پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٢
 

 کشیتوئیه

لغت نامه دهخدا

<کشیتوئیه . [ ک ِ ئی ی ِ ] (اِخ ) دهی است از دهستان چهار فرسخ بخش شهداد شهرستان کرمان واقع در 17 هزارگزی جنوب باختری شهداد سر راه مالروی شهداد به کرمان . آب آن از قنات وراه آن فرعی است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 8).>

شاید تعداد زیادی از همشهریان تا بحال به این منطقه سفر نکرده باشند و در مورد کارهای کشاورزی که در این منطقه انجام میشود اطلاعاتی نداشته باشند، خوب هست که اطلاعاتی که بنده از این منطقه در گذر یک روزه ای که داشتم و جمع کردم شما هم مطالعه بفرمایید:

شاید با شنیدن نام این منطقه به یاد سد مشهور این محل بیوفتید که میتونه زیستگاه تعداد زیادی گیاه و حشره که شاید تا بحال کسی در مورد اون ها نتونسته مطالبی رو به چاپ برسونه بیوفتید. راه طولانی و خاکی محل سد و همچنین خطر در مسیر این سد در فصول بارش باران شاید باعث شده باشه حتی ما شهدادی ها کمتر به این منطقه سفر داشته باشیم. مسیری که منتهی به کشیتوئیه میشه جاده ای خاکی هست که اگر قسمتی از این مسیر هم به شکل مناسب تسطیح و یا آسفالت بشه میتونه به رونق کشاورزی و ارزش زمینی این منطقه کمک شایانی داشته باشه!.

وجود تعداد زیادی از حشرات مفید در این منطقه که علت اون میتونه عدم استفاده از سموم و یا حتی کمتر استفاده کردن از سموم باشه از دید یک حشره شناس بسیار حائز اهمیت هست.

با توجه به دید ظاهری و سوال از محلی هایی که در این منطقه زندگی میکنند برداشت انار و کیفیت این محصول در این محل بسیار زبانزد می باشد.

توت سیاه از جمله محصولاتی هست که با کیفیت بسیار بالا و مرغوبیت خاص از این محل برداشت میشود. محصولاتی همچون آلو سیاه و آلو زرد و انگور هم در این محل به خوبی به ثمر می رسد. در گذشته قدیمی هایی که در این جا زندگی میکردند به کشت حبوبات هم روی آورده بودند و محصول قابل ملاحظه ای برداشت می کردند.

به دلیل سرما ی خاص منطقه و با توچه به تجربه از کشت نخل در این منطقه نتیجه مناسبی از برداشت خوبی از این مورد مشاهده نشده و پرتقال نیز باید از ارقام مقاوم به سرما در این منطقه کشت شود.

در نتیجه گیری کلی به نظر بنده همکاری کشاورزان و فعلان بخش کشاورزی باید به سمت و سویی باشد تا چنین مناطقی که به نوعی بکر هستند و امکان گسترش کشت در آن ها هست را حمایت کنند و زمینه ماندن در این مناطق را برای اهالی فراهم نمود.

با توجه به کشت انبوه ونامناسب در ادوار گذشته امکان فعالیت ها و امورات کشاورزی در این منطقه به سختی انجام میشود و بهداشت زراعی به خوبی انجام نشده. وجود آب فراوان و آب و هوای خاص این منطقه علاوه بر محیط مناسب جهت کشت محصولات باکیفیت و ارگانیک در زمینه جذب گردشگر بسیار تا بسیار میتونه به بخش گردشگری کمک شایانی داشته باشد.

 در ادمه تصاویری بیشتر از این منطقه خوش آب و هوا و تقریبا" فراموش شده: 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.