پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٤:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٢/۱۸
 

کنار با نام علمی  Ziziphussp گیاهی از خانواده راماناسه (Rhamanaceae) می باشد و دارای گونه های متعددی است که دو گونه مهم آن کنار هندی و کنار چینی می باشد.
ارقام کنار چینی دارای رفتار رشد عمودی بوده و ارتفاع آن ها به 9-8 متر می رسد
میوه آن به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای می باشد.این درخت به صورت وحشی و نیمه وحشی و زراعی در اغلب مناطق خشک و نیمه خشک همچون شهرستان شهداد و توابع دیده میشود.همان طور که ذکر شد کنار درختی بسیار ایده ال برای کشت در نواحی خشک  می باشد و میتوان با توجه به بازار مناسب فروش میوه آن در این زمینه سرمایه گذاری نمود.لذا در همین راستا توضیحاتی در مورد درخت کنار(سدر) و در پایان شناخت وکنترل آفات و بیماری های آن در ادامه، ارائه خواهد شد.


کود دهی:کمبود ازت ، فسفر و پتاس در کنار باعث توقف رشد اندام های رویشی ،کاهش میزان گلدهی و کاهش شدید محصول می شود.استفاده از 50-40 کیلو گرم کود حیوانی و 750 گرم سولفات آمونیوم به ازای هر درخت در هر سال و بعد از تشکیل میوه برای تغذیه کنار توصیه شده است .

آبیاری:درخت کنار به دلیل مقاومت شدید نسبت به کم آبی و داشتن ریشه های قوی و عمیق بعد از مرحله استقرار به آب بسیار کمی نیاز دارد و حتی بدون آب نیز قادر به ادامه حیات و تولید محصول است درخت کنار در زمان رسیدن میوه ، دوره خواب و زمان برداشت محصول نیازی به آب ندارد و در زمان گلدهی نیز باید از آبیاری درختان کنار جلوگیری کرد چون که ریزش گل ها را به دنبال خواهد داشت . در سایر ایام رشد درخت آبیاری هر ماه یک بار کفایت می کند .

آفات و بیماری های کنار
کنار همانند سایر درختان میوه مورد حمله چندین نوع آفت و بیماری قرار می گیرد که در بین آفات مگس میوه و در بین بیماری ها سفیدک پودری خطر ناکترین آنها به شمار می آیند .

مگس میوه با نام علمی

Carpomyia vesuviana مهمترین و خطرناکترین آفت کنار در تمام نقاط کشت آن می باشد . خسارت آفت توسط مرحله لاروی و از زمان تشکیل میوه شروع می شود.لارو ها با تغذیه از گوشت میوه باعث فساد و ریزش میوه ها می شوند . شخم عمیق کف باغ در فصل تابستان برای از بین بردن شفیره ها ، جمع آوری و انهدام میوه های آلوده ، استفاده از تله های حاوی متیل اوژینول و همچنین سمپاشی درختان کنار به فواصل هفته ای یک بار با حشره کش هایی مانند فوزالون به غلظت 2 در هزار پیشنهاد شده است. از دیگر آفات نسبتاً مهم کنار می توان سوسک برگخوار کنارpallens Adorocus کرم مودار Euproctes fra terma برگ باف کنار و سوسک پوستخوار کنار نام برد . در ایران علاوه بر خسارت شدید مگس میوه، خسارت نوعی کنه ازخانواده اریوفیده که بر روی شاخه های جوان کنار گال های اسفنجی تولید می کند قابل توجه است .


بیماری سفیدک پودری کنار مهمترین بیماری آن به شمار می آید
این بیماری توسط قارچ Oidium sp ایجاد می شود. درجه حرارت پائین و ابری بودن هوا
( رطوبت نسبی بالا) باعث شیوع واپیدمی این بیماری می شود ابتدا لکه های سفید رنگی روی برگ ها و میوه ها ظاهر می شوند که در موارد آلودگی شدید تمام سطح برگ و میوه به وسیله پودر سفید رنگی پوشیده می شود و باعث بد شکلی ، کرکی شدن و ریزش میوه ها می شود .

محلول پاشی با قارچکش دینو کاپ به غلظت0.2درصد با باویستین به غلظت 0.05 درصد و به فاصله 10 روز یک بار برای کنترل بیماری توصیه شده است .

در پایان کشاورزان دقت داشته باشند که برای استفاده از هرنوع سم ابتدا با کارشناس مربوطه مشورت وبعد نوشته های بر روی ظرف حاوی سم را به دقت مطالعه و اجرا نمایند.


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.