالند،‌ سعی شود قطعات زردآلو لای نان وجود داشته باشد سپس فسفوردوزنگ را روی مربا می­ پاشند و دو طرف نان را روی هم می گذارند و سپس آن را به قطعات کوچک تقسیم می کنند و در محل رفت و آمد شکول قرار می دهند و صبح روز بعد طعمه­ ها را جمع آوری و معدوم می سازند.

7- گردپاشی لانه­ ها:

مواد مورد نیاز:

20 کیلوگرم تالک و 10 کیلوگرم فسفوردوزنگ خواهد بود.تالک و فسفوردوزنگ را در ظرف سربسته با چرخانیدن ظرف به خوبی با هم مخلوط می نمایند. سپس این گرد را با گرد پاش ­های دستی کوچک به داخل لانه می­ پاشند. در این طریقه هم باید یکروز قبل از مبارزه کلیه لان ه­ا را بکوبند و روز بعد گردپاشی را فقط در لانه­ های باز شده انجام دهند. این روش بیشتر در مواقعی که موش های صحرایی از قبیل موش مغان (در زمانی که علف بیابان خشکیده و هوا گرم است) یا موش ورامین (در فصل بهار) که از برداشتن طعمه خودداری می کند به کار می­ رود.

منابع:

"خبرگزاری مهر"

http://m-shaghaghi.miyanali.com/

http://plantprotection20.blogfa.com/

/ 0 نظر / 165 بازدید