گیاه استبرق مجاور یکی از آثار باستانی شهداد

 

حشره ای  که اکثر اوقات بر روی گل استبرق  قرار می گیرد مهمان همیشگی این درخت است. این حشره نوعی زنبور چوب خوار است که از شیره گل های این درخت تغذیه می کند و خانه خود را درون چوب ها و تخته های می سازد. این زنبور چوب خوار درون چوب ها سوراخی به قطر تقریبا 2 سانتی متر ایجاد می کند و به تنهایی در آن زندگی میکند.

از گیاه استبرق می‌توان چیزی لطیف تر از ابریشم طبیعی تولید کرد و ما که این منبع بزرگ را در اختیار داریم لازم نیست ابریشم را فقط با کرم ابریشم تولید کنیم زیرا ابریشم حاصل از گیاه کویری استبرق بسیار لطیف، سفید و با کیفیت است .

درختی مخصوص مناطق گرمسیری است که سرمای زمستان های آن به زیر صفر نرسد از این درخت در قدیم در مناطق گرمسیر مثل خوزستان ابریشم تهیه می نمودند .چون اندام های ایندرخت شیرابه سفیدرنگی دارد اهالی معتقدند که شیرابه آن می تواند درمان بعضی درد ها را بنماید .از این درخت علاوه برتهیه ابریشم می توان کاغذ ، کائوچو یا در مواردی خاص علوفه تهیه نمود . استبرق برگ های پهن ومتقابل دارد که فاقد دمبرگ بوده وپشت وروی آن را کرک های سفید رنگ وبسیار ظریف پوشانیده است

.قطر برگ های این درخت به حدود دو میلی متر میرسد .شتر ها معمولا از برگ های تازه این گیاه تغذیه می کنند

اطلاعاتی که در این مورد برای شما از سایت های مختلف جمع آوری کردم به شرح  ذیل می باشد:

Asclepiadaceae از خانواده  Calotropis   procera  Aiton  استبرق با نام علمی درختچه ای است از گیاهان کائوچوئی که به طور گسترده درمناطق بیابانی ، حاره ای  ونیمه حاره ای آفریقا ،شبه جزیره عربی ، جنوب ایران ،شرق افغانستان ،پاکستان وتمام مناطق بیابانی غرب هند انتشاردارد. این گیاه در ایران درنقاط گرمسیر وسواحل جنوبی دریای عمان ازخوزستان تا مکران بلوچستان باارتفاع 1100متری از سطح دریا دیده می شود.

موارد استفاده استبرق:

1. در قدیم از شیره این درخت برای درمان جذام ، زخم ، کورک و درمان بیماریهای کبدی استفاده می کردند. شیره این درخت در ساقه و برگ و میوه آن وجود دارد که در هنگام قطع این اجزا از درخت این شیره از آن خارج می شود.

2. همچنین از الیاف موجود در میوه استبرق برای تهیه پارچه استفاده می شده است. الیاف این درخت در فضای یبن پوسته خارجی و پوسته محافظ دانه ها در میوه استبرق قرار دارد.  اما امروز از این الیاف صرفا برای پر کردن بالش و پشتی استفاده می شود

براساس تحقیقات حمیدرضا دهخدا دانش آموخته رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با راهنمایی دکتر محمدرضا روحانی شیره این گیاه در کاهش فشار چشمی که یکی از عوامل ایجاد نابینایی در انسان است موثر است. اما استفاده از این شیره بصورت خالص عوارضی همچون سوزش و چشم درد دارد که تحقیقات برای برطرف کردن این عوارض ادامه دارد.

3. تولید کائوچو یکی از دیگر عوامل پرورش این درخت است. کائوچو از تنه این درخت ساخته می شود. کائوچو امروزه در صنعت کاربرد زیادی دارد . بیشترین استفاده کائوچوها به عنوان عایق حرارت و آب است.

4.در طب سنتی مردم ایرندگان هم برای کاهش ورم نیش زنبو و سایر ورم ها وکاربرد های دیگه ای که شما میتونید در بخش نظرات بگین تا مام مطلع بشیم وبصورت علمی ثابت کنیم
وقتی میوه استبرق رسیده می شود پوسته میوه آن خشک و ترد و شکننده می شود و در اثر سقوط و برخورد با زمین شکسته می شود و دانه های آن به کمک قاصدکهای چسبیده به دانه ها در هوا پراکنده می شوند و به صورت طبیعی تکثیر می یابند.

عزیزان همشهری اگر اطلاعی در مورد موارد استفاده این گیاه قبلا در شهداد شنیده اید در قسمت نظرات برای اطلاع سایر همشهریان بیان کنید، ممنون.

منابع:

http://hastiesz.blogfa.com/post-16.aspx

http://irandeganebozorg.blogfa.com/post/114/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A8%D8%B1%D9%82-%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D8%B1%DA%AF-%28%DA%A9%D8%B1%DA%A9%29-%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AD%D8%A7%D9%85%D8%AF-%D9%81%D8%A7%D8%AA%D8%AD%DB%8C

/ 3 نظر / 134 بازدید
اشنا

باسلام مهندس استفاده بردیم دستت درد نکند موفق باشید .

ali

سلام دوست عزیز خسته نباشی وبلاگ شیک وزیبای دارید ممنون میشم 1سری به شبکه اجتماعی ما هم سر بزنید منتظر شما هستم (با تشکرکافه لایک)

امیر

با سلام مدیر محترم وبلاگ اکثر مدیران سایت/وبلاگ خواهان افزایش سریع بازدید می باشند و موثرترین روش ثبت لینک خود در لینک باکس افزایش بازدید می باشد تنها با 4 قدم 1- عضو لینک باکس شوید 2- با یوزر و پسورد خود وارد پنل اعضاء شوید 3- کد لینک باکس داده شده را درون قالب وبلاگ خود بگذارید و ذخیره کنید 4- لینک باکس در وب / سایت شما ایجاد و لینک شما به صورت اتوماتیک فعال ودر دهها وبلاگ و وبسایت نمایش داده میشود با سپاس مدیر لینک باکس http://Lbab.ir