مشکلات درختان مرکبات در تابستان!!!

تغذیه حشرات مکنده مانند شته ها و تریپس سبب پیچیدگی برگها می شود. شته ها با ترشح ماده چسبنده ظاهر برگها را براق می سازند. آفت تریپس با تغذیه از شیره گیاهی اندام جوانه برگ و گل سبب پارگی برگ و اندام گیاه می شود. در نتیجه برگها ظاهر قاشق مانند یا پیچ خورده دارند و لکه ها یا خطوط مایل به سفید روی برگها قابل مشاهده است.

گاهی برگهای درختان مرکبات در گرمای شدید تابستان دچار آفتاب سوختگی می شوند و در صورت مشاهده لکه های زرد یا سفید روی برگها و ظاهر پیچ خوردگی می تواند علائم وقوع آفتاب سوختگی باشد. برای کاهش شدت آفتاب سوختگی دفعات آبیاری را افزایش دهید.

گاهی در تابستان برگهای درختان مرکبات زرد می شوند. علت بروز این عارضه می تواند کمبود عناصر غذایی از قبیل ازت، آهن یا روی باشد. کمبود آهن و روی بیشتر در برگهای جوان و بیرونی درختان مرکبات دیده می شود.

تصاویری در ادامه قرار داده شد تا شما به راحتی تشخیص دهید:

 

ساده ترین راه تشخیص کمبودهای مواد غذائی شناسائی علائم ظاهری در روی اعضای مختلف است که باغداران می توانند با کمی دقت و شناختن این علائم به عنوان کمک های اولیه در رفع مشکلات تغذیه ای باغات خود اقدام کنند:

وقتی یک یا چند ماده غذائی در خاک کمیاب می شود درخت به کمبود مواد غذائی دچار می گردد ، بنابراین آثار کمبودهای مواد غذائی به صورت علائمی مانند زرد شدن برگ ها ، کم شدن باردهی ، کوچک ماندن میوه ها و یا خشکیدن سر شاخه ها ظاهر می شود.

جهت آگاهی بیشتر به باغداران بایستی تذکر داد که درختان مرکبات به دو طریق به کمبودهای مواد غذایی مبتلا می شوند :
کمبود مطلق - کمبود مشروط
1 ) در حالت کمبود مطلق: ماده غذائی که علامت کمبود آن در گیاه پیدا می شود، اصولاً در خاک وجود ندارد و یا مقدار بسیار کم و غیر کافی موجود است ، در این حالت معمولاً با وارد کردن ترکیب قابل جذبی از آن ماده غذائی ، کمبود و علائم کمبود برطرف شده رشد و تولید محصول عادی می شود.
2 ) در حالت کمبود مشروط: ماده یا مواد غذایی در خاک به مقدار کافی وجود دارد ولی شرایطی در خاک موجود است که مانع از جذب آنها بوسیله درخت می گردد ، در این حالت چنانچه ترکیبات قابل جذب آن مواد به خاک افزوده شود نتیجه رضایتبخش نخواهد داد مگر اینکه ترکیبات مذکور به مقدار خیلی زیاد داده شود که آن خود مشکلات دیگری مانند به هم زدن تناسب عناصر غذائی روی اعضای هوائی درخت مخصوصاً برگ ها می باشد .
* در اینجا بایستی توضیح داد که تغذیه درختان از طریق محلول پاشی مستلزم شرایط زیر خواهد بود:
الف ) غلظت محلول مورد مصرف بایستی به اندازه ای باشد که موثر واقع شود چرا که غلظت کم تاثیر مطلوب نمی دهد و غلظت زیاد سبب سوختگی اندام های گیاه مخصوصاً برگ ها می باشد .
ب ) تقریباً از ترکیبات شیمیائی همه نوع مواد غذائی برای محلول پاشی می توان استفاده نمود و این ترکیبات می تواند معدنی یا آلی باشند به استثناء فسفر که می توان از ترکیبات فسفر آلی استفاده کرد. غلظت متناسب برای عناصر اصلی بین یک دهم تا یک درصد و برای عناصر فرعی 1 تا 4 درصد می باشد و در مورد مصرف اوره برای برطرف کردن کمبود ازت غلظت محلول نبایستی از 2 درصد تجاوز نماید.
چگونه می توان کمبودهای مواد غذائی را در درختان مرکبات تشخیص داد:

کمبود آهن ( Fe )
سطح برگ زرد رنگ و رگبرگ ها تا آخرین مرحله رشد برگ به رنگ سبز می مانند.

