نحوه برخورد با مورچه های مزاحم در خانه و باغ

● هشدار
در صورتی که از بین روش های مبارزه با حشرات خانگی، استفاده از سموم را انتخاب کرده اید، مراقب بچه های کوچک باشید. به این معنا که مکان هایی را سم پاشی کنید که دور از دسترس بچه ها باشند.
در ضمن از آنجا که برخی از سم ها امکان ترکیب با آب را دارند، شما می توانید از محلول همان سم به جای پودر آن، برای سم پاشی استفاده کنید. به این ترتیب کاربرد آنها مشکلات کمتری را نسبت به پودرها خواهد داشت.

در مورد سوال اول که دوست بزرگوار پرسید که در سر و صورت ما رو  مورچه ها بیشتر  اذیت میکنن :

در پاسخ به این سوال از وبلاگ آقای دکتر عطامهر استفاده شد که در این باره توضیحاتی براب همراهان ارائه کردند: 

http://aent.persianblog.ir/pages/1/

مورچه‌های گونه‌های Pheidole ظاهرا چربی دوست بوده و در نتیجه ممکن است به پوست سر نسبتا چرب جلب شده باشند. از خوزستان و کرمان نمونه‌هایی گزارش شده است. دلیل این حمله بر روی مو ناشناخته است. موها ی بریده شده توسط مورچه ها ممکن است برای تغذیه، لانه سازی، و یا اهداف دیگر استفاده شوند.

ممکن است خارش خفیفی داشته باشد.

برای کاهش خارش از آنتی هیستامین استفاده میشود.
پزشکان لویسون کالامین (Calamin) را جهت مصرف موضعی نیز پیشنهاد میکنند.

با توجه به احتمال آلودگی انگلی و میکربی توصیه میکنم حتما به پزشک مراجعه کنید. در ضمن از خوابیدن در محل فعالیت مورچه های فوق خودداری کنید. در پایان بهتر است محل‌های فعالیت مورچه های فوق را با یک حشره کش سمپاشی کنید.

.....................................................................................................................

1- ریختن اندکی نفت در سوراخ مورچه ها هم برای مدت کمی می تواند چاره ساز باشد.

2- در صورتی که کودک شما روی تخت خواب می خوابد و پوست بدنش به مورچه ها حساسیت دارد، می توانید هر یک از پایه های تخت را داخل یک ظرف آب قرار دهید. آن گاه مورچه ها داخل ظرف آب می افتند.

3- اگرچه این ادعا عجیب به نظر می آید، ولی بعضی ها عقیده دارند برای آنکه در جهت عبور و مرور مورچه ها محدودیتی ایجاد کنید، دور فضای مورد نظر را بر روی زمین یا دیوار، با گچ خط بکشید.
می گویند مورچه ها از روی خط گچی عبور نمی کنند، برخی دیگر به جای گچ، پودر تالک را پیشنهاد می کنند.

4- استفاده از سم کارباریل (سوین) در مسیر مورچه ها و سوراخی که در زمین ایجاد کردند.

.................................................................................................................

مبارزه با مورچه ها در کشاورزی

عملیات مبارزه با مورچه ‏ها بسته به نوع مورچه  ، محل زندگی و شدت آلودگی متفاوت می‏باشد واین عقیده اشتباه است که با معدوم کردن مورچه ‏ها دیگر مورچه ای وجود نخواهد داشت چون در لانه مورچه‏ها مجددا کارگران وسربازان دیگری تولید شده و به بیرون اعزام خواهد شد ودر واقع تا به وجود آمدن مورچه‏های جدید می‏توان این اطمینان را داشت که سمپاشی موثر بوده است.

عمل سمپاشی با محلولهای سمی ، معمولا در شرایط کاملا مناسب باید صورت گیرد و چون مورچه‏ها از  محلهای سمپاشی شده فرار می‏کنند و برای تهیه مواد غذائی از راههای دیگر استفاده می‏کنند بنابر این باید اطراف لانه را به خوبی سمپاشی نمود تا راهی برای فرار وجود نداشته باشند.

  سمومی که برای مبارزه با مورچه بکار می‏روند شامل : بایگون 1%  ،  دیازینون 1%  ، دورسبان 5/0 %  ، سوین 2%  می‏باشد و چنانچه عملیات گردپاشی مورد نظر باشد از سم سوین به میزان 5 الی 10 % ویا از گرانولهای حاوی بایگون به میزان 2 % می‏توان استفاده کرد .

/ 1 نظر / 348 بازدید
محمد امين

سلام سعيد خان:از راهنماييت تشکر. وبتم خيلي جالبه و مفيده. به ما هم سر بزن خوشحال ميشم.