پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٩:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٦
 

کشاورزان عزیز منطقه سیرچ خوب به خاطر دارند در گذشته ای نزدیک تقریبا" همه حتی کسانی که باغچه ای کوچک در حیاط خانه داشتند در فصل بهار کشت گیاهان دارویی مثل گاو زبان و گل ختمی رو فراموش نمیکردند در اواسط بهار و تا آخر تابستان هر روز با چیدن گل ختمی  به اقتصاد خانواده کمک میکردند؛ اما در حال حاضر متاسفانه با مهاجرت تعدادی از این عزیزان و از بین رفتن باغ ها و ساخت و ساز ویلاهای آن چنانی کم کم داره این سنت و مهم به فراموشی میره در ادامه توضیحی از اهمیت این گیاه دارویی مهم و سازگار با آب و هوای سیرچ قرار داه شد.

باشد که عزیزان سیرچی توجه داشته باشند کشت گیاهان دارویی مهم همچون ختمی را همچنان ادامه دهند.


پنیرک

Malva sylvestris

طبقه‌بندی علمی

فرمانرو: گیاهان

راسته:Malvales

خانواده:Malvaceae 

سرده:Malva

این گونه را به فارسی «پنیرک» گویند و در کتب طب سنتی آن را با نام (ختمی) «خطمی» ذکر می کنند به فرانسوی به طور کلیFramageon و Fausse guimauve و نوع کبیر را Grande mauve و Mauve sauvage و به انگلیسی High mallow وCommon mallow گفته می شود. گیاهی است از خانوادة Malvaceae نام علمی آن Malva sylvestis L می باشد. این نوع کبیر را به هندی «گل خیر» و به اردو «خباجی» و در برخی از مناطق هند «خطمی» می نامند. 

برداشت

در روزهای آفتابی و خشک اوایل تابستان بتدریج برداشت گلهای پنیرک به همراه کاسبرگها صورت می گیرد. گلها را پس از برداشت باید به سبد منتقل کرد و از ایجاد هر گونه فشار به آنها خودداری نمود. برگهای بدون دمبرگ بتدریج توسط کارگر برداشت می‌شوند. بهترین زمان برداشت برگها هنگامی است که گیاهان به گل می‌روند.در این مرحله برگها بیشترین مقدار مواد موثره را دارا می‌باشند.

گلها را پس از برداشت باید به ضخامت دو تا سه بند انگشت بر روی هم قرار داد تا خشک شوند. از قراردادن گلهای پنیرک در آفتاب باید خودداری نمود، زیرا آفتاب تاثیر نامطلوبی بر مواد موثره آن دارد.

در مقاله ای که توسط سلمان شوشتریان و همکاران (کارشناس ارشد علوم باغبانی دانشگاه شیراز  در همایش ملی گیاهان دارویی و شناخت پتانسیل های اقتصادی و اشتغال زایی آن در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بیرجند در- 11 و 12 خرداد 1389 به چاپ رسید و در مورد  اثر الگوی کشت (فاصله کشت) برعملکرد گیاه بحث شد که نشان داده شد قرار گیری و کشت این گیاه دارویی در فاصله مناسب حدود50 سانتیمتر در بهبود کیفیت و تولید بیشتر اشاره دارد.

 در مورد کشت گل گاو زبان در سطح کم در منطقه سیرچ مواردی هرجند کم مشاهده شده. جوانان دوستدار کشاورزی در منطقه زیبا و توریستی سیرچ در نظر داشته باشند که از نظر اقتصادی برداشت این محصول ارزشمند به اثبات رسیده و محصول ارگانیک و باکیفیت بالایی را میتوان برداشت کرد.

ممنونم از توجه شما خوبان


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.