پوشش خوشه های خرما و عارضه خشکیدگی خوشه خرما: راهکارها؟!

 

پوشش خوشه های خرما:

 

مهم ترین اهداف پوشش خوشه های خرما عبارتند از

1- بهبود خواص کمی و کیفی میوه ها.

2- جلوگیری از خسارت پرندگان، زنبورها و آفات زیان آور به میوه خرما.

3- جلوگیری از خسارت باران و بادهای گرم و سوزان.

4-جلوگیری از آلودگی خوشه ها به گرد و غبار و کاهش بازار پسندی میوه خرما.

5- جلوگیری از آفتاب سوختگی و حفظ بهبود کیفیت و رنگ میوه.

بهترین زمان جهت نصب پوشش ها روی خوشه های خرما در مرحله تبدیل میوه خرما به خارک (هنگام تغییر رنگ) می باشد. بسته به این که هدف اصلی از به کار بردن پوشش خرما چه باشد و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی (رطوبت، درجه حرارت) و نوع رقم خرما و موارد مصرف آن (خارک، رطب، خرمای رسیده)، هزینه تهیه پوشش و غیره، نوع پوشش مورد استفاده متفاوت خواهد بود. مهم ترین پوشش های مورد استفاده نخل کاران عبارتند از:

1.پوشش حصیری ساخته شده از برگ های خرما که این نوع پوشش در استان سیستان و بلوچستان استفاده میگردد.

2. پوشش توری پارچه ای که در اغلب نقاط استفاده می شود.

3. پوشش توری نایلونی.

4. پوشش توری سیمی.

5. پوشش کاغذ کرافت.

6.       پوشش پلاستیکی.

7.       پوشش گونی کنفی یا گونی پلاستیکی

عارضه خشکیدگی خوشه خرما  :

علائم عارضه :

عارضه در مرحله تبدیل کنگ به رطب ظاهر می شود. پژمردگی ناگهانی میوه ها طی دو الی سه روز و در ادامه، خشکیدن خوشه ها طی یک الی دو هفته از مهم ترین علائم عارضه می باشد. در برخی ارقام (مضافتی) نوارهای قهو ه ای رنگ در بالا (غالباً) و یا زیر محور اصلی خوشه ها دیده می شود.

عامل عارضه  :

1.عوامل آب و هوایی به ویژه دو فاکتور دمای بالا و رطوبت نسبی پایین نقش اصلی را در بروز و تشدید عارضه ایفا می کنند. وزش بادهای گرم و خشک نیز در تشدید عارضه بسیار مؤثر می باشد. در رقم مضافتی عارضه معمولاً در شرایط دمایی بالاتر از 43 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی کمتر از 25% بوقوع می پیوندد.

2   چندین گونه قارچ بیماری زا از خوشه های مبتلا به عارضه جداسازی و گزارش شده اند ولی در آزمون های بیماری زا هیچ کدام موفق به ایجاد علائم عارضه نشده اند. در بین قارچ های جدا شده فقط قارچ  به عنوان یک عامل ثانویه زنده تحت تنش های خشکی و گرمایی باعث تشدید عارضه شده است.

راهکارهای کاهش خسارت عارضه  :

1. آبیاری نخلستانهای آلوده به عارضه با دور 7-4 روز یکبار بر حسب شرایط منطقه و بافت خاک به ویژه در طول دوره بحران ایجاد عارضه (در خا ک های با بافت سبک آبیاری 4 روز یکبار و خاک های با بافت سنگین 7 روز یکبار).

2. پوشش خوشه ها با سبد حصیری در ابتدای مرحله خارک (تغییر رنگ میوه ها) که علاوه بر کاهش خسارت عارضه باعث بهبود خواص میوه گردیده است.

3. حذف یک سوم نوک خوشه ها در مرحله گرده افشانی که علاوه بر کاهش خسارت عارضه باعث بهبود خواص کمی و کیفی  و بازار پسندی میوه ها می گردد.

4.  تنظیم نسبت برگ به خوشه به نسبت 10 به 1، 8-6 هفته بعد از گرده افشانی.

5.آرایش مناسب خوشه 8-6 هفته بعد از گرده افشانی.

6.میانه کاری با محصولاتی نظیر یونجه، شبدر و سورگوم در کاهش  خسارت عارضه بسیار مؤثر می باشد.

7. محلول پاشی با کود سولفات پتاسیم خالص (K2SO4) به نسبت 5 در هزار به ترتیب 2، 6، 10 و 15 هفته بعد از گرده افشانی تؤام با تغذیه بهینه درختان خرما با کودهای پر مصرف (ازت، فسفر، پتاس) و کم مصرف (آهن، روی، مس، منگنز و ....) بر اساس آزمون خاک و به روش چالکود در کاهش خسارت عارضه بسیار مؤثر می باشد.

8. احداث بادشکن در حاشیه باغ های جدید الاحداث.

9.   مبارزه به موقع با آفات زیان آور به میوه و خوشه های خرما شامل کنه تارتن خرما، سوسک شاخ دار، زنجرک خرما و کرم میوه خوار

10.به کارگیری راهکارهای فوق به صورت تلفیقی، در قالب طرح پایلوت بررسی نقش عوامل به زراعی در کاهش خسارت عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه های خرما، در منطقه جیرفت توانسته است خسارت عارضه را از 50% در تیمار شاهد به زیر 5 درصد در تیمارهای تلفیقی عوامل به باغی کاهش دهد.

/ 3 نظر / 84 بازدید
هميشه ارديبهشت

سلام.مطالب وبلاگ شما رو خوندم.اكثر مطالب عالي اند و كاربردي.خصوصن اين پست اخير؛ سرتان سبز و دلتان خوش باد.جاويد!

ده شیخ زاده

سلام و خسته نباشید مطالب بسیار آموزنده اند از اینکه بی دریغ برای ارتقاء سطح کشاورزی شهر خود تلاش میکنید بسیار خرسندم مراتب تشکر من و همه ی همشهریان را پذیرا باشید فداتون همه ی خوبای ایران زمین

هادی مومنی

سلام مهندس جان از لطفی که به حقیر دارید بینهایت سپاسگزارم