ملخ صحرایی (Schistocerca gregaria)!.

(تصاویر بالا برگرفته از وبلاگ شهداد امروز به مدیریت خانم مهندس دروگر)

{با تشکر از خانم مهندس دروگر بخاطر حساسیت به محیط اطراف و معرفی گونه هایی از  حشرات  که به نظرشان جدید می آیند. امیدوارم همه همشهریان عزیز به محض مشاهده حشره یا گونه جانوری که به نظرشان جدید می آید زمینه معرفی بهتر بخش زیستی شهداد  رو داشته باشیم}.

راسته (Orthoptera) = راست‌بالان توضیحات این راسته در ادامه داده شد.

زیر راسته  (Caelifera) = شامل ملخ های شاخک کوتاه که همه آنها ران پاهای عقب بزرگ شده و لذا پاهای آن ها از نوع جهنده است، برخی دارای رنگ های استتاری و رنگ های هشدار دهنده هستند.

خانواده (Acrididae) = ملخ های شاخک کوتاه و جزو مهمترین آفات محصولات کشاورزی محسوب می شوند از حمله: ملخ در یایی، ملخ صحرایی و این خانواده در رده بندی جدید دارای هفت زیر خانواده هست.

تعریف کلی از راسته راست بالان:

به حشراتی گفته می‌شود که در هنگام استراحت نمی‌توانند بالهای جلویی خود را تا نمایند درچنین حالتی بالهای جلویی به صورت تا نخورده و مماس با سطح بدن قرار می‌گیرد این فرم حشرات ابتدایی تر است در حشرات پیشرفته تر بالها به صورت  عمود بر محور بدن و به صورت تا خورده در هنگام استراحت دیده می‌شود.

این گروه شامل جیرجیرک‌ها، ملخ‌ها، آخوندک‌ها، سوسری‌ها، و چوبکیان می‌شود. امروزه بیشتر این گروهها خود در غالب یک راسته جدا شده‌اند و به صورت متمایزی بررسی می‌شوند.

همگی دارای قطعات دهانی جونده، چشمهای مرکب بزرگ، و پاههای بلند با ۵ قطعه پنجه‌ای اند، شاخک‌ها معمولاً نخی شکل و بلندند. اغلب بالدارند و بالها تعداد زیادی رگبال دارند. بالهای جلویی وعقبی دارند بالهای جلویی معمولاً به صورت صاف و بالهای عقبی زیر این بالها به صورت غشایی و تا خورده‌اند. فعالیت پروازی توسط بالهای عقبی است. معمولاً شب فعالند. معمولاً فعالیت تولید صدا دارند که مثلاً در جیرجیرک‌ها با سایش بالها به هم یا در سیرسیرک‌ها پاها به بال و... ایجاد صدا می‌کنند این گروه حشرات دارای دگردیسی ناقص هستند بیشتر تخم گذاری در کپسول یا ootecha انجام می‌شود.

ملخ مورد نظر: ملخ صحرایی((Schistocerca gregaria

ابتدا سیاه رنگ بوده و سپس به رنگ زرد روشن با لکه های سیاه در می آیند.ملخ های بالغ بالدار مهاجر برای بلوغ جنسی نیاز به پرواز طولانی و دسته جمعی دارند تا چربی های بدن را مصرف کنند.تغییرات فصلی در رنگ نیز بسیار موثر می باشند ، به طوری که ملخ های پاییزه معمولا قرمز متمایل به قهوه ای هستند و به هنگام بلوغ به رنگ زرد لیمویی در می­آیند.در مقابل پوره ­های فرم انفرادی عموما سبز و افراد بالغ بالدار خاکستری هستندو بدون انجام پرواز طولانی و تغییر رنگ به بلوغ جنسی می­رسند.در افراد بالدار مهاجر طول بالها در جنس نر 55 و در ماده 70 میلی متر ، طول ران در افراد نر 25-24 میلی متر و در ماده­ها 30-25 میلیمتر است.طول بدن در نر ها 45-55 میلی متر و در ماده ها به 57 میلی متر می رسد.خط وسط پشت سینه اول در ملخ انفرادی برجسته ولی در فرم مهاجر پهن و صاف و بدون لکه است.ساق پاها مجهز به خار­های بلند است که نوک انها سیاه می­باشد.

 صدای مخصوصی که شنیده شد:

 در ملخ های شاخک کوتاه توسط بال های عقب ودر هنگام پرواز تولید صدا می شود.گاهی در ملخ های شاخک کوتاه تولید صدا  از طریق ساییدن پاهای عقب به بال های جلو ایجاد می شود.

صداهایی که ملخ ها ایجاد می کنند ، بنا به قواعد بسیارمنظمی به جملات و کلمات تقسیم می شوند. هر کدام از این صداها با حرکت مخصوصی از ران دندانه دار حشره پدید می آید . ملخ می تواند با تغییر نیرویی که پاهای خود را می مالد و یا با تغییر تعداد دندانه هایی که بر بالش می ساید صداهای مختلفی ایجاد کند.

تولید صدا مربوط به حشره نر است و برای جذب جنس ماده و دور کردن رقیب استفاده میکند

/ 1 نظر / 51 بازدید
دروگر

سلام و ادب بسیار بسیار عالی بود ممنون از اطلاعات ارزنده ای که ارائه کردید واقعا چقدر خوب است اطلاعات علمی، خوب و موثق در اختیار مخاطبینتون قرار می دهید