کرم سفید ریشه!

زیست شناسی :

زمستان به صورت لارو های 1 و 2 ساله در اعماق مختلف خاک به سر می برد . حشرات کامل در اواخر بهار و اوایل تابستان مشاهده می شوند که اطراف چراغها جمع می شوند ، خصوصا حشرات نر قادر به تولید صدا هستند حشرات کامل مختصری از برگ گیاهان زراعی و درختان تغذیه می کنند و ماه ها پس از جفت گیری تخم های خود را در سطح خاک قرار میدهند(بیشتر در شکاف و ترک خاک ) دوره جنینی 2 تا 3 هفته ،لارو ها در ماه های گرم سال در نزدیکی های سطح خاک فعالیت کرده و در زمستان به اعماق خاک فرو می روند .به همین لحاظ مبارزه شیمیایی پائیزه و زمستانه در مورد لارو ها نتایج مطلوبی نمی دهد .

(تخم)


لارو(مرحله کرمی شکل)


شفیره(بعد از مرحله لاروی در جلد سخت)


حشره کامل(جنس نر و ماده)

نحوه مبارزه Control :

مکانیکی: تکان دادن درخت در صبح زود که هوا سرد است و سوسکها قادر به پرواز نیستند و ریزش سوسکهای در حال تغذیه از برگها و جمع­آوری و کشتن آنها.

: در شبها می­توان از تله نوری برای جذب و شکار این سوسکها بهره برد (این سوسک فتوتروپیسم مثبت دارد).

زراعی: زدن یک شخم سطحی و یا استفاده از پابیل برای به سطح آمدن لاروها و جمع آوری لاروهای مربوطه (که سفید رنگ­اند).

بیولوژیک: رها ساختن پرندگان مانند مرغ در سطح باغات برای شکار لاروهای درشت و مغذی این سوسک.

شیمیایی: 30 روز پس از ظهور اولین سوسکها، تا عمق cm 15 خاک سایه انداز درخت را بر می­گردانیم و با سم مخلوط می­کنیم. سموم عبارتند از:

1. دیازینون Diazinon بصورت EC ` و با دوز 5/1 در 1000    2. سوین Sevin بصورت PW

روش مبارزه با استفاده از روش های پیشنهادی برگرفته از وبلاگ دکتر عطلامهر:

مرحله اصلی خسارت این آفت مرحله کرمی آن است که در داخل خاک در اطراف ریشه درختان به سر میبرند، بنا بر این مبارزه با کرم به دلیل این که در داخل خاک قرار دارد، کار نسبتاً مشکلی است و باید باغداران با اجرای روش های ذیل که هر کدام از آنها به نحوی در کنترل آفت موثر است با این آفت مبارزه نمایید.

1- جمع آوری و از بین بردن حشرات کامل: اگر حشرات کامل قبل از تخمریزی جمع‌آوری و از بین برده شوند، در آن سال آلودگی جدید در باغ به وجود نخواهد آمد یا کمتر خواهد بود. بنابر این به عنوان اولین اقدام، جمع آوری و نابود کردن حشرات کامل توصیه میشود. جهت جمع‌آوری، حشرات کامل در هنگام صبح زود قبل از گرم شدن هوا به صورت غیرفعال روی شاخه‌های درختان به سر میبرند، بنابر این با تکان دادن شاخه‌ها میتوان آنها را جمع‌آوری و سپس نابود کرد. چون حشرات کامل شبها به نور چراغ جلب میشوند میتوان حشرات کامل را با کمک نور چراغ (تله نوری) جمع‌آوری کرد.

2- از بین بردن کرمها در داخل خاک: این عمل به دو صورت انجام می گیرد:

الف) بیل زدن باغ در فصل بهار و پائیز: بیل زدن باغ در فصل بهار و آخر پائیز دارای فوائد زیادی است. یکی از این فوائد مبارزه با کرم این آفت است. به این ترتیب که با بیل زدن و برگرداندن خاک این کرمها  ممکن است در اثر ضربه بیل از بین بروند و یا اینکه وقتی در سطح خاک  قرار گیرند به وسیلة پرندگان یا بعضی از گوشتخوارن خورده شوند. تخمهای این حشره  غذای مناسبی برای گونه‌های مختلفی از مورچگان میباشد و اغلب به وسیلة آنها ربوده میشوند. در ضمن لاروها، شفیره‌ها و تخمها در معرض هوای سرد و یخبندان قرار گرفته و از بین میروند

ب) مسموم کردن کرمها در خاک با استفاده از سم: مبارزه  شیمیائی عمدتاً علیه لاروهای این آفت به دو روش صورت میگیرد: سمپاشی عمومی سطح باغ و مزرعه و زیر رو کردن خاک به عمق 25 تا 30 سانتیمتر است. ترکیباتی که برای این منظور در سطح یک هکتار به کار میبرند عبارتند از: 1. دیازینون Diazinon بصورت EC %60 و با دوز 5/1 در هزار 2. سوین Sevin بصورت PW %85 و با دوز 5/1 در هزار.

سمپاشی خاک  اطراف درختان  منفرد که به این آفت  آلودگی شدید نشان میدهند برای این منظور  خاک اطراف طوقه درختان آلوده را  تا روی ریشه‌های اصلی به شعاع نیم تا یک متر  کنار می زنند  و منطقه ریشه‌های  اصلی را با محلول یک درصد گامکسان و یا آلدرین بخوبی خیس میکنند (5 تا 10 لیتر  برای هر درخت) و خاکها را به جای خود بر میگردانند.

3-  از بین بردن علف های هرز  یک ساله  و چند ساله  سطح باغ و مزرعه چون منبع غذایی خوبی  برای لاروهای سن اول هستند.

4- شخم زمستانه و جمع آوری لاروها در اسفند ماه و یخ آب زمستانه (آبیاری در زمستان).

5- استفاده از عوامل کنترل بیولوژیکی نظیر باکتری Bacillas popilliae که باعث بوجود آمدن بیماری شیری (Milky disease) در لاروها می‌شود یا قارچ Metarrhizium anisopliae بر علیه این آفت که باعث به وجود آمدن بیماری در لاروها میشوند. رها سازی پرندگان نظیر مرغ در مزرعه و باغ میتواند در کاهش جمعیت این آفت موثر باشد. روشهای کنترل بیولوژیکی در سالهای اخیر در حال گسترش بوده و از مصرف سموم بی رویه جلوگیری میشود.

منابع:

http://insectsofiran.ir/

http://aent.persianblog.ir/

http://www.biolib.cz/en/image/id161838/

/ 2 نظر / 257 بازدید
دروگر

سلام و ادب بسیار بسیار عالی بود! واقعا تبریک!! لطفا بفرمایید اینها به عنوان انگل به شمار می روند یا سودمندند؟ هنوز از ااین نوع حشره در شهداد دیده می شود یا کلا شهدادی های یکی دو نسل قبل این حشره را منقرض کردند؟

فاطمه

ممنون از لطف شما .تشکر از اطلاعاتی که در وبتان گذاشتید [گل]