کمبود بر ( B )
رگبرگ های اصلی چوب پنبه ای شده و شکاف می خورند . تنه درختان صمغ ترشح کرده و به صورت غده هائی جمع می شوند. حد فاصل بین پوست خارجی و گوشت میوه کلفت می شود، میوه شکل طبیعی ندارد و ناهموار است و لکه های قهوه ای رنگ در این قسمت دیده می شود.

کمبود روی ( Zn )
برگ های جوان کوچک بوده و روی دمبرگ ها به حالت جاروئی قرار دارند. رگبرگ ها سبزه تیره و کلفت می باشند ، میوه نیز کوچک است.

کمبود مس ( Cu)
برگ ها غیر عادی و ضخیم هستند و رنگ آنها سبز تیره می باشد و برگ ها روی سر شاخه ها به شکل دسته جمعی ( Roset ) قرار دارند. دمبرگ ها دارای حفره های صمغی می باشند ، روی پوست میوه لکه های قهوه ای رنگ بزرگ با حالت شکنندگی ظاهر می شود و در داخل میوه در محل تجمع دانه ها نیز لکه های قهوه ای رنگ صمغی دیده می شود.

برای مورد مینوز مرکبات که به شکل زیاد مشاهده شده به موارد ذیل توجه کنید:

مبارزه با این آفت باید در قالب یک برنامه مدیریتی بشرح ذیل باشد
.
- مهیا نمودن شرایط مساعد جهت جوانه زنی نهالها و درختان جوان در اوایل بهار از طریق مصرف بهینه کودهای شیمیائی و حیوانی .

-تنظیم دوره های آبیاری و مصرف کودهای مایع در تابستان بمنظور تسریع در رشد سرشاخه های تابستانه .
-برنامه ریزی برای انجام مبارزه بیولوژیک با استفاده از زنبور پارازیت .

-انجام هرس مناسب
.
-مبارزه شیمیائی با استفاده از حشره کشهای مناسب نظیر کونفیدور به میزان 5/0 در 1000 آبامکتین ( ورتیمک ) 5/0 در 1000

منبع:

علیرضا شیخ اشکوری و بیژن مرادی – اعضاء هیئت علمی موسسه تحقیقات مرکبات کشور


http://baghdaranemazandaran.com/

http://www.gonbad-agri.ir/

http://www.roostanet.ir/

/ 3 نظر / 3402 بازدید
بابا

ضمن خسته نباشید درختان پرتقال شهداد هوای گرم انها را دارد با پرتقالهای سبز که سر درخت میباشد دارند خشک میشوند وبنده به ناچار انها را بریدم که سرشاخه های انها تعداد 12 عدد پرتقال وجود داشت ای کاش شهداد بودید ومیدیدید که گرما چقدر شدت داشت که دیگر درختان تحمل ان گرما را نداشتند واز اب بدر بود وباید فکری به حال هوای گرم بشود ویا دست از درخت پرتقال باید کشید متشکرم .

نگین

سلام بلاگتون رو دیدم مطالب خوبی داشت ازش استفاده کردم اگه دوست داشتید از وب سایت ما هم دیدن کنید مطالبش راجع ساختمان هوشمند هستش مثل بیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند سیستم های صوتی و تصویری خانه هوشمند کنترل روشنایی خانه هوشمند و .. اگه از مطالب وب سایت ما خوشتون اومد لطفا مارو لینک کنید ممنون که به من سر میزنید http://mehestan.org

رضا..

باسلام آقای مهندس علت شکافته شدن سرشاخه های درختان مرکبات وترشح صمغ از شاخه ها که منجر به خشکیدگی آنان میشود چیست؟ قبلا شکاف تنه اصلی وترشح صمغ از آن را دربعضی ازباغات را دیده بودم ولی این مورد برایم تازگی دارد.سپاسگزارم