روش های جمع آوری حشرات و عمل اتاله کردن و نگه داری

لوازم جمع‌آوری:

این وسایل از ساده‌ترین ابزار، از قبیل توری‌های حشره‌شناسی و لوله‌های صید، تا تله های بسیار تخصصی که برای اهداف خاصی به کار می‌رود، متفاوتند. نمونه‌گیری عبارتست از جمع‌آوری نمونه‌ها با یک روش استاندارد به منظور انجام مطالعه کمّی، که در آن می‌توان از ابزار بسیار متفاوتی استفاده نمود. در این قسمت فقط برخی از نکات ساده و اساسی که به صورت روتین مورد استفاده بوده و برای صید لازم هستند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند. انواع مختلف تله‌ها برای صید حشرات به منظور انجام تحقیقات خاص به کار رفته‌اند. برخی از آنها حشرات را به صورت انفرادی و از طریق مکانیکی به دام می‌اندازند مثل تله‌های مکنده)، در حالیکه سایرین با استفاده از مواد جلب کننده از قبیل نور، دی‌اکسیدکربن و یا بوی بدن میزبان آنها را صید می‌کنند.

توری‌های حشره‌ گیری دستی معمولاً شامل یک کیسه ساخته شده از توری‌های دارای سوراخ‌های ریز هستند که به دور یک قاب دایره‌ای متصل گردیده است. این قاب از جنس آلومینیوم بوده و طوری طراحی شده که می‌توان در موقع عدم استفاده، آن را از هم جدا نمود. به دلیل ریز بودن جثه اکثر حشرات و بندپایان مهم پزشکی، توری‌ها معمولاً در حشره‌شناسی پزشکی ارزش محدودی دارند. با وجود این، در مورد جمع‌آوری پشه‌ها از طریق حرکت جارویی بر روی رویش گیاهی و صید مگس‌های تسه‌تسه از روی میزبانهایشان، از آن‌ها استفاده می‌شود. هدف صید، مشخص کننده نوع مناسب توری است. در مورد حشرات مهم پزشکی، کار با کیسه‌های توری سفید راحت تر است، در حالی که برای جمع‌آوری پروانه‌ها توری سیاه طرفدار بیشتری دارد. 

توری برای جمع آوری حشرات

وسیله جمع‌آوری مهم دیگر در حشره‌شناسی پزشکی، آسپیراتور است. این وسیله که انواع مختلفی هم دارد، برای جمع‌آوری پشه‌ها و پشه‌خاکی‌ها از اماکن استراحتشان و حتی برای جمع‌آوری اکتوپارازیت‌هایی که وادار به ترک میزبانهایشان می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تصاویری از مواردی که گفته شد که البته به صورت فوق العاده خلاصه بود در ادامه قرار داده شد که شامل قسمت مورد نظر قرار دادن سوزن جهت نگه داری حشره و اتاله کردن آن می باشد.


 

        دستگاه آسپیراتور(جهت ساخت و کار لطفا" با من به صورت حضوری صحبت کنید)

جهت ساخت و یا کار در مورد حشرات و شناسایی در این بحث بنده آمادگی کامل دارم تا با هم حشرات موجود که در شهداد وجود دارند را با کمک هم شناسایی و یک کلکسیون جامع تهیه و در محلی مناسب نگه داریم.

از شما هم بخاطر اینکه با مطالب بنده همیشه همراه هستید نهایت تشکر و قدردانی.

/ 3 نظر / 160 بازدید
شجاعی

با عرض سلام و ادب این کار واقعا بسیار سخته من که تجربش کردم به خصوص مرحله اتاله کردن .........................

شجاعی

با سلام و ادب برای درس آفات گیاهان باغی بودکه با دردسر و مشکلات فراوان جمع آوری کردم . تشکر از توجه شما

گیاهپزشک92

سلام.میتونم قیمت تقریبی حشراتتون رو بدونم؟ممنون میشم