از رفع مشکل خرد مالکی تا احداث استخرهای پرورش ماهی تیلاپیا در بخش شهداد !!!

تولید مثل

برای انجام تخمریزی نیاز به ۲۵ تا ۳۰ عدد ماهی ماده و حدود ۱۲ تا ۱۵ نر در هر ۱۰۰۰ متر مربع می‌باشد. لاروها در سن ۲ تا ۳ ماهگی با طولی معادل ۶ تا ۱۰ سانتی‌متر بالغ می‌شوند. در آب و هوای معتدله تولید مثل در حدود ۲ ماه متوقف می‌شود. مولدین تیلاپیا جمعیت خود را تا حد اشباع استخر افزایش می‌دهند. برای جلوگیری از این عمل روش‌های زیر پیشنهاد می‌گردد: کاهش مدت زمان رشد ماهی، استفاده از ماهیان شکارچی و تفکیک مولدین و لاروها.

اشتغالزایی گسترده

رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران معتقد است هزینه کم پرورش این ماهی در مقابل پرورش ماهی‌های گرم‌آبی و توجیه اقتصادی بالای آن انگیزه خوبی برای اشتغالزایی در افراد ایجاد می‌کند. مطلبی گفت: افزایش میزان برداشت از استخرهای پرورش تیلاپیا باعث گسترش اشتغال در مناطق کویری می‌شود و در حال حاضر شاهد استقبال خوب مردم برای اخذ مجوزپرورش اینگونه هستیم. وی تاکید کرد: با همکاری مسئولان و گسترش طرح پرورش تیلاپیا می‌توان آمار اشتغالزایی در بخش شیلات را افزایش داد.[۴]

هرچند زیستگاه اصلی تیلاپیا شرق آفریقاست اما امروزه پس از ماهی کپور دومین ماهی پرورشی دنیا به حساب می‌آید و با توجه به زمان پرورش کوتاه و احتیاجات غذایی ارزان‌قیمت می‌تواند گزینه مناسبی برای اشتغالزایی در بخش آبزی‌پروری باشد. 

منابع:

      5 .  http://fa.wikipedia.org/

/ 0 نظر / 108 بازدید