با دقت مطالعه بفرمایید!!!

شپشک استرالیایی :

 نام علمیIcerya purchase

تاریخچه: شپشک استرالیایی که اصل آن از کشور استرالیا می‌باشد همراه نهالهای مرکبات از ایتالیا وارد ایران شد. شپشکها معمولاً به برگ، میوه و شاخه های جوان حمله کرده و از شیره گیاهی تغذیه می نمایند. در اثر خسارت شپشک ها، درختان آلوده دچار ریزش برگ و میوه و خشک شدن شاخه های جوان می گردند و پس از مدتی قارچ عامل دوده یا سیاهک روی شاخ و برگ اینگونه درختان مستقر می شود/.

در شهداد ما هم متاسفانه در پی فروش و خرید نهال های آلوده این آفت بسیار خطرناک وارد شده و تا به حال به چهارفرسخ و بخش های دیگر منطقه خسارت وارد کرده که با مشاهده نمونه آفت در شهر شهداد ضرورت توجه دوچندان به این آفت ضروری به نظر میرسد!. نباید اجازه داد تا این میزان کم از آفت در شهر هست گسترش بیشتری پیدا کند! و با روش های مناسب اقدام به کنترل آن نمود!. اگر به این آفت توجه نشود اثرات بسیار بدی بر مرکبات شهداد خواهد گذاشت و به طور قطع دیگر اثری از نام و نشان مرکبات مرغوب شهداد نخواهد بود!.

لازم میبینم تشکر کنم از همشهریان خوب و پیگیر خودم که هیچ چیز از چشمان آنها دور نمی ماند و بلافاصله بعد از مشاهده آفت مشکوک باغ خود بنده و دوستان در جهاد کشاورزی را برای این مهم همراهی میکنند.

در حال حاضر که آفت شپشک استرالیایی در حال آماده شدن برای زمستان گذارانی است و زمستان‌گذرانی آفت به صورت مراحل مختلف سنی روی میزبان‌های مختلف می‌باشد و سن دوم پورگی بیشترین جمعیت زمستان گذران را تشکیل می‌دهد، نوعی مشخص از سم برای آفت مورد نظر مشخص نشده و کنترل شیمیایی برای این آفت موثر نیست!.از مبارزه شیمیایی فقط میتوان در اسفند ماه و در زمان مشاهده پوره های سن پایین همچون سم(دیازینون به نسبت 4 در 1000لیتر آب) استفاده نمود. این میزان سم برای سایر آفات سفارش نمیشود چون ممکن است باعث سوختگی برگ شود.

 در پاسخ به سوال یکی از همشهریان؛ در حال حاضر با مشاهده این آفت بر روی درخت محدود و یا باغچه ای در (حیاط منزل) سطح پایین مشاهده شده چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟؟!

