استاندار کرمان: دولت می‌تواند آب مازادِ حاصل از صرفه جویی کشاورزان را بخرد

استاندار کرمان:
طرح توسعه فضاهای گلخانه‌ای به الگویی موفق بدل خواهد گشت/کار اقتصادی نیاز روز مردم است/دولت می‌تواند آب مازادِ حاصل از صرفه جویی کشاورزان را بخرد

 استاندار کرمان گفت: طرح توسعه فضاهای گلخانه ای که از سوی سازمان عمران کرمان مطرح شده است به الگویی موفق در کشور تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه کویر، "علیرضا رزم حسینی" شامگاه امروز در جلسه ای که با محوریت طرح توسعه فضاهای گلخانه ای در استان کرمان برگزار شده بود با بیان اینکه سازمان عمران استان کرمان به عنوان متولی اجرای این طرح بنگاهی توسعه گرا است افزود: انتظار هم می رود که این سازمان به اجرای چنین طرح های نوینی مبادرت ورزد که هم در آن بحث آموزش و دانش دیده شده و هم ساخت گلخانه ها و فروش محصولات حاصله بخوبی دیده شده است. 

وی با اشاره به برخی ناملایمت های سیاسی که در دولت گذشته گریبانگیر سازمان عمران شده بود ادامه داد: در دولت تدبیر و امید این اراده وجود دارد که با جدیت از سازمان ها و شرکت های اقتصادی توسعه گرا حمایت شود؛ ضمن آنکه این بنگاههای اقتصادی باید از درگیری در فضاهای سیاسی پرهیز کنند تا بدون دغدغه بتوانند به بحث توسعه اقتصادی وارد شوند.

استاندار کرمان با ذکر این مطلب که طرح پیش بینی شده به شکل کاملا علمی به مقابله با بحران آب خواهد رفت اضافه کرد: چنانچه این طرح به مرحله بهره برداری برسد بی شک به الگویی موفق تبدیل خواهد شد زیرا به توسعه فضاهای گلخانه ای که عملا بهره وری در تولید را افزایش می دهد توجه شده است. 

رزم حسینی در ادامه به اعلام حمایت دولت اقتصادی کرمان و مجموعه دولت از طرح توسعه فضاهای گلخانه ای در استان کرمان پرداخت و اظهار کرد: در شرایطی که دولت گرفتار بودجه نفتی است که دچار نوسانات شدید قیمت است، قطعا از طرح های بنگاههای بخش خصوصی استقبال خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه شرکت آب منطقه ای کرمان نیز باید از چنین طرح هایی که کمک ویژه ای به کاهش مصرف آب می کنند استقبال و حمایت کنند تصریح کرد: باید از درون این پروژه، طرحی حمایتی استخراج و به دولت تقدیم شود که بر اساس آن اگر کشاورزان در مسیر تولید محصولات خود، به صرفه جویی در مصرف آب توجه نمایند، مازاد آب حاصل از صرفه جویی آنان از سوی دولت خریداری و به این صورت ذخیره ای مناسب برای منابع آبی استان بوجود آید.

این مقام عالی استان با اذعان به اینکه کارهای اقتصادی، نیاز روز مردم می باشد، خاطر نشان کرد: در استان مشکل جذب سرمایه گذار وجود ندارد بلکه مشکل اجرای طرح ها به دلیل عدم هماهنگی و توجیه برخی دستگاههای اجرایی و نیز وجود برخی قوانین مزاحم به یک معضل تبدیل شده است که از رسانه ها می خواهیم با پیگیری تفاهم نامه ها و اطلاع رسانی، مجموعه مدیریتی استان را در اجرای همه این پروژه ها یاری نمایند.

بر اساس این گزارش، در ادامه این جلسه، تفاهم نامه ای مبنی بر گسترش حمایت های دولتی از سازمان عمران استان کرمان در اجرای طرح توسعه فضاهای گلخانه ای مابین استانداری کرمان و سازمان عمران استان کرمان منعقد شد.

به گزارش ایسنا، بر اساس طرح توسعه فضاهای گلخانه ای از سوی سازمان عمران استان کرمان، از سال آینده ساخت یکهزار هکتار گلخانه به جهت تولید سبزیجات، صیفی جات و نیز گل شاخه بریده صادراتی آغاز خواهد شد که اقلام کشت شده، نیاز مصرفی کشور و نیز سایر کشورهای دارای بازار مصرف را تامین خواهد کرد.

/ 0 نظر / 100 بازدید