ایستگاه تحقیقات شهداد

معرفی ایستگاه تحقیقات کشاورزی از نگاه سایت مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان به آدرس http://kerman.areo.ir/ :

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان
ایستگاه تحقیقات شهداد

ایستگاه شهداد در شهر شهداد (شهرستان کرمان) و به  فاصله 100 کیلومتری از مرکز استان واقع شده است. مساحت کل ایستگاه، 5/5 هکتار و مساحت  اعیانی آن در حدود 520 مترمربع می­باشد. این ایستگاه دارای یک حلقه چاه 4 اینچ با دبی 17 لیتر بر ثانیه بوده و نوع بهره­ برداری آن کشاورزی است. فعالیت­های عمده در این ایستگاه، پژوهش در خصوص محصولات گندم، جو، سیر و پیاز، یونجه و خرما می­باشد/.
 
شهداد کشاورز:

 ضمن ابراز تاسف فراوان از اینکه یک فضای مناسب برای کار پژوهشی در شهداد وجود دارد اما در اثر بی توجهی کار پژوهشی مورد نیاز منطقه در این مرکز صورت نمی پذیرد!!!
در پی پیگیری و اعلام یکی از همشهریان عزیز در مورد این مرکز تحقیقات بر این شدم تا موضوع رو بررسی کنم!؛ تماس های تلفنی بسیار با عزیزان مسئول مربوطه داشتم که بدون ذکر نام در پاسخ به سوالات عرض کردند این مرکز  بر روی گیاهان دارویی کارهای در حال انجام و انجام شده! و به دلیل اینکه چاه این مرکز با موتور گازوئیل سوز کار میکند و سر و صدای زیاد باعث ناراحتی اهالی محله باغ کشاورزی شده بود ؛ فعلا" از کار افتاده و پی گیری ها جهت تغییر نوع موتور به برقی ادامه دارد. ضمن تشکر از پاسخگویی خوب  مسئولین چند مورد تذکر و پیشنهاد به نظرم رسید که به نظر شما میرسانم!

 - آفات قرنطینه ای و بیماری های خاکزی با انتقال و کاشت نهال آلوده باعث انتشار و نابودی کل باغات و مزارع می شود که اگر این مرکز فعال شود و نهال سالم و بومی این منطقه را تولید کند هیچ کدام از موارد بالا بروز نخواهد کرد بعلاوه اینکه هزینه برای خرید نهال و انتقال ان نیز کاهش می یابد.
- به علت مناسب بودن محل باغ میتوان از این محل برای ایجاد فضای آموزشی در زمینه کشاورزی بهره برد که بهترین آن دانشکده کشاورزی تحت نظر دانشگاه باهنر کرمان هست که سال های گذشته اقداماتی صورت پذیرفت اما به نتیجه نرسید و میتوان با  رشته های تولیدات گیاهی و گیاه پزشکی رونقی صدچندان به وضع نابسامان کشاورزی  این منطقه داد!.
- این مرکز با وجود سطح بالای زمین میتواند برای بخش خصوصی سودآور و اقتصادی باشد در صورت همکاری مسئولین میتوان قسمت زیادی از زمین ها را به بخش خصوصی واگذار نمود و یا کل مجموعه را به بخش خصوصی واگذار کرد.
- ضرورت ایجاد و بازسازی چارت اداری این ایستگاه کشاورزی که زمانی دارای تعدادی نیروی استخدامی و شرکتی و کارگر بوده و شرایط تولید نهال بسیار مناسبی داشته!!!.
- ضرورت تغییر نوع موتور استخراج آب به برقی بزودی

امیدواریم بخشدار محترم،شورای محترم شهر، انجمن توسعه و عمران،  جهاد کشاورزی و همه و همه با پیگیری باعث رونق دوباره این مجموعه شوند.
/ 0 نظر / 188 بازدید