هجوم ملخ‌ها به شهر و مزارع کشاورزی؛ راهکار؟؟

با توجه به هجوم ملخ ها به شهر شهداد و ایراداتی که بوجود آمده احتمالا" برای شما عزیزان این سوال مطرح باشد که برای مبارزه و از بین بردن این آفت چه اقداماتی ضروری بحساب می آید؟؟!!

با صحبت هایی که با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان شهداد انجام داده شد: ایشان از بررسی منطقه اندوهجرد و چهارفرسخ از لحاظ پراکنش ملخ صحرایی خبر دادند و همچنین افزودند این میزان ملخ که بررسی شد به بخش باغی و زراعی خسارتی وارد نکرده و قادر به ایجاد خسارت اقتصادی نیست. در مورد وجود ملخ ها در شهداد هم ایشان اعلام آمادگی کردند در صورت مشاهده تراکم زیادی از این آفت در باغ یا مزرعه زراعی سریعا" جهت کنترل اقدامات لازم منظور خواهد شد. آقای ابراهیمی در ادمه افزودند: عزیزان کشاورز در شهر شهداد و یا شهرها و روستاهای همجوار در صورت مشاهده جمعیت بالایی از ملخ ها در جوار زمین های کشاورزی با اطلاع جهاد کشاورزی شهداد زمینه همکاری را برای کنترل آفات از طریق اطلاع مساعد کنند. فعلا" شما پراکنش این آفت رو به صورت مهاجری در سطح شهر مشاهده میکنید که زیاد با کشاورزی وارد نشدند تا به صورت اقتصادی خسارت وارد کنند.

کارشناسان گیاه پزشکی در حال بررسی جمعیت آفت مذکور هستند و در صورت لزوم سم پاشی علیه آفت مذکور انجام خواهد شد.

کنترل شیمیایی

الف ) روش طعمه پاشی :

- گامکسان تجاری        500 گرم

-  سبوس گندم            15-20 کیلوگرم

-   آب                        5-10 لیتر

        برای یک هکتار

طعمه ها را موقع طلوع آفتاب یا غروب پخش شوند.در موقع روز طعمه ها خشک می شوند(به صورت خمیر و در فاصله ای مقرر جهت کنترل استفاده گردد).

ب) روش سم پاشی:

1- سم فنیتروتیون(سومتیون)  :   1/5 تا 2 لیتر در 1000لیتر آب در هکتار

2- سم مالاتیون : 1/5 لیتر در 1000 لیتر آب در هکتار

کنترل در فضای خانه و باغچه: با استفاده از چراغ های روشنایی در نزدیکی باغ و باغچه کوچک آن ها را به سمت نور جلب کنید و با له کردن جمعیت آنها را در سطح کوچک میتوان کنترل کرد.

نقش پرندگان را در کنترل این آفت نباید نادیده گرفت که روزانه حجم زیادی را کنترل میکنند.

/ 2 نظر / 64 بازدید
شهدادی

سلام تشکر داریم از اقای مهندس مومن زاده به خاطر پیگیری با مسئولین استان وشهرستان کرمان در مورد هجوم ملخها .موفق باشید

آنشرلی

سلام. ملختون خوشگل بود.یه راه کار بدین مهندس خونمون پراز ملخه