کلاس آموزشی تولید کود ورمی کمپوست با پیگیری انجمن توسعه و عمران شهداد برگزار شد

 

کلاس آموزش تولید کود ورمی کمپوست در تارخ 26 بهمن ماه ساعت 16:30 در محل سالن کنفرانس سازمان دانش آموزی برگزار شد.

مهندس ضیاء الدینی مواردی رو در جمع دوستداران انجمن و علاقمند به دانستنی ها در مورد کود مورد نظر به سمع و نظر هم رساندند؛ به صورت تیتر وار در ادامه قرار داده شد، امیدوارم مورد استفاده قرار گیرند:

1-    از مزایای کود ورمی کمپوست: نبود بذر علف هرز در کود مصرفی، در سطح کشت پایین عملکرد را بالا میبرد، بدن بو بودن کود از محاسن ویژه آن برای استفاده در فضاهای کوچک، یک کود ارگنیک کامل و ...

2-    به سه روش میتوان این نوع کود را تولید کرد:   a- پشته ای       b- سبدی c- راکتوری

3-    در سال یک کرم بطور متوسط به 150 کرم تبدیل میشود و به طور معمول میزان 2 برابر میشود.

کرم‌های قرمز حلقوی موسوم به Eisenia Foetida(ایزینیا) داری هر دو جنسیت در یک کرم بالغ هستند و  هر کرم اندامهای نر و مادگی را توأمان دارد، اما با این وجود نیاز به لقاح جنسی برای تولید مثل دارند.

آفات این کرم مخصوص در یک نوع عنکبوت که با حفظ روطوبت مشکلش قابل حل هست و یک کنه تشکیل شده که در صورت کار با این نوع کرم توضیحات بیشتر داده خواهد شد.

یک تن (1t) ماده عالی نیاز به 10 کیلوگرم کرم Eisenia دارد و در مدت 3 ماه برای تبدیل به کود کامل نیاز هست.

قیمت مواد عالی در حال حاضر به صورت تقریبی 150-50 تومان و میزان فروش بعد از تولید کود هر کیلو 300 تومان حداقل به فروش میرسد.

در بازار کرمان نوع مواد عالی(گیاهی ؛ دامی) برای تولید از نظر قیمت فروش تفاوتی ندارد.

در روش تولیدی راکتوری که حدود 4- 4/5 تن تولید میکند حدود 10 میلیون برای خرید دستگاه نیاز هست.

میزان رطوبت لازم برای رشد و تکثیر و تبدیل مواد عالی به کود باید بین 40-60 درصد تنظیم شود.

اندازه دستگاه راکتوری 6*1 متر با ارتفاع 10/1 متر  و حدود 150 کیلوگرم کرم نیاز هست.

در حالت راکتوری کود از پایین دستگاه خارج شده ولی در حالت تولید پشته ای و سبدی باید از طریق سرند و روش نور دهی کرم ها رو از کود جدا سازی و بفروش رساند.

بستر کرم ها از مواد ریز شده و نرم شده باید استفاده کرد و قبلش حتما" باید مواد عالی ریز ریز باشند. با میزان رطوبتی قابل توجه(نه در حد وجود شیرابه ی زباله ای!). برای زباله ای منزل که داری شیرابه هستن روش برای تولید کود سخت و نیاز به برطرف کردن شیرابه هست و با میزان بسیار زیاد آب و شتستشو باید صورت بپذیرد که مرقون به صرفه نیست.

دستگاه راکتوری که به تازگی پیشنهاد شده قیمت خرید از متری 400 هزار تومان تا 1200000تومان متفاوت می باشد. که براساس وجود قابلیت ها (وجود نوار نقاله و سایر موارد) متفاوت هست. با 10 میلیون تومان یک دستگاه مناسب و با صرفه قابل خرید و کار در سطح اقتصادی خواهد بود.

برای استفاده از این کود در باغ های نخل و مرکبات: 5 – 10 کیلوگرم در سال اول و سال دوم این میزان نصف میشود و در سال سوم یک سوم میزان سال اول هست و نحوه استفاده کود به صورت چاله کود(مثل کود حیوانی) { چون نیتروژن ندارد حالت سوختگی در گیاهان ایجاد نمیکند}.

این نوع کود برای تکثیرگیاهان از طریق قلمه و پرورش نهال مناسب هست.

در حالت غرقابی که در باغ های شهداد معمولا" و متاسفانه هنوز بهره برده میشود اگر به صورت مستقیم برای تقویت خاک کنار گیاهان از کرم استفاده شود مشکلی برای آن ها نیست و از بین نخواهند رفت!!!.

در فضای کوچک مثل باغچه های منزل در حد و اندازه 3*4 متر یک کیلو از کرم میتوان استفاده کرد.

پرورش و تولید و استفاده از این نوع کود برای اولین بار در کانادا انجام شده است 

باتشکر از هیئت مدیره و فعالین انجمن توسعه و عمران شهداد که مقدمات حضور و آموزش های مهم وتاثیر گذار اینچنینی رو در شهداد فراهم می آورند.

امیدواریم در آینده شاهد برگزاری کلاس آموزشی در زمینه پرورش قارچ خوراکی، شتر  و شتر مرغ که جزء ضروریات قابل بررسی در شهداد با پیگیری های این عزیزان و مسئول محترم جهادکشاورزی در شهداد باشیم.

/ 0 نظر / 31 بازدید