ارتقا سطح زیر کشت نهال توت در شهداد و سرمایه گزاری در این مورد

ابتدا یکسری مسائل کلی در مورد درخت توت:

اصل درخت توت از چین است. میوه های توت را به صورت خام و تازه و یا به صورت خشک شده مصرف می کنند. میوه خشک را به عنوان آجیل شیرین و یا به جای قند چای می خورند. برگ های این درختان در بهار برای تربیت کرم ابریشم و در پاییز به عنوان علوفه دام به مصرف می رسند. امروزه از بعضی واریته های توت در پاییز هم برای تربیت کرم ابریشم استفاده می کنند.

با توجه به این که روند تولید و فروش این محصول در شهداد و مخصوصا" در چهارفرسخ رو به افزایش هست و کشاورزان با توجه به سود مناسب این محصول علاقه مندی خودشون رو نشون دادند به نظرم رسید توضیحاتی در مورد ارقام مناسب به شما عزیزان همراه بدم. در شهر شهداد رقم های توت سفید(بیشتر برای خشک کردن مناسب هست) و توت موزی  و توت سیاه به میزان کمتر موجود هست که با شرایط اب هوایی شهداد سازگار هستند. در دهستان سیرچ نیز توت رقم سفید کشت شده و از نظر آب و هوایی مناسب کشت و توسعه می باشد. در دهستان چهارفرسخ(از توابع شهداد) رقم توت سیاه(شاه توت) به میزان زیاد کشت شده و تقریبا" از زمان شروع برداشت این محصول چند روز دیگه باقی نمونده و تقریبا" کل زمان برداشت این محصول از شروع تا پایان نزدیک به 40  تا 60 روز هست و کشاورزان نیازمند بررسی سالانه این درختان هستند و با توجه به موارد فوق الذکر و شناسایی آفات و کود دهی و سم پاشی به موقع میتوان محصول با کیفیت تر و بیشتری راهی بازار کرد.

در ادمه توضیحاتی کلی برای علاقه مندان کشت و پرورش توت قرار داده شد تا انشالله مورد استفاده قرار گیرد:

تعدادی از آفات مهم درختان توت عبارتند از :
ساس های سپردار، شب پره دم طلایی، پروانه پر طاووسی گلابی، انواع کنه، گال ماز و پشه توت و شاخه توت ، زنجره ها، شته ها، شپشک ها و...
در کنترل این آفات، آنچه که مهم است این است که تا حد امکان از سموم آلوده کننده محیط و سمومی که برای موجودات مفید منطقه زیان بخش هستند، استفاده نشود. بهتر اس تا حد امکان از روش های زراعی و بیولوژیک استفاده شود.
کنترل بیولوژیک آفات بهترین روش مبارزه با حشرات زیان آور مزارع توت است که خوشبختانه در ایران مدت ها است مورد توجه قرار گرفته و عملاً استفاده می شود.
از مهمترین پارازیت های آفات که باید در مزارع رها شوند می توان به کفشدوزک ها، توربالان و ساس ها، کنه های پردارتور و انواع زنبورها اشاره کرد.
مثلاً کنترل کرم ابریشم وحشی که از آفات مهم توت است به وسیله زنبورهایی مثل تلفوموس گراسیلز یا بعضی دیگر آن که دشمن تخم پروانه کرم ابریشم وشی هستند انجام می گیرد. 

اقلیم مناسب شاه توت
در شاه توت گل ها به همراه برگ ها ظاهر می شوند. شاه توت حدود 10 تا 18 روز دیرتر از توت سفید به گل می نشیند. این تأخیر موجب مقاومت این گونه به سرمای دیررس بهاره در مقایسه با توت سفید شده است.

نور مناسب
درخت توت گیایه نورپسند است. نور خورشید باعث تقویت رشد درخت و افزایش شاخ و برگ آن می شود. شدت نور در ساختار و کیفیت برگ ها تأثیر زیادی می گذارد. نور شدید موجب چوبی شدن برگ های درخت می شود. همچنین نور شدید موجب کوتاه تر شدن فاصله میانگره ها و کوچک تر شدن برگ ها می شود.

