پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٠
 

از این نمونه گیاه در نزدیکی میدان سپاه انتهای شهداد در خیابان و در اطراف بهشت زهراء و در بلوارهای قدیمی زیاد به چشم میخورد که با آب و هوای شهداد سازگار میباشد و در زیبایی شهر بسیار مورد توجه هست. این گیاه گونه همیشه سبز هست که میتوان در تمام فصول از زیبایی گل های آن استفاده برد. در ادامه توضیحاتی کامل شامل شناسایی و تکثیر و... در اختیار شما عزیزان قرار داده شد:

شیشه‌شور یا بطری شور یا کالیسمان
مشخصات: اسم علمی گیاه بطری شور Callistemon citrinus ، از خانواده Myrtaceae می باشد.این جنس دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است که به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند. اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گلهای آن که به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، کشت می شوند. ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد و گسترش آن در حدود 1 تا 5/1 تر است . این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاکستری بوده و شکل برگ ها ی آن به صورت خطی یا نیزه ای است. گلهای بسیار زیاد آن با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گلاذین سنبله ظاهر می شود که در انتها به دسته ای از برگها ختم میگردد. گلهای کالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند.

در ادامه مطلب :مراقبت+کود+خاک+ازدیاد


مراقبت: این گیاه به نور متوسط تا زیاد، هوای خنک ، آبیاری متوسط، رطوبت هوای 50 تا 70 درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز بطری شور را می توان به میزان 3 گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فروردین تا آبان ماه، مورد استفاده قرا داد.(کود 20:20:20){به کودهایی که دارای هر سه عنصر N , P , K باشند کودهای کامل گفته میشود}.

خاک: مخلوطی از خاک برگ، کود دامی پوسیده، تورب و ماسه، خاک مطلوبی برای رشد ونمو گیاه بطری شور است.

ازدیاد: این گیاه را باید از اواخر بهار تا اوایل تابستان تکثیر نمود. ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه های انتهایی ساقه را به طول 8 تا 10 سانتیمتر از گیاه جدا کنید.البته می توانید، زمانی که جوانه ها خیلی بلند نشده اند، آنها را محکم با دست بگیرید و به سمت پایین خم کنید و آنرا همراه پاشنه یعنی قسمتی ازساقه اصلی که به جوانه متصل است، بشکنید و از آن برای قلمه زدن استفاده نمایید.

در هر دو روش ، قلمه ها باید بدون گل باشند. آنگاه انتهای قلمه ها را در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و درگلدانی با قطر دهانه 9 سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذرو قلمه ، بکارید و آنها راباکیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. پس از دو ماه ، که ریشه دهی انجام شد، کیسه پلاستیکی رابردارید تا گیاه در محیط طبیعی رشد کند. بعد از سه تا چهار ماه گیاه رابه گلدانی با قطر دهانه 13 تا 18 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

منابع:

http://www.golestan-ali.com/

http://buyflowers.ir/index.php


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.