پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٦:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۳٠
 

در نمونه برداری در تاریخ 92/01/13 از رود دائمی شور در کیلومتر 80  جاده شهداد - نهبندان به مختصاتی که در ادامه مطلب ذکر شده،

سوسک آبزی بسیار ریزی شناور در آب شور این منطقه جمع آوری شد
و به دانشگاه شیراز منتقل شد، در نهایت این حشره برای دومین بار از ایران از منطقه
شهداد معرفی شد . در ادامه توضیحات بیشتر در مورد این سوسک آبزی بحث شده:

در ابتدا نگاهی به موقعیت رده بندی این سوسک آبزی:

مختصات محل مورد نظر:

تصویری از ژنیتالیای سوسک آبزی:

تصویری سطح پشتی سوسک آبزی:

تصویری از سطح شکمی سوسک آبزی:

 تصویر مربوط به ژنیتالیا (اندام تولیدمثلی) حشره بالغ با استفاده از میکروسکوپ در آزمایشگاه حشره شناسی تهیه گردید و جهت شناسایی گونه و چنس حشره به صورت تخصصی مورد استفاده قرار گرفت و تعدادی مشخص از این حشره با هماهنگی و همکاری دکتر شهرام حسامی رئیس دانشکده کشاورزی و استاد راهنمای اینجانب به دانشگاه آلمان و برای شناسایی توسط دکتر آندره ارسال گردید. نتایج بدست آمده به این صورت شد:

 

بهترین آرزوها از بایرن / آلمان . Hydraenidae شما تنظیمات جالب است . گروه از Ochthebius notabilis برای انجام این کار است . به احتمالا Ochthebius zugmayeri Knisch ، 1909 . من تنظیمات . از خراسان، 27 کیلومتری N. گناباد . اما برای تعیین SHURE بررسی را از ضروری Aedeagus است . ممکن است یک تنظیمات جدید است؟

من امیدوارم که من می توانم کمک کنم .

آندره

((قبلا از گناباد .....بر طبق (اطلاعات بالا و نتایج بدست آمده) منابع بدست آمد)).

که ابن مطلب مربوط قبل از رسیدن حشرات به خارج کشور بود و بر طبق ارسال عکس ها بود و بعد از ارسال نیز مشابه مطلب دریافت شد و بر طبق اطلاعات دریافتی و تایید دکتر حسامی این سوسک آبزی برای دومین بار از ایران و برای اولین بار از این منطقه توسط بنده معرفی شد و ارتباط با دکتر آندره آلمان جهت ثبت در موزه تاریخ طبیعی آلمان به نام منطقه شهداد (رود شور )ادامه یافت.

اطلاعاتی از خانواده Hydranidae

این خانواده  بسیار شبیه خانواده Hydrophilidae است با این تفاوت که 6 تا 8 استرنیت شکمی قابل رویت است در صورتی که در خانواده Hydrophilidae فقط پنج استرنیت شکمی دیده می شود. پاهای حشرات کامل برای شناگری سازگاری پیدا نکرده و تنها قادر به راه رفتن و خزیده هستند، بیشتر حشرات کامل آبزی ولی لاروها بیش از آنکه آبزی باشند خشکی زی هستند.

گونه Ochthebius sp. 

حشرات به طول 1 -2 میلیمتر، دومین بند پای عقبی هم اندازه بند سوم، بند سوم پالپهای آرواره پایین بلند تر و پهن تر از بند چهارم ، پیش گرده در کناره های عقبی شکاف دار نیست، انتهای ژنیتالیای حشرات نر ساده و دارای زوائد ما قبل انتهای، حشرات کامل به رنگ های سیاه تا قرمز دیده می شوند. 

در تحقیقات قبلی در مورد این خانواده:

عطامهر(1381) و (Hosseinie(1995 جمع آوری و شناسایی صورت گرفته.

 انشاالله در آینده نزدیک با همکاری عزیزان میراث فرهنگی شهداد مخصوصا آقای ابراهیمی زاده و نمونه برداری از مناطق سخت پنجره جدیدی از ناشناخته های شهداد رو به ایرانیان و جهانیان نشان دهیم.


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.