برنامه الگوی کشت بر اساس ظرفیت منابع آب و خاک هر منطقه اجرا می شود

وزیر جهاد کشاورزی از اجرای الگوی کشت در سال زراعی جدید خبر داد و گفت : در برنامه الگوی کشت با توجه به محدودیت منابع آب، کشت فشرده در شهرک های گلخانه ای پیش بینی شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، محمود حجتی در حاشیه همایش روز جهانی غذا، افزود : کشت سبزی ها از مزارع باز به گلخانه  منتقل می شود که با این روش میزان مصرف آب 90 درصد کاهش می یابد .

وی  با اشاره به اینکه الگوی کشت بر اساس ظرفیت های طبیعی و منابع آب هر دشت تدوین شده است ، افزود : برای ایجاد ارزش افزوده و درآمد بیشتر کشاورزان و مدیریت میزان تولید برنامه الگوی کشت هر منطقه تدوین شده و در حال اجراست .

وی گفت: در برنامه الگوی کشت نوع محصول بر اساس ظرفیت منابع پایه تولید یعنی آب و خاک تعیین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود : چنانچه قرار است محصولی تولید و صادر شود باید بیشترین ارز آوری و ارزش افزوده را داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از اختصاص 300 میلیارد تومان یارانه به کارخانه های لبنی خبر داد و گفت : این یارانه در اختیار کارخانه لبنی قرار می گیرد تا به ازای دریافت شیر از دامداران برای هر کیلوگرم شیرخام 140 تومان مابه التفاوت به دامداران پرداخت کنند .

حجتی افزود : این یارانه بزودی در اختیار صنایع لبنی قرار می گیرد.

وی قیمت خرید تضمینی گندم را بر اساس مصوبه دولت در هر کیلوگرم 1155 تومان اعلام کرد و گفت : برنامه خرید تضمینی گندم طبق روال هر سال در مراکز تحویل گندم انجام می شود .

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سال زراعی 94-93  برای تسهیل در خرید گندم مراکز خرید و تحویل با گستردگی خوبی آماده خواهد داشت.

حجتی درباره تصمیم گیری نهایی درباره تولید فرآورده خمیر گوشت مرغ گفت:بر اساس تصمیمات جلسه مشترک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد خمیر گوشت مرغ با نظارت سازمان دامپزشکی و بر اساس استانداردهای بهداشتی و صنعتی تولید می شود.

وی افزود: مواد خام خمیر گوشت مرغ پس از تایید سازمان دامپزشکی و استاندارد بهداشتی در کارخانه های فرآوری با نظارت کارشناسان دامپزشکی فراوری ، بسته بندی و توزیع می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ناهماهنگی سازمان های نظارتی علت اصلی بروز مشکل  در روند خمیر گوشت مرغ بوده است.

حجتی افزود:‌این فرآورده در شرایط کاملا بهداشتی بر اساس استانداردهای بهداشتی تولید و عرضه خواهد شد.

سال زراعی از مهر آغاز می شود.

/ 0 نظر / 17 بازدید