ضرورت توجه بیشتر به مسئله مهم کشاورزی در شهداد!!!

راه اندازی رشته‌ کشاورزی در شهداد برای رفع مشکلات {کشاورزان+دانش آموزان و...} شهداد ضرورت دارد!!!.

مقدمات شکل­ گیری دانشکده کشاورزی با صدور موافقت اصولی آموزشکده کشاورزی باید فراهم شود و پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و کاشناسی به لحاظ قابلیت های بالقوه این منطقه جزء ضروریات به نظر میرسد.

توجه به اینکه رشته علوم تجربی در دوران متوسطه در شهداد وجود دارد و هرساله تعداد زیادی از همشهریان جهت ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خصوصا" رشته­ کشاورزی به خارج از شهر و حتی استان میروند و لزوما نیاز به تربیت متخصصین جوان این منطقه در این زمینه دیده می­ شود، لذا این عزیزان بعد از فراغت از تحصیل شاید تعداد کمی از انها به منطقه شهداد باز میگردند و از نعمت علمی که بدست آورند تعداد زیادی از عزیزان کشاورز و علاقه مند به بحث کشاورزی بهره ای نمیبرند!.

با توجه به وجود دانش آموزان مستعد و با انگیزه و اساتید برجسته کشوری که در دانشکده های کشاورزی کشور سایرین بهره میبرند، ظرفیت بسیار خوبی را نمایان میسازد که باید دانشکده و یا رشته کشاورزی ایجاد گردد که با  برنامه­ ریزی و ایجاد شرایط تحقیقاتی و پژوهشی مناسب از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده ببریم.

البته در گذشته برنامه هایی جهت راه اندازی واحدی از دانشکده کشاورزی دانشگاه باهنر تحت عنوان رشته بیابان زدایی بود که موضوع حق مسلم فراموش شد و امیدواریم با پیگیری بخشدار محترم این مهم محقق گردد.

در مورد دانشگاه پیام نور و وجود رشته ­های شاخه نظری در این دانشگاه امکان دریافت مجوز در حداقل یک رشته کشاورزی در منطقه ضروری به نظر می­رسد و امیدواریم ریاست محترم این دانشگاه نیز به دنبال این مهم باشند که ما در شهداد مزرعه رشیدفرخی با بزرگترین طرح آبیاری جنوبشرق کشور را داریم. و محصولاتی از کشاورزی ازجمله سیر، مرکبات خرما و زراعت علوفه ­ای (یونجه) که در دو اقلیم سرد و گرم محصولات با کیفیت و با ارزشی سالانه تولید و روانه بازار میگردد.

 نقش آگاهی و آموزش به دانشجویان رشته کشاورزی در توسعه این مبحث مهم در منطقه وسیع و مناسب کشت شهداد ضروری به نظر میرسد. کمبود دانش و مهارت برای مدیریت مزارع یکی از موانع برای شروع کشاورزی مدرن می باشد. میزان تحصیلات، رعایت اصول بهداشتی، نگرش مثبت به محیط زیست به همراه ایجاد انگیزه در دانش آموزان و کشاورزان میتواند آینده کشاورزی شهرمان را رقم بزند!!!. با توجه به فقر اطلاعاتی موجود در زمینه کشاورزی مدرن میان کشاورزان و علاقه مندان بحث کشاورزی، در این منطقه دانشگاه میتواند با آموزش دانشجویان رشته کشاورزی و برگزاری کارگاههای آموزشی مرتبط با دانشگاه و انجام تحقیقات و امورات پژوهشی تاثیرگذار در شهداد به توسعه کشاورزی شهرمان کمک شایان ذکری نماید.

حوزه کشاورزی شهر ما دارای پتانسیل و ظرفیت‌های بالایی است اما متأسفانه میزان بهره‌وری پایین است و برای حل این مسأله باید مقدمات و برنامه‌‌ریزی‌های لازم برای مکانیزه شدن کشاورزی و حرکت به سوی تولید محصولات ارگانیک، آبیاری تحت فشار، آسیب‌شناسی در کاشت، داشت، برداشت  که همه موارد گفته شده در گرو آموزش مناسب به علاقه مندان به این مبحث در نتیجه رسیدن به هزینه تولید پایین و بهره‌وری لازم به وجود خواهد آورد که سود این موضوع نصیب مردم همین منطقه خواهد بود و جلوی مهاجرت روستاییان و شهرنشینان به مرکز استان گرفته خواهدشد!. توسعه برنامه های آموزش دانشگاهی به منظور توسعه پایدار کشاورزی یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است.

/ 0 نظر / 61 بازدید