پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
هشدار دامپزشکی کرمان درباره فروش طیور زنده در سطح شهر
۱۳٩٤/٩/٢۸ ساعت ٤:٥۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - کارشناس فنی و مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر جلوگیری هرچه سریعتر از استقرار و فروش طیور و پرندگان زنده در سطح شهر بویژه بازار بزرگ کرمان به منظور پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام تاکید کرد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دامپزشکی استان کرمان جواد نگارستانی افزود: اگر فروش طیور زنده در سطح شهر به همین رویه ادامه پیدا کند بایستی منتظر ظهور تهدیدی جدید برای سلامت جامعه و اقتصاد شهر کرمان باشیم. 
وی گفت: برخی افراد سودجو با بهره گیری از پایین بودن سطح آگاهی مردم اقدام به فروش طیور زنده اعم از مرغ، خروس، بوقلمون، اردک و غیره در بازار بزرگ، معابر و بعضی از بزرگراه های منتهی به شهر کرمان می کنند که این مسئله تهدیدی جدی برای سلامت عمومی جامعه می باشد.
وی با اشاره به وجود بیش از 30 درصد مزارع پرورش مرغ گوشتی استان در شهرستان کرمان افزود: این طیور که به صورت زنده و توسط خودروهای غیر مجاز و فاقد مجوز در نقاط مختلف شهر عرضه می‏‏شوند، فاقد هر گونه پیشینه بهداشتی و قرنطینه ای بوده و می‎‎توانند با انتقال عوامل بیماری زا به صورت مکانیکی و بیولوژیک مخاطرات جدی برای سرمایه طیور استان ایجاد نمایند.
نگارستانی اظهار کرد: عدم برخورد قانونی از طرف مسئولان ذیربط بویژه شهرداری در این خصوص می تواند گره های مبارزه و کنترل بیماری های مشترک بین طیور و انسان با توجه به مخازن گسترده آن را افزایش دهد.
وی گفت: طیور زنده باید در مراکز و کشتارگاه های صنعتی تحت نظارت دامپزشکی کشتار و پس از کسب مجوزهای لازم به بازار عرضه شود. 
وی از شهروندان خواست به صورت جدی از خرید هر گونه طیور زنده پرهیز و با گزارش موارد تخلف به حفظ سلامت عموم جامعه و نیز کنترل بیماری در صنعت پرورش طیور صنعتی استان، همکاری کنند.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.