پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٤:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/٧
 

تصویر برگرفته ازآلبوم تور انجمن دو چرخه سواران اسپادانا؛ مکان: استان کرمان،بخش شهداد

زنجره خرما از آفت‌های مهم نخیلات به شمار می‌رود که در آن پوره‌ها بر روی برگ‌ها و خوشه‌های خرما متمرکز شده و با استفاده از شیره گیاهی و ترشح فضولات به صورت ماده چسپناک و غلیظ ضعف و پژمردگی و زردی برگ‌ها را به همراه دارند‌. این شیره باعث ضعف درخت و خشکیدن برگچه‌ها شده و میوه‌های آفت‌زده چروک خورده، کم شهد و لاغر شده و حالت بازارپسندی خود را از دست می‌دهند‌. رعایت فاصله هشت تا 10 متری بین درختان، انجام هرس سبز در تیر ماه یا زمستان و همچنین حذف پاجوش‌های اطراف درخت در نخستین فرصت از بهترین راه‌های کنترل این آفت است‌. هرس نخلها را بهترین شیوه مبارزه با زنجره در فصل زمستان می باشد.فصل زمستان حشره زنجره درون تخم و بر روی شاخ و برگهای درختان زندگی می کند و هرس شاخ و برگ ها بهترین شیوه برای مبارزه با این آفت است.بهترین زمان هرس را حداکثر تا پایان اسفندماه اعلام می شود و از کشاورزان عزیز درخواست می شود پس از هرس ، شاخ و برگهای جداشده را ترجیحا به خارج از باغ منتقل کنند و پس از خشک شدن، بسوزانند .آفت زنجره معمولا اوایل بهار و پاییز طغیان می کند بطوریکه هرساله به بخش عظیمی از محصول خرمای کشاورزان شهداد و توابع خسارت وارد می کند.در پایان همکاری جدی باغداران را برای حصول نتایج پربارتر و ریشه‌کنی این آفت خواستاریم. در مورد زیست شناسی و شناسایی و اطلاع از خسارت به ادامه مطلب مراجعه نمایید.


نام علمی :Ommatissus binotatus

زنجره خرما از آفات مهم نخلیات در ایران می باشد. زنجره بالدار ماده دارای رنگ زرد روشن مایل به سبز بوده و زول بدن آن به 6-5 میلی متر می رسد.در ززنجره بالدار طول بدن نر به 3-3/5 میلی متر می رسد.

سم به موازات خوبیهایی که دارد موجب مقاوم سازی حشرات و آفت ها می شود و عوامل طبیعی مبارزه با زنجره خرما نظیر کفشدوزکها،زنبورها و عنکبوتها را نیز از بین می برد.
در صورت نیاز به سمپاشی برای مقابله با زنجره خرما بهترین مواقع سمپاشی ساعات اولیه صبح قبل از گرم شدن هوا است.

زیست شناسی

این آفت در ردیف های 2 تا 5 تایی در نسج برگ تخمگذاری می کند. پوره ها از نیمه دوم اسفند و یا اوایل خرداد به تدریج از تخم ها خارج و پس از طی دوران پورگی که حدود 45 روز طول می کشد تا به زنجره کامل تبدیل می شوند.حشرات کامل را می توان به تدریج از اوایل اردیبهشت تا اواخر تیر ماه مشاهده نمود.زنجره های نر و ماده پس از جفت گیری تخمریزی کرده و نسل تابستانه را به وجود می آورند .تخمریزی نسل تابستانه را می توان از اواسط تیر ماه تا اواخر مهر ماه مشاهده کرد.بنابراین این آفت در سال 2 نسل دارد که به آنها زمستانه و تابستانه می گویند.ماده ها در هر نسل حدود 100 تخم میگذارند.زمستان گذرانی 80 درصد جمعیت آفت به صورت تخم و کمتر از 10 درصد به صورت بالغ و پوره های سنین 4 و 5 می باشد.

کنترل

 مکانیکی( همانطور که قبلا به صورت کلی بیان شد):

1)  رعایت فاصله درختان بین 8 تا 10 متر

2)  انجام هرس سبز در تیر ماه یا زمستان بعد از انجام تخمگذاری

3)  حذف پاجوش های اطراف درخت در اولین فرصت

 شیمیایی در صورت نیاز و تایید توسط کارشناس کشاورزی:

مالاتیون به نسبت 1 در هزار

دیازینون به نسبت 0/5 در هزار

شناسایی و نشان از خسارت:
 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.