امکان کشت انگور رقم یاقوتی در شهداد و مطالبی در این مورد

کاشت انگور :

برای کاشت بوته مو ابتدا قلمه‌هایی از آن را در فصل بهار، قبل از جوانه زدن در جایی به‌عنوان مخزن می‌کارند و در بهار آینده که دارای ریشه شد از مخزن با احتیاط در می‌آورند و آن را در گودال‌های آماده شده به ردیف می‌کارند. پس از کاشت آن را آب می‌دهند. بوته جدید با گرم شدن هوا باید هر ۵ روز یا هر هفته آب داده شود. این بوته بعد از چهار سال بار می‌آورد و در ده سالگی بار آن کامل خواهد شد. یک بوته کامل می‌تواند بیش از دویست کیلو انگور بدهد. بوته مو را بعد از چهار ساله شدن هرس می‌کنند، یعنی شاخه‌های فرعی و دراز یا شاخه‌های ضعیف آن را می‌برند تا هم فرصت رشد به شاخه‌های قوی‌تر داده باشند و هم مقدار بار آن را تحت کنترل درآورند و کیفیت بار آن را بالا ببرند. بوته مو را می‌توان روی زمین یا در حال تکیه بر چیزی بالاتر از خاک و زمین قرار داد. محل کشت موهایی که روی زمین قرار گرفته‌است را با بیل شخم می‌زنند تا علفهای موجود که در فصل بهار می‌روید از بین برده شود. زیرا این علفها می‌توانند به بوته مو و بار آن آسیب وارد کنند. بعلاوه با شخم کردن زیر مو نفوذ آب برای رسیدن به ریشه راحت تر انجام می‌پذیرد

هرس کردن انگور :

بعد از رفع خطر سرمای بهار و کمی پیش از باز شدن جوانه ها بدون توجه به ارتفاعی که نهال رسیده انرا از بالای جوانه سوم میبرند به طوری که برای نهال3جوانه باقی بماند در بهار یا تابستان پس از انکه جوانه ها رشد کردند به محض اینکه یکی از انها به20سانتیمتر رسید دو جوانه دیگر را از ته هرس میکنند و جوانه20 سانتی متری را به عنوان شاخه اصلی بحساب اورده .در اواخر پاییز شاخه اصلی را به6 جوانه میرسانند و شاخه های دیگر را هرکدام به 2جوانه محدود میکنند.این هرس باید همه ساله به همین ترتیب تکرار شود تا شاخه اصلی درازای مورد نظر برسد.(البته برای هرس فراموش نکنید که از یک فرد که در این مورد تجربه دارد استفاده نمائید)

کـــــــــــــــودهای مورد نــــــــیاز انــــــــــــگور :

 الف)کودهای معدنی:

ازت برای کوددهی باغهای انگور استفاده میشود که میتوان به عنوان کودبرگی با غلطت یک درصد هم داد.زیاده روی در دادن کودهای ازته اثرات منفی در رشد دارد که مهمترین انها عبارتند از رشد بیش از حد و بهم زدن رشد طبیعی گلها ودر نتیجه کم شدن محصول و حساسیت گیاه در مقابل سرمای زمستان.

 فسفر :  به عنوان کود فسفره از سوپر فسفات استفاده میشود که در اب محلول است.

 پتاسیم : برای ساختن ساختمان برگها و چوبی و سخت شدن شاخه بویژه ساقه ها و همچنین برای رسیدن شاخه های انگور وجودش لازم است.

 منیزیم : یکی از کودهای اصلی مورد نیاز است وجودش در برگها برای ساختن کلروفیل و در نتیجه جذب co2 از هوا وتبدیل ان به قند ضروری است و معمولا به صورت سولفات منیزیم به زمین داده شده که براحتی در اب حل میشود.

 کلسیم : از کودهایی است که انگور شدیدا به ان وابسته است و باید همه ساله به مقدار لازم به باغهای انگور داد

 ب)کودهای الی : از لحاظ مواد غذایی در درجه دوم اهمیت قرار دارند مهمترین تاثیر انها بر روی خاک بهتر کردن خواص فیزیکی است که از راهای زیر انجام میشود*بهتر کردن ساختمان بافت خاک *فعال کردن میکروارگانیسم خاک*تنظیم نسبت اب به هوا در داخل خلل و فرج خاک.

 مقدار کود مورد نیاز جهت درختان بارده به قرار زیر است :

 اوره500کیلوگرم در هکتار

سوپر فسفات 500کیلوگرم در هکتار

 کود حیوانی30تن در هکتار

نکات مهم هنگام استفاده از کود ها برای کشت انگور :

 کود الی : معمولا در پاییز یا زمستان یکباره میدهند

کودهای معدنی : نباید یکباره داد.انها را میتوان در3بار هر دفعه به فاصله 2ماه به زمین داد.

کود ازته :  از اول شهریور نباید به تاکستانها داد چون باعث ادامه رشد و در نتیجه نارس ماندن چوب درختها میشود.

...........................

یک نکته:

با توجه به اینکه عمر درخت انگور به طور متوسط 75 تا 80 سال است و درخت انگور به 2 تا 3 ماه سرمای زمستانی نیاز دارد نشان داده شده که این درخت در منطقه شهداد رشد خوبی داشته و می توان در زمینه کشت و پرورش آن اقداماتی را انجام داد و از این طریق رونق کشاورزی را چند برابر نمود.

ازمنابعی که برای مطالب بالا استفاده کردید:

بخش مقدمه و کاشت :

http://fa.wikipedia.org

بخش هرس و کود :

http://agriculture.parsiblog.com

(استفاده از مطالب وبلاگ کشاورزی روز)

/ 2 نظر / 134 بازدید
دروگر

سلام و ادب کارتون عالیه امیدوارم در سطح کلان طرح های تحقیقاتیتون رو اجرایی کنید و الگوی مناسبی رو برای کشاورزی شهداد ارائه دهید. به امید شکوفایی کشاورزی شهداد و منطقه به امید موفقیت روافزون شما

gholam hossein

to shahdad magar angor ham kesht mishavad. lotfan bishtar tozih bedahid