پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/۱۱
 

خرما یکی از محصولات مهم واستراتژیک کشاورزی بشمار می رود وبراساس آمار فائو در سال 2002 سطح زیر کشت بارور آن 1100000  هکتار و میزان کل تولید آن 6135000 تن  گزارش شده است  خرما در هر پنج قاره دنیا کشت می شود ولی بیش از 99درصد از سطح زیر کشت و تولید آن مربوط به دو قاره آسیا و آفریقا می باشد. بیش از 85  درصد از کل تولید خرما متعلق به 5 کشور مصر، ایران، عراق، عربستان و پاکستان  می باشد.

 عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه خرما مهمترین مشکل تولید کنندگان خرما دراندوهجرد و  می باشد. با توجه به احتمال دخالت عوامل آب و هوایی در بروز این عارضه مهم وتاثیرگذار می باشند.

در ادامه توضیح و راه حل مناسب برای جلوگیری از عارضه خشکیدگی خوشه خرما برای شما هم شهری های عزیز ارائه میگردد.


محصول خرما روی درخت در معرض خسارت‌های گوناگونی مانند گرد و خاک، زنبورها، باران‌های بی‌موقع و آفات مهمی مانند کنه گردآلودو ... قرار می‌گیرد، عارضه خشکیدگی نیز توانسته خسارت مالی زیادی را برای کشاورزان بوجود آورد.

این عارضه در نتایج بر اساس اطلاعاتی که بنده در سال 89که دوره کارآموزی را در جهاد کشاورزی شهداد بودم و بدست آوردم و دنبال کردم در رقم «مضافتی» در مرحله تبدیل کنگ به رطب (مرداد ماه) و در دماهای بالاتر از 43 درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی هوای کمتر از 25% رخ می دهد.

و ساعاتی که میتواند مهم باشد بین ساعات 10 صبح تا 4 عصر هست که ذکر چند نکته در این مورد قابل تامل است...

1-در صورت وجود آب کافی، میانه کاری با یونجه  بدلیل اثر قابل توجهی که در کاهش خسارت عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه خرما دارد میتواند تاثیرگذار باشد.

2-استفاده از پوشش سبد حصیری و نقش آن در افزایش کیفیت میوه خرما(در شهرستان جیرفت این کار صورت گرفته و ثمربخش بوده)، پوشش سبد حصیری در اوایل مرحله تغییر رنگ خرما تأثیر به‌ سزایی در کاهش شدت خسارت عارضه خشکیدگی خوشه و خسارت آفاتی مانند کنه گردآلود، گنجشک و زنبور دارد. پوشش سبد حصیری از قرار گرفتن میوه خرما در معرض شرایط نامساعد محیطی، بادهای گرم و خشک، گرد و غبار، خسارت آفات و تابش مستقیم نور خورشید محافظت می‌کند.

در پوشش سبد حصیری دم خوشه باید تا انتها پوشیده شود تا در معرض تابش نور مستقیم نور خورشید و دمای زیاد قرار نگیرد. توصیه می‌شود انتهای سبد حصیری به قطر 15 تا 20 سانتی‌متر باز باشد تا علاوه بر ورود جریان هوا به داخل خوشه، میوه‌های خسارت‌ دیده در داخل خوشه باقی نمانده و به بیرون بریزد.

3- استفاده از توری های محافظ خرما:
محافظت از خوشه های خرما در برابر گرد و خاک
جلوگیری از ریزش خرما و کاهش ضایعات
کاهش اثرات عارضه خشکیدگی خرما
محافظت در برابر زنبورها و آفات
محافظت در برابر پرندگان

مزایا :
- داشتن منافظ ریز جهت تبادل رطوبت و جلو گیری از پوسیدگی
- عبور نور از پوشش
- جلوگیری از تماس گرد و غبار با خرما
-جلو گیری از افتادن خرما های زودرس
-وجود طناب مخصوص گره پایین ، امکان برداشت راحت خرما های داخل کیسه را می دهد.

4-تغذیه بهینه و آبیاری مناسب، رعایت نسبت برگ به خوشه، مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها و برخورداری پراکنش مناسب توزیع خوشه‌های اطراف تاج درخت خرما از جمله موارد مؤثر در افزایش کیفیت محصول خرما است.

به امید اینکه این مطلب مفید واقع  شود.

 


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.