خرد مالکی؛ سدی در برابر توسعه کشاورزی در شهداد

کشاورزی شهداد باید به سمت هزینه و فایده برود!

یکی از مشکلات امروز بخش کشاورزی را مباحث مربوط به خرده مالکی میدانیم: با توجه به قانون ارث به طور دائم تقسیمات بیشتری روی زمین‎های کشاورزی انجام شده و به قطعات کوچکتر تبدیل می‌شود که علی‌رغم قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، باز هم شاهد مشکلات متعدد در این مورد هستیم!.


کشت زیر یک هکتار عملا" صرفه اقتصادی ندارد!!!

این اراضی در بهترین حالت، ممکن است به گلخانه تبدیل شوند اما اگر این اتفاق نیفتد، کشت زیر یک هکتار، عملا صرفه اقتصادی ندارد و کشاورز تنها عمر و سرمایه و آب را هدر داده است!.

به نظر می رسد مسئولان امر چه در جهاد کشاورزی و چه در تعاون روستایی باید فکری به حال نظام بهره برداری در زمینه کشاورزی شهداد انجام دهند و اگر نمی توان سیستم یکپارچه سازی اراضی کشاروزی را اجرا کرد، حداقل روشهایی به کار گرفته شود تا از همین اراضی کشاورزی نیز بتوان به صرفه اقتصادی رسید! و امروز لازم است راهکارهای اساسی برای بهبود سیستم بهره برداری از اراضی کشاورزی اندیشیده شود.

همشهریان عزیز و همراهان خوب شهداد کشاورز لطفا" راهکارهای خود را در این زمینه (ساماندهی زمین های خرد)  با ما به اشتراک بگذارید!

لطفا" فعالین مجازی در شهداد نیز با اشتراک این موضوع راهکارها رو جمع آوری کنند و از همه درخواست میشه تا همفکری در این زمینه فراموش نشه.

/ 0 نظر / 3 بازدید