گاهی به دلیل وجود کودکان و همچنین افراد بزرگسال در محیط منزل یا به دلیل وجود تعدادی محدودی از گلدان ، استفاده از سموم کاری سخت است که باید همراه با مراقبتهای شدید ایمنی باشد. در چه مواردی از چند روش خانگی می‌توان برای از بین بردن شپشک استفاده کرد که البته این روشها بستگی به شدت حمله آفات و مکان فعالیت آنان دارد به عنوان مثال اگر شپشکها بر روی برگسار گیاه وجود دارند و هنوز جمعیت آنان به شدت زیاد نشده است می‌توان از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی برای مبارزه با این آفت استفاده کرد. مایع ظرفشویی برای نفوذ کردن در پوشش محافظتی آرد مانند شپشکها و کاهش چسبندگی شپشکها به سطح گیاه استفاده می‌شود.کافی است که دو قاشق چایخوری از مایع ظرفشویی یا شامپو بچه را با یک گالن آب مخلوط کرد و بعد به شکل اسپری بر روی گیاه اسپری کرد و شپشکها را با تکه ای پنبه یا پارچه جمع کرد. برای افزایش اثر مایع ظرفشویی در جدا کردن شپشکها از سطح گیاه می‌توان در ترکیب یاد شده از 2 قاشق چایخوری روغن مایع نیز استفاده کرد.  مخلوط صابون مایع و الکل مورد دیگری است که توصیه می‌شود. نصف لیوان الکل را با یک لیتر صابون مایع مخلوط کنید و این مخلوط بر روی نواحی آلوده اسپری می شود. بعد از گذشت 20 دقیقه گیاه را با آب باید شست. اگر از این ترکیب استفاده می‌شود باید بین دفعات مصرف حدود سه روز فاصله انداخته شود و در زمان استفاده گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد. همچنین حتما قبل از مصرف ، محلول را بر روی قسمتی از برگسار گیاه امتحان کنید و مطمئن شوید که این محلول بر روی برگسار اثرات منفی از جمله سوزاندن ان و یا هر آسیب دیگری ندارد و سپس از محلولهای یاد شده استفاده کنید. از برای جداسازی شپشکهایی که در زوایای ناحیه اتصال برگ با ساقه و یا هر ناحیه زاویه دار دیگری به سطح گیاه چسبیده اند می‌توانید از وسیله ‌ای همانند مسواک استفاده کنید. یادآوری می شود که روشهای ذکر شده برای زمانی مناسب است که جمعیت این آفت محدود باشد/.

اقداماتی که مسئولین محترم پیگیری کنند:

1- ادامه مستمر ردیابی آفت در شهرستان شهداد

2- تولید نهال سالم و استفاده آن در باغات شهر و بخش های تابعه

3- آموزش کارشناسان، باغداران و ترویج نکات کلیدی در مورد ردیابی و کنترل آفت

4- اعمال مقررات قرنطینه ای کار آمد

5- برقراری زمینه مناسب برای انجام کنترل بیولوژیک در سطح باغ های خسارت دیده

همچون مورد قابل اشاره:

برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه بیولوژیک با شپشک استرالیایی در استان کرمان – شهرستان شهداد!!!

مهار شپشک استرالیایی در باغ های شهر شهداد

جزء روشهایی که تا بحال استفاده شده شامل موارد زیر هست:

هرس کردن قسمتهای داخلی تاج و حذف شاخه های متقاطع، رهاسازی کفشدوزک استرالیایی Rodalia cardinalis Mulsant در کانونهای آلوده هر تیمار/.

در نهایت نتیجه به این صورت بدست آمده که استفاده از روش کنترل طبیعی بهترین روش برای مبارزه با این آفت خطرناک معرفی و توصیه گردیده.

قابل توجه گلخانه داران:

در ضمن لازم دیدم خدمت همه همشهریان در زمینه آفت شب پره مینوز گوجه فرنگی (Tuta absolutaخطرناک‌ترین آفت این محصول است که بین 50  تا 100 درصد به تمام اندام گیاه (برگ، ساقه، میوه) خسارت وارد می‌کند و به غیر از گوجه فرنگی به محصولات دیگری نظیر سیب‌زمینی، بادمجان، لوبیا و فلفل نیز صدمه می‌زند هم تذکر دهم که در زمینه تهیه نهال و اقدامات پیشگیرانه نهایت دقت را به کار ببرند.  با استفاده از روش‌هایی نظیر شخم زدن پس از پایان فصل کشت، جمع‌آوری و از بین بردن میوه‌های آلوده و علف‌های هرز، مدیریت صحیح آبیاری و تغذیه کافی می‌توان از ورود (تهیه نهال هال مناسب از محل های دارای مجوز گیاه پزشکی)، تکثیر و خسارت این آفت خطرناک جلوگیری کرد/.(کار ردیابی این آفت در بخش حال انجام است نهایت دقت در این مورد هم بشود).

همشهریان محترم: پیشگیری بهتر از درمان است!. 

/ 0 نظر / 32 بازدید