کشاورزان سیرچی: کشت گیاهان دارویی را دریابید!

پنیرک

Malva sylvestris

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو: گیاهان

راسته:Malvales

خانواده:Malvaceae 

سرده:Malva

این گونه را به فارسی «پنیرک» گویند و در کتب طب سنتی آن را با نام (ختمی) «خطمی» ذکر می کنند به فرانسوی به طور کلیFramageon و Fausse guimauve و نوع کبیر را Grande mauve و Mauve sauvage و به انگلیسی High mallow وCommon mallow گفته می شود. گیاهی است از خانوادة Malvaceae نام علمی آن Malva sylvestis L می باشد. این نوع کبیر را به هندی «گل خیر» و به اردو «خباجی» و در برخی از مناطق هند «خطمی» می نامند. 

برداشت

در روزهای آفتابی و خشک اوایل تابستان بتدریج برداشت گلهای پنیرک به همراه کاسبرگها صورت می گیرد. گلها را پس از برداشت باید به سبد منتقل کرد و از ایجاد هر گونه فشار به آنها خودداری نمود. برگهای بدون دمبرگ بتدریج توسط کارگر برداشت می‌شوند. بهترین زمان برداشت برگها هنگامی است که گیاهان به گل می‌روند.در این مرحله برگها بیشترین مقدار مواد موثره را دارا می‌باشند.

گلها را پس از برداشت باید به ضخامت دو تا سه بند انگشت بر روی هم قرار داد تا خشک شوند. از قراردادن گلهای پنیرک در آفتاب باید خودداری نمود، زیرا آفتاب تاثیر نامطلوبی بر مواد موثره آن دارد.

در مقاله ای که توسط سلمان شوشتریان و همکاران (کارشناس ارشد علوم باغبانی دانشگاه شیراز  در همایش ملی گیاهان دارویی و شناخت پتانسیل های اقتصادی و اشتغال زایی آن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند در- 11 و 12 خرداد 1389 به چاپ رسید و در مورد  اثر الگوی کشت (فاصله کشت) برعملکرد گیاه بحث شد که نشان داده شد قرار گیری و کشت این گیاه دارویی در فاصله مناسب حدود50 سانتیمتر در بهبود کیفیت و تولید بیشتر اشاره دارد.

 در مورد کشت گل گاو زبان در سطح کم در منطقه سیرچ مواردی هرجند کم مشاهده شده. جوانان دوستدار کشاورزی در منطقه زیبا و توریستی سیرچ در نظر داشته باشند که از نظر اقتصادی برداشت این محصول ارزشمند به اثبات رسیده و محصول ارگانیک و باکیفیت بالایی را میتوان برداشت کرد.

ممنونم از توجه شما خوبان

/ 1 نظر / 22 بازدید
محب ولایت

بسم الله الرحمن الرحیم اللًّهُـ‗_‗ـمَ صَّـ‗_‗ـلِ عَـ‗_‗ـلَى مُحَمَّـ‗‗ـدٍ وَ آلِ مُحَمَّـ‗_‗ـَد و عَجِّـ‗_‗ـلّ فَّرَجَهُـ‗_‗ـم سلام علیکم __████__████_███ __███____████__███ __███_███___██__██ __███__███████___███ ___███_████████_████ ███_██_███████__████ _███_____████__████ __██████_____█████ ___███████__█████ ______████ _██ ______________██ _______________█ _████_________█ __█████_______█ ___████________█ ____█████______█ _________█______█ _____███_█_█__█ ____█████__█_█ ___██████___█_____█████ ____████____█___███_█████ _____██____█__██____██████ ______█___█_██_______████ _________███__________██ _________██____________█ _________█ ________█ ________█ امام رضا علیه السلام فرمودند: صدیقُ كُلُّ امری عَقلُهُ و عَدُوُّهُ جَهلُهَ. دوست هركسی عقل اوست و دشمن هر كس نادانی اوست. جهاد النفس، حدیث 82