پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۸
 

برداشت سنتی خرما و افزایش هزینه‌ها

تامین امنیت کارگران مهمترین ویژگی برداشت مکانیزه خرما

مزیت های برداشت خرما به روش مکانیزه

در ادامه با مطالب همراه باشید:


نخلداران شهدادی که به صورت سنتی مراحل برداشت خرما را انجام می‌دهند، اما این روزها به علت افزایش ارتفاع نخل ها دیگر کار برداشت خرما به سختی انجام می‌شود.

یک کشاورز باید از یک نخل 12 مرتبه برای مراحل برداشت خرما بالا رود که زمان زیادی را برای برداشت خرما هدر می‌دهد و در این راستا 20 تا 30 درصد محصول از بین می‌رود.

ارتفاع زیادنخل ها سبب می‌شود در هنگام برداشت خرما دانه‌های خرما از بالا به پایین پرتاب شده و به دلیل ارتفاع زیاد خرماها له شده و جزو ضایعات می‌شوند.

مزیت های برداشت خرما به روش مکانیزه:

انجام عملیات هرس، مبارزه با آفات، خوشه آرایی و برداشت محصول به صورت دقیق و به موقع.

مزایای عمده استفاده از بالا بر خرما نیز، کاهش هزینه های تولید، کاهش خطرات ایمنی نیروی انسانی بالارونده از درخت و کوتاه شدن مدت انجام عملیات با توجه به محدودیت زمان برداشت است.

رایش و نگهداری خوشه‌ها در خرما از جمله عملیات متداول در نخلستان‌ها است که خوشه‌ها را از بخش درونی تاج نخل بیرون کشیده و آنها را به سمت پائین درخت هدایت کرده و برای جلوگیری از شکسته شدن محور خوشه معمولا آن‌ها را بر روی دمبرگ‌ها قرار داده و متصل می‌کنند.

عمده مشکلات انجام عملیات مکانیزه در نخیلات استان را شیوه نامناسب آبیاری نخیلات و عدم وجود بستر حرکتی ماشین، عدم فاصله مناسب بین درختان و بالا بودن قیمت دستگاه‌های مکانیزه نخیلات است( امیدوارم کشاورزان به این امر مهم حداقل در شروع احداث باغ های جدید به جد دنبال کنند).

 این روش جدید در شهرستان ریگان در سال جدید اجراء خواهد شد:

مکانیزه شدن برداشت خرما در شهرستان ریگان

اخبار استانها - farsnews.com

نمونه ای از دستگاه ها و بالابرهای مورد استفاده در برداشت و عملیات مکانیزه خرما در ادامه:


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.