برنامه پنج ساله کشت جایگزین در کرمان اجرا می شود

کرمان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از اجرای برنامه پنج ساله برای کشت های جایگزین خبر داد و گفت: اکنون در سال دوم این طرح هستیم و بیشتر چهار گیاه در استان به عنوان کشت جایگزین با مصرف کم آب استفاده می شود.

عباس سعیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکسری محصولات کشاورزی با مصرف کم آب شناسایی شدند که قابلیت کشت را در استان دارند و بحث تحقیقی ترویجی آنان انجام شده و کشاورزان با این محصولات آشنایی دارند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه زعفران یک گیاه با مصرف کم آب است در برنامه کشت جایگزین بنا را بر این گذاشتیم سالی 500 هکتار سطح زیر کشت زعفران توسعه یابد.
وی گفت: سال گذشته سطح زیر کشت زعفران نزدیک به این رقم افزایش پیدا کرد و امسال 500 هکتار اضافه خواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان کرد: گیاه زرشک، گل محمدی و گیاه اناب هم علاوه بر خواص گیاهی و دارویی از جمله کشت های جایگزین و دارای ارزش اقتصادی هستند که نیاز آبی کم برای کشت آنها وجود دارد و کشاورزان استان با کاشت آنها آشنایی دارند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کم آبی و لزوم صرفه جویی در آب، یکی از بندهای طرح همیاران آب و مصوبات شورای حفاظت آب استان است که الگوی کشت تغییر یابد و به سمت کاشت محصولات با نیاز کم آب برویم.
سعیدی با اشاره به اینکه طرح جایگزینی در عمده شهرستان های استان در دست اجراست گفت: در شهرستان های زرند، سیرجان، کرمان، بردسیر و بافت استقبال خوبی از طرح های جایگزینی شده است.
وی افزود: هدف ما در برخی شهرستان ها از جمله منطقه شرقی استان به سمت تولید بذر است که ارزش افزوده بیشتری دارد و همچنین توسعه گیاهان زراعی مثل ذرت و گندم که می تواند قطب مهمی در آینده برای تولید غلات باشد.
خشکسالی های متوالی در 17سال گذشته و برداشت بی رویه از سفره های آب زیر زمینی، استان کرمان را با بحران آب مواجه کرده است و همچنین سالانه یک میلیارد مترمکعب بیلان منفی آب در دشت های استان کرمان وجود دارد.
استاندار کرمان طی دو سال اخیر با فعال کردن شورای حفاظت از منابع آب استان طرح همیاران (پلیس) آب را در دستور کار قرار داد.
اصلاح الگوی کشت و استفاده از محصولات با نیاز کم به آب، اجرای روش های نوین آبیاری در مزارع و باغات با استفاده از تسهیلات دولت، خاموشی یا حذف موتورپمپ ها، تحویل حجمی آب، کاهش سطح زیر کشت برخی محصولات با توجه به وضعیت آب دشت ها و تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز از جمله این مصوبات و راهکارها بوده که با مشارکت مردم و کشاورزان در دست اجراست.

/ 0 نظر / 82 بازدید