آفت زنجره خرمامربوط به نخلستان های شهرستان شهدادو...

زنجره خرما که به زبان محلی به آن شیره لاک می گویند.از آفات مهم خرما در منطقه می باشد که بیشتر در منطقه جهر ، چهار فرسخ و قسمتی از اندوهجرد مشاهده می گردد. 

نحوه خسارت: مکیدن شیره گیاهی آوندی وسبزینه گیاه – ترشح شیره ضعیف شدن گیاه

سموم مبارزه:دیازینون ، اکتلیک

مبارزه غیرشیمیایی: کارت زرد به منظور هدایت و فریب حشره به سمت تله یا تله مسموم

زمان مبارزه:

بوشهر: دهه اول اردیبهشت تا دهه سوم خرداد

اصفهان: دهه دوم اردیبهشت تا دهه دوم خرداد

کرمان:دهه سوم فروردین تا دهه سوم خرداد

فارس ویزد: دهه دوم اردیبهشت تا دهه سوم خرداد

هرمزگان: دهه سوم فروردین تا دهه اول خرداد

جیرفت: دهه اول اردیبهشت تا دهه سوم خرداد

 

رههای پشگیری ومبارزه :

1-    رعایت فاصله کاشت درختان در احداث نخلستان : چون این آفت سایه دوست ورطوبت دوست می باشد.

لذا در باغاتی که فاصله کاشت آن کمتر است  فعالیت بیشتری داشته ،بنا برین توصیه می شود با رعایت فاصله کاشت ( فاصله مناسب درختان خرما 8*8 می باشد) از مستقر شدن این آفت جلوگیری کرد.

2- هرس کردن: هرس نقش به سزایی در کنترل این آفت دارد.

3-حذف پا جوشها وتنه جوشها

4-استفاده از تله های چسبنده

5- رعایت بهداشت باغ

در سال های قبل به وسیله استفاده از هواپیما وسمپاشی هوایی جهت کنترل این آفت از سوی جهادکشاورزی اقداماتی درشهرستان شهدادصورت گرفت.

/ 3 نظر / 19 بازدید
یک بازار برای همه

یک بازار برای خرید همه WWW.1BAZAR.NET انواع محصولات متنوع ،فانتزی و لوکس مثل چی؟ جا کلیدی حساس به صدا سبک، فانتزی، جدید، کوچک کلیدهایتان را گم نخواهید کرد www.1bazar.net و عینک زیبای پلیس ارجینال و دارای سریال نامبر این محصول به همراه صدها محصول دیگر شامل انواع نرم افزار های کاربردی لوازم ارایشی و بهداشتی زیور آلات و ساعت و گردنبند و غیره همه و همه در یک بازار برای خرید همه. امیدوارم خرید خوبی داشته باشید. www.1bazar.net www.1bazar.net

تقی زاده حسین

سلام خوشحالم از حضورتان در دنیای مجازی. به حرف دکتر بیشتر گوش کن و حرفه ای عمل کن. در دنیای حرفه ای همیشه برتری. البته مواظب باش سیاسیون دورت نزنن. و اکسینه باش تا همیشه برتر باشی.

رفیق

باسلام خدمت شما دوست عزیز مطالبتون کامل وخوبند منتظر مطالب بیشتری راجع به کشاورزی شهداد هستیم ودر اخر بگم که ازداشتن چنین مهندس شهدادی به خود می بالیم ضمنادرمورد افات وبیماریهای سیرکه این روزها در شهدادحرف اول رامیزندمطالبی بنویسید تا کشاورزان منطقه شهدادازان استفاده کنند وبهتراست که خودتان درمناطقی که کشت سیر انجام شده به صورت فیزیکی حضور پیدا کنیدو نسبت به افت زدایی وبیمار یابی کشاورزان را راهنمایی کنیدقبلا کمال تشکر رادارم منتظریم رفیق[چشمک]