معصومه ابتکار: خشکسالی ایران 11 برابر می‌شود!!!

اکنون ایران با چالش ها و مسایل زیست محیطی زیادی مواجه است. با توجه به اثر پذیری بالای ایران از تغییرات روز افزون آب و هوایی ضرورت دارد برنامه محیط زیست ملل متحد (یونپ) در تدوین ساز و کاری برای جلوگیری از گسترش این مشکلات با ایران همکاری کند.

  • راه اندازی صندوق ملی محیط زیست، فرصت استفاده از امکانات بین المللی بیشتری را برای ایران فراهم کند.
  • خوشبختانه ردیف بودجه ای برای احیای دریاچه ارومیه، تالاب های هامون، انزلی و پریشان پیش بینی شده است که امیدواریم با جذب مشارکت سازمان ملل و همکاری بیشتر افغانستان در کنار این جذب بودجه ای، موفق به حل بحران تالاب هامون شویم.
  • یونپ با استفاده از امکانات موجود ایران و ساز و کارهای اجرایی همچون مراکز منطقه ای بازل و رامسر، مسیر جدیدی برای همکاری در منطقه ایجاد کند.
  • تهیه و تدوین گزارش 10 ساله وضعیت محیط زیست ایران در دست اقدام است و خوشبختانه برنامه محیط زیست ملل متحد نیز با حمایت های فنی خود ما را در این مسیر یاری می کند.

همچنین کاوه زاهدی مدیر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه یونپ اعلام آمادگی یونپ به ویژه این دفتر، گسترش و تعمیق همکاری های دوجانبه در عرصه های ظرفیت سازی، انتقال و تبادل تجارب منطقه ای و پیگیری تمامی مفاد مندرج در تفاهم نامه امضا شده میان ایران و یونپ را از مهمترین اهداف این دیدار برشمرد. 

او ادامه داد: در جلسه دو جانبه با مقامات ارشد محیط زیست ایران، اولویت های ایران را برای همکاری مشخص و در نهایت به اجرای آن کمک خواهد کرد. 

کاوه زاهدی مدیر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه برنامه محیط زیست ملل متحد (UNEP) در سفر به تهران و در چارچوب امضای تفاهم نامه همکاری محیط زیستی میان ایران و برنامه محیط زیست ملل متحد و به منظور بررسی ساز و کارهای اجرایی و کمک به پیشبرد اهداف توافق شده ذیل تفاهم نامه یاد شده با معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفت و گو کرد. 

/ 0 نظر / 47 بازدید