استان‌ کرمان جزو استان های پیشتاز در زمینه طرح آبیاری زیرسطحی

اکبری با تاکید براینکه اعتبار بسیار خوبی برای استان کرمان در بخش آبیاری تحت‌فشار اختصاص می‌دهیم، خاطر نشان کرد: هر میزان اعتبارات از سوی استان اختصاص داده شود ما چهار برابر را اختصاص خواهیم داد.

وی از تخصیص اعتباری 84 میلیارد تومانی به شمال استان کرمان جهت آبیاری تحت فشار خبر داد و گفت: در استان کرمان در بخش مدیریت آب در بخش کشاورزی خوب کار شده است و معتقدیم که از این استان عقب هستیم لذا درباره اقدامات صورت گرفته در کرمان گزارشی کامل به وزیر جهاد کشاورزی ارائه خواهم داد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید براینکه آبیاری بارانی باید در استان کرمان تعطیل شود، افزود: سیاست مدیریت آب مجازی را در وزارتخانه جهاد کشاورزی دنبال خواهیم کرد و تلاش می کنیم تا گیاهان با مصرف آب بالا را حذف نموده و یا در گلخانه وارد کنیم.

اکبری با اشاره به اینکه خاک نقش حاکمیتی دارد و برنامه‌ریزی برای آب بدون خاک قابل قبول نیست و با به کارگیری این دو عنصر می‌توان تحول بزرگی در کشور و به ویژه در استان کرمان ایجاد کرد، یادآور شد: شاخص بهره‌بری بسیار مهم است زیرا آب تنها عامل بهره‌بری نیست بلکه عواملی چون خاک، مقابله با آفات و حاصلخیزی خاک نیز مورد توجه است.

وی با تاکید براینکه از سال 85 براساس اطلاعات مستند 300 هزار حلقه چاه غیرمجاز در ایران فعال شده است، خاطر نشان کرد: 17 میلیارد متر مکعب آب از سیصد هزار حلقه چاه‌ غیرمجاز برداشت می‌شود و این در حالی‌ است که 100هزار چاه غیرمجاز نیز قبل از سال 85 وجود داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه 11 هزار چاه غیرمجاز در استان کرمان وجود دارد، گفت: منابع آب سطحی استان کرمان باید مدیریت شود و می توان از محل سد نساء 30 میلیون متر مکعب آب را با روش‌های مدرن و جدید ذخیره کرد.

در ادامه این دیدار استاندار کرمان به جلسه اخیر رئیس جمهور با هیات وزرا در بحث تفویض اختیارات اشاره کرد و افزود: بحث تمرکززدایی و تحقق طرح اقتصاد مقاومتی از استان کرمان شروع شده و خوشبختانه هم اکنون با استقبال رئیس جمهور و وزیر کشور مواجه شده است.

علیرضا رزم حسینی با اشاره به اینکه در حوزه کشاورزی با اسراف آب مواجه هستیم، یادآور شد: با اراده ای که در استان کرمان وجود دارد طرح همیاران آب را با مصوبات هفده گانه با جدیت دنبال خواهیم کرد.

وی  با تاکید براینکه طرح همیاران آب نخستین بار در استان کرمان اجرا شد و نتایج خوبی به همراه داشته است، خاطر نشان کرد: اجرای طرح های نوین آبیاری در بخش کشاورزی و اجرای مصوبات طرح همیاران آب منجر به ذخیره آب در سفره های زیر زمینی می شود.

 استاندار کرمان با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه آبیاری تحت فشار، یادآور شد: سال گذشته 2 هزار میلیارد ریال از اعتبارات صندوق توسعه ملی در استان جذب شد و کرمان در این زمینه رشد قابل توجهی داشته است.

رزم حسینی گفت: باید طرح هایی که منجر به پس انداز آب در سفره های زیرزمینی می شود را با جدیت دنبال کنیم.

وی افزود: مصمم هستیم با اعتماد به کشاورزان و استفاده از ملاکان بزرگ سند کاملی از محصولات قابل کشت در استان تهیه کنیم.

استاندار کرمان با تاکید براینکه تیم خوب در استان در حال فعالیت هستند، یادآور شد: استان کرمان از طرح های پایلوت و قابل اجرا حمایت و پشتیبانی می کند.

منبع خبر: http://gov.kr.ir/

/ 0 نظر / 44 بازدید