پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٢/٩
 
پاسخ به سوال همشهری بزرگوار و خوب خودم:
باسلام ودرود لطفاً درخصوص حرس کردن درخت خرمالو توضیحاتی بدید ممنون ازشما چند تادرخت خرمالو توباغچمون کاشتم نمیدونم حرسشون  چگونه است.
نویسنده:دیارآراتا
مقدمه:  خرمالو با نام انگلیسی Persimmon ، از میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری  ، تک لپه ای و خزان کننده و دارای گل های زرد  متمایل به رنک سفید می باشد. تولید و تکثیر میوه از دو طریق بکرزایی و یا گرده افشانی صورت می پذیرد. خاک های مناسب برای کاشت خرمالو باید دارای قابلیت نفوذ پذیری کافی بوده تا ریشه ها بتوانند بخوبی درون خاک رشد نمایند.
  نوع هرس

هرس آن به‌خاطر تردى و شکنندگى شاخه‌ها به روش شلجمى انجام مى‌شود.

نهال جوان طوری هرس شود که یک تنه اصلی و شاخه های باریک داشته باشد تا در بخش مرکزی درخت، شاخه های میوه دهنده رشد نماید. دقت شود تا پاشنه شاخه هرس شده باقی نماند. در صورت بار دهی زیاد میوه ها را تنک کرده تا از شکستن شاخه ها جلوگیری شود. خرمالو روی شاخه های یک ساله رشد می کند. برای کوتاه نگاه داشتن درخت، شاخه ها هر ساله در زمستان (پس از ریختن میوه) طوری هرس شوند تا فقط ۴ تا ۸ جوانه باقی بماند

در ادامه ، اطلاعات بیشتر


شکل شلجمی- این شکل بیشتر در میوه کاری و برای محدود کردن ارتفاع درخت و گسترده نمودن تاج آن (در درختانی مانند گلابی، بعضی از انواع سیب، زردآلو، آلو، بادام، گردو، خرمالو، پسته و غیره) به کار می رود. در این روش پس از آنکه نهال ترکه ای در زمین کشت شد، سر آن را در فاصله ای حدود 120 سانتیمتری زمین قطع می‌سازند. این نهال در سال بعد تولید تعدادی شاخه فرعی می کند که در زمستان تعدادی از آنها را که از رشد چند جوانه بالائی حاصل شده و زاویه بسته و رشد عمودی دارند حذف و از بین بقیه 2 الی 5 شاخه را که با تنه زاویه نزدیک به عمود داشته و در اطراف تنه اصلی واقع شده و با یکدیگر 30- 20 سانتیمتر فاصله عمودی داشته باشند به عنوان شاخه های اصلی درخت آینده انتخاب و بقیه را از ته قطع می کنند. در این شکل تربیت هیچ شاخه ای مداوماً حالت پیشاهنگ به خود نخواهد گرفت و به مجرد اینکه شاخه ای بر دیگران مسلط و از آنها بزرگتر شد باید سر آن را قطع و نقش پیشاهنگ را به شاخه دیگری واگذار کرد. این طرز تربیت باعث می شود که درخت در تمام جوانب خود دارای شاخه های قوی بشود و شاخه ها بتوانند محصول زیادی تولید کرده در برابر وزن آن و نیز فشارهای خارجی به راحتی مقاومت کنند. 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.