دمای مناسب
به طور کلی بهینه حرارت برای بسیاری از ارقام بین 23 تا 27 درجه سانتیگراد است. در سرمای 2 تا 4 درجه سانتی گراد زیر صفر برگ های توت یخ زده می ریزند. در حرارت های زیر 20 درجه فعالیت های غذاسازی گیاه کاهش می یابد. در حرارت های بالای 27 درجه تا 33 درجه سانتی گراد، به علت این که میزان تنفس افزایش می یابد، میزان محصول کاهش پیدا می کند. در 45 درجه سانتی گراد کلیه فعالیت های درخت قطع می شود.

شیب مناسب
زمین های بلند و سراشیب که شیب بسیار تند نداشته باشند برای احداث باغ میوه و عملیات باغبانی مناسب بوده و بهترین زمین می باشند.
شیب ملایم زمین و زهکشی خوب آن ضروریست. در غیر این صورت، تهویه هوا در خاک صورت نمی گیرد، مواد سمی تجمع می یابد، PH خاک پایین می آید و ریشه ها توسعه نمی یابند و عمر آنها کم می شود.

تراکم کاشت
فاصله درختان به شرایط محل احداث باغ، قیمت زمین، نوع درخت و مسایلی از این قبیل بستگی دارد. برای این که هوای کافی در بین درختان جریان یابد و گازهای مورد نیاز درخت برای غذاسازی (CO2) تأمین گردد، باید از تراکم بیش از حد درختان پرهیز گردد. البته در نواحی بادخیز در فصل رویش به هیچ وجه کمبود جریان هوا وجود ندارد و بالعکس در این نواحی برای جلوگیری از جریان شدید هوا که موجب تعرق بیش از حد می شود، کشت متراکم درختان و احداث بادشکن ضرورت دارد.

 شاه توت:

 این رقم توت با توجه با نیاز آب و هوایی در منطقه درب گلوییه موجود است و تقریبا" با آب و هوایی نیمه گرمسیری نیز دارد تا کیفیت لازم را داشته باشد.(معمولا" توت ها جهت خشک شدن  در روی درخت در صورت چیده نشدن خشک میشوند که از لحاظ فروش خشکبار نیز دارای اهمیت می باشند).

محل های مناسب جهت کشت این رقم از توت: پوزه کوه+ کشیتوئیه+ سیرچ+ درب گلوییه+محمودآباد+چهارفرسخ .

 

منابعی که مورد استفاده قرار گرفت: 

جوادی، مجید. 1377. آفات و بیماری های شایع باغات استان لرستان (و روش های کنترل آنها)، گزارش دبیرخانه ستاد سبز استان لرستان. 15 صفحه.
شهرستانی، نعمت اله. 1377. میوه های دانه ریز – رشت: انتشارات دانشگاه گیلان . 150صفحه. 
مشیری، محمد. 1352.پرورش درختان میوه. تهران: سلسله انتشارات کشاورزی و دامپروری. 297 صفحه.
وست وود، م – ان. 1375. میوه کاری در مناطق معتدله.ترجمه یوسف رسول زادگان ، انتشرات دانشگاه صنعتی اصفهان، 759 صفحه.
بی نام. 1373. بیماری های گیاهی، نشریه جمعیت کارشناسان بیماری های گیاهی ایران، جلد 30- شماره های 4 -1 .

 

http://www.salamjavaneh.ir/

/ 3 نظر / 66 بازدید
شجاعی

با سلام و عرض ادب از توت ها به عنوان زینتی هم استفاده میشه داخل بارک ها و بوستان ها البته توت نر مناسب این مکان هاست .

هادی مومنی

سلام جناب مهندس مومن زاده لطف می کنید راجع به توت هایی که معروف به شاتوت هستند هم توضیح بدهید البته من در منطقه شهداد و کلا استان کرمان خیلی کم از این نوع را مشاهده کردم ولی در شمال کشور به وفور یافت می شود. آیا امکان کشت آنها در مناطق گرمسیری مثل شهداد هست یا خیر؟ سپاس از شما به خاطر وبلاگ پرمحتوایی که دارین

هادی مومنی

درود بر شما مهندس جان موفق باشید و پایدار