چاره اندیشی پیش از وقوع حادثه

آتش سوزی در نخلستان

فرماندار کرمان در جلسه ای که به طور ویژه به منظور گرم شدن هوا و احتمال بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اطراف کرمان تشکیل شده بود ابراز داشت : اخیراً چند حادثه آتش سوزی در مراتع و جنگل های جنوب استان ،روستای بُندر گوغر و خَبر بافت رخ داده است که هشداری است برای ما تا تمهیدات لازم را به منظور پیشگیری از حوادث مشابه در شهرستان کرمان انجام دهیم .

وی گفت : متأسفانه در بندر گوغر 500 هکتار از زیستگاه ها ، کندوهای زنبور عسل ، مراتع و ... طعمه حریق شد که اگر اقدامات امنیتی و پیشگیرانه مناسبی صورت نگیرد چه بسا باز هم شاهد اینگونه حوادث باشیم ...

توحیدی تصریح کرد : یکی از نگرانی های ما مربوط به نخل های خشکیده بخش شهداد است که به حال خود رها شده اند و با وجود گرمای شدید هوا وضعیت خطرناکی را ایجاد کرده که به دلیل متصل بودن این نخلیات، با بروز آتش به سرعت به بقیه نقاط سرایت خواهد کرد حتی در برخی نقاط تراکم درختان به صورتی است که اگر در وسط باغ حادثه ای رخ دهد امکان ورود ماشین آتشنشانی به محل حادثه وجودندارد ...

با توجه به صحبت های فرماندار محترم ضرورت بررسی و اقدامات پیشگیرانه بیشتر از هر وقت به نظر میرسد. نویسنده شهداد کشاورز نکاتی را در مورد وضعیت باغ های شهداد پیشنهاد دارد و امیدوار هست که با پیگیری مسئولین و همکاری کشاورزان و مالکان به نتیجه برسد و از وقوع حادثه پیشگیری نمود!.

جهت برداشت خرما (محصول درخت نخل) با کیفیت مناسب، نخل می بایستی همه ساله هرس گردد. هر نخل بطور متوسط در حدود 34 کیلو ضایعات حاصل از هرس تولید می نماید و در کنار این موضوع مهم تنه های خشک باقی مانده در باغ ها خود معضلی است که امروز موضوع مورد بررسی ماست.

حفظ محیط زیست جز لاینفک توسعه پایدار و اساس توسعه اقتصادی است توسعه کشاورزی شرط اصلی توسعه اقتصادی می باشد پایداری کشاورزی منوط به مدیریت موفق و نتیجه بخش منابع پایه تولید برای رفع نیازهاست.

چند مورد علمی کار شده بر روی تنه های نخیلات به صورت لینک در ادامه:

تهیه کربن فعال از چوب تنه نخل خرما به روش تجزیه حرارتی و بررسی خصوصیات فیزیکی و جذبی آن

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-NCAMEM06-NCAMEM06_082.html ]

+

تولید تخته چوب گچ تقویت شده با فیبر ضایعات هرس نخل (Phoenix dactylifera L ) 

magiran.com/p1386633 

+ اثر بستر کشت پالم پیت و کوکوپیت بر عملکرد و کیفیت گوجه فرنگی گلخانه ای در کشت بدون خاک

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-AGRIDEA05-AGRIDEA05_002.html ] 

بسترهای هیدروپونیک با توجه به مزایای بسیاری چون افزایش عملکرد، تولید محصول بهداشتی و یکنواخت، صرفه جویی در مصرف آب وزمین حفاظت بهتر از محیط زیست و کاهش نیاز به کارگر در حال گسترش است. که در شهداد توسط آقای جعفری در حال انجام هست و نیاز به گسترش و بررسی های بیشتری دارد.

در مورد پالم پیت که توسط آقای محمد جعفری فعال حوزه کشاورزی تولید میشود و آزمایشی از مواد تولیدی مورد تایید مرکز تحقیقات کشاورزی در اختیار نویسنده وبلاگ قرار دادند(کوکوپیت=محصولی که از ضایعات نارگیل بدست می آید، محصول=تولیدی ضایعات نخل توسط آقای جعفری- {مقایسه دو تولید}) و نیاز به آزمایشات بیشتر در مورد محصول همچون میزان نگه داری آب در پالم پیت و ماندگاری و فاقد هرگونه بیماری بودن دارد! ضمن نگرانی از نبود بازار مناسب برای فروش خود افزودند: تا بحال از پالم پیت تولیدی جهت کشت گلخانه ای گوجه فرنگی و توت فرنگی مورد استفاده قرار گرفته و مورد خاصی مشاهده نشده!.

 با توجه به نکات بیان شده و استفاده از تنه نخل برای صنایع فیبر سازی و کاغذ سازی و ...  به نظر میرسد باید شرایط حضور سرمایه گذار در این زمینه فراهم شود تا ضمن پیشگیری از وقوع حادثه ای سخت زمینه اشتغال را فراهم نمود.

/ 0 نظر / 163 بازدید