سوسک پشتک زن -آفتی که شب ها در روشنایی چراغ ها قابل مشاهده است!

حشرات و اهمیت آنها
علم حشره شناسی که به آن Entomology گفته می شود یکی از شاخه های علوم بیولوژی است.حشرات در حدود 350 میلیون سال در روی کره زمین زندگی می کرده اند و پرجمعیت ترین حیوانات زمین زی هستند . آنها تقریبا‌ً در تمام نقاط دنیا به غیر از دریاهای آزاد و بعضی از قسمتهای قطب زندگی می کنند. تا کنون نزدیک به یک میلیون گونه حشره شناخته شده و نامگذاری شده اند و شاید متجاوز از همین رقم هنوز ناشناخته باقی مانده اند. 


(حشره کامل)

(مرحله لاروی)

(لارو و حشره کامل)

خسارت:

به گیاهان مختلفى نظیر سیب زمینى و گندم و هویج و ذرت و کاهو و گوجه فرنگى و چغندر قند و توتون و تره فرنگى و جو و پنبه خسارت مى زند . لارو این حشره از گیاهچه هاییکه به تازگى از جوانه زدن بذر ایجاد شده اند و تغذیه نموده و حشره کامل نیز از گرده گلها تغذیه مى نماید .

لارو افت غده سیب زمینى را سوراخ نموده و در داخل ان کانالهایى به طول 2 تا 3 میلیمتر بوجود مى اورد و خود نیز در داخل این کانالها به سر مى برد . روى ریشه گندم نیز قسمتى از ان را به صورت قلوه کن مورد تغذیه قرار مى دهد.

زیست شناسى:

سوسکهاى ماده پس از جفت گیرى به داخل خاک نفوذ و در انجا تخم خود را روى ریشه میزبان قرار مى دهند . تخمها پس از چند روز تفریخ مى شوند . دوره تکاملى لارو طولانى و ممکن است 3 تا 5 سال طول بکشد . لاروها در برابر خشکى بسیار حساس هستند . مرحله شفیرگى نیز در داخل خاک سپرى مى شود. به صورت لارو یا شفیره زمستان گذرانى مى کند.

کنترل:

1- تناوب زراعى(تغییر در نوع کشت در فصول مختلف و یا در سال های پشت سر هم از یک نوع کشت نشود).

2- شخم عمیق و از بین بردن غده ها در زمین

3- در صورت لزوم مبارزه شیمیایى با استفاده از مونوکروتوفوس (نوواکرون) به نسبت 1.5 تا 2 در هزار

منابع:

http://www.aftabir.com/dictionaries/word/90270

http://plantprotection20.blogfa.com/

http://www.gwydir.demon.co.uk/insects/elateroidea.htm

/ 4 نظر / 83 بازدید
دروگر

سلام و ادب ممنون از توجه شما به پیرامون و زیست بوم شهداد، نحوه ی رویارویی این سوسک با دشمن هم بسیار جالب است که خودش رو به مردن می زند.خیلی سیاستمدار است.:) خیلی جالب بود که مرحله ی لاروی را ممکن است تا 5 سال هم زنده بماند. گمان می کنم دوره ی حیات طولانی هم داشته باشند درست است؟

ده شیخ زاده

با سلام... مطالب انقدر دقیق و آموزنده انتخاب میشوند که دیگر حرفی برای گفتن نمی ماند جز اینکه تشکر کنیم از زحمات بی دریغ شما برای شهرتان شهداد پیروز و موفق در سایه ی حق

جوان

سلام بابا اینکه به قول شهدادیها اسمش تق تقو است وشهداد هم فراوان محصوصا در شبها وانها را میگیریم ومیگذاریم روی یک قوطی کبریت وصدای تق تق ان لذت میبردیم یادش به خیر مهندس

میلاد افتتاحی

سلام در کودکی این تق تقو ها را با دست می گرفتیم و اذیتشان می کردیم و از چهره و هیبت آن هیچ باکی نداشتیم . اما حالا می ترسیم که به آنها نگاه کنیم چه برسد به این که بگیریمشان!!!!!!!!!!!!!! یاد دوران تلخ کودکی بخیر ممنون مهندس جوان