حشره شناسی (entomology)

باتشکر از آقای میلاد افتتاحی از بابت جمع آوری نمونه های سن که چند روز قبل تحویل من دادند برای شناسایی و نشان از حساسیت این جوان نسبت به محیط اطراف و علاقه مندی به حشره شناسی در شهداد هست، امیدوارم توضیحات برای نمونه های تحویلی کافی باشد!.

خانواده Lagaeidae: به " سن های بذری " (Seed bugs) معروف هستند. گونه های عمومی و با پراکنش زیادی هستند.خرطوم و شاخک چهار بندی و دارای چشم های ساده هستند. از مهم ترین مشخصه های آن وجود 4-5 رگبال ساده در قسمت غشایی بال جلویی است.

در تعداد از گونه های پاهای جلویی ظاهرا" شکارگری هستند. اکثرا" گونه ها از بذر گیاهان تغذیه می کنند ولی برخی شکارگرند. از مهم ترین گونه های آن Lygaeus pandurus است که آفت محصولات کشاورزی است.

در مورد پروانه (lepidoptera) که انتخاب شد بر روی گل های شاه پسند در فصل بهار و تابستان مشاهده شده که یکی از دوستان خواستار شناسایی نام این حشره شد:

پروانه رگبال سیاه یا سفیده رگ سیاه، که دراصطلاح آلمانی به آن سفیده درخت می گویند در ایران از سالهای دور وجود داشته واولین بار جلال افشار در سال 1316 شمسی گزارش نموده است،دواچی نیز در سال 1328 مختصراً به شرح آن پرداخته است .

Aporia crataegi

پروانه‌ای سفید رنگ با رگبالهای تیره می‌باشد. روز پرواز، به طول 20 میلیمتر با شاخک سنجاقی .

جهت نمایش اطلاعات کامل در مورد این پروانه بر روی کلمه روبرو کلیک کنید:سفیده رگ سیاه 

/ 0 نظر / 8 بازدید