پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
طرح ترسیب کربن در 10 روستای بخش شهداد اجرا شد
۱۳٩٤/٩/٩ ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - کارشناس ستادی طرح ترسیب کربن در استان کرمان گفت: طرح بین المللی ترسیب کربن در بخش شهداد برای 35 روستا برنامه ریزی و در 10 روستا اجرا شد.

 

مژده کلانتری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح از نیمه دوم مهرماه 91 در منطقه شهداد به مساحت 138 هزار هکتار در حال اجراست. 
وی بیان کرد: هدف از اجرای طرح ترسیب کربن، کاهش گازهای گلخانه ای و ذخیره سازی آب در بافت های گیاهی و خاک، ایجاد منافع ملی از طریق احیای اراضی و مراتع تخریب شده، ایجاد منافع محلی از طریق کمک به توسعه روستایی و درآمد و اشتغال با کمک ایجاد مشاغل خرد است.
وی گفت: توانمند سازی جوامع محلی و روستایی با هزینه نسبتا پایین از مزایای اجرای این طرح می باشد.
کارشناس ستادی طرح ترسیب کربن از اقدامات انجام شده در منطقه را تشکیل صندوق های خرده اعتباری، ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار ذکر کرد و افزود: توسعه کسب و کار و توانمند سازی جامعه محلی با اولویت زنان در مناطق بوده و در روستاهای هدف شهداد با مشارکت اقشار مختلف تعداد 9 صندوق خرد اعتباری با عضویت بیش از 830 نفر تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: از طریق صندوق های خرد اعتباری، وام هایی از محل این صندوق به اعضا واگذار شده است.
کلانتری گفت: براساس برنامه ریزی در آینده نزدیک این طرح در شهرستان های دیگر استان کرمان نیز اجرا می شود و وام های خرد واگذار شده به اعضا بیشتر در ارتباط با نیازهای منطقه در ایجاد واحدهای کوچک پرواربندی دام، پرورش مرغ، صنایع دستی و بافت فرش بوده است.
وی خاطرنشان کرد: محور اصلی این طرح سازماندهی محلی تشکیل گروه ها براساس نیاز سنجی، استقرار شرکت تعاونی ثبت شده و راه اندازی شرکت های مردم محور است. 
وی با بیان اینکه سه هدف ملی، محلی و جهانی برای پروژه ترسیب کربن ترسیم شده است گفت: در سطح محلی، بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی، در سطح ملی، احیای مراتع و در سطح جهانی، ترسیب کربن و اثرگذاری بر گرمایش جهانی اهداف این طرح است.
کارشناس ستادی طرح ترسیب کربن بیان کرد: بنا بر تصمیمات استاندار کرمان این طرح در روستاهای مناطق محروم بخش شهداد به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است.
وی گفت: پروژه طرح ترسیب کربن به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی با مشارکت دفتر توسعه و عمران سازمان ملل و با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استان کرمان در حال اجراست. 
وی با بیان اینکه توانمندسازی مردم یکی از اهداف این پروژه بزرگ است افزود: با توجه به ظرفیت های مختلف از جمله آموزش، مشارکت و پشتیبانی هایی که دولت از طرق مختلف می تواند انجام می دهد، فعالیت در این پروژه باعث مهاجرت معکوس در این مناطق می شود.
ترسیب کربن، طرحی با اهداف جهانی به منظور جذب کربن اتمسفری از طریق احیای مراتع بیابانی و ارایه مدلی برای افزایش بهره وری زمین های مناطق خشک و نیمه خشک و مقابله با بیابان زایی از طریق احیای مراتع تخریب شده با مشارکت مردم در سطح کشور و منطقه است.
توسعه و پیشرفت روستاها، ترویج و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی، کاهش فقر و مهاجرت و محرومیت زدایی از اهداف اجرای طرح ترسیب کربن است.
مرکز بخش شهداد تا کرمان 95 کیلومتر فاصله دارد